"Pirms intervijas jautāju draudzenei, vai esmu izvēlīgs ēdējs vai ne? Viņai šķita, ka esmu izvēlīgs, jo daudz ko neēdu. Man ir vienaldzīgas jūras veltes – krabji, mīdijas, garneles, arī griķus un olīvas var man nepiedāvāt," uz sevi no dzīves gastronomiskās puses cenšas palūkoties Dailes teātra jaunais aktieris Dainis Grūbe.
Dzeltenās bumbierveida formas cidonijas praksē pazīstam kā ļoti skābu augli, kuru svaigu parasti neizmanto. Grieķu mitoloģijā šis auglis tiek dēvēts par mīlestības, laulības un auglības simbolu.
15. starptautiskās pārtikas izstādes “Riga Food 2010” laikā no 8. līdz 11. septembrim Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā apskatāma līdz 1990. gadam izdotu pavārgrāmatu izstāde.
Vafeļu cepšana elektriskajā pannā reiz bija viens no pirmajiem darbiņiem, ko pamatskolas vecuma meitenes apguva mājās vai skolā. Vafeles lieliski noderēja dzimšanas dienas cienastam, klases vakaram vai līdzņemšanai pārgājienā. Ar laiku mode mainījās, bet kāpēc gan tā nevarētu apmest jaunu loku, lai atkal atgrieztos pie vafeļu cepšanas?
"Ēst gatavošanu es noteikti neuztveru kā bubuli, man pat patīk to darīt, jo šī procesa laikā atkāpjas visas citas domas. Vienīgi dzīves ritms ir tik sasteigts, ka ne vienmēr ir pietiekami daudz laika, ko veltīt stāvēšanai pie plīts," savas ikdienas realitāti atklāj Valmieras teātra ārštata aktrise Terēze Lasmane, kura kopš augusta vidus ir redzama arī televizoru ekrānos – LTV1 demonstrētajā seriālā "Prāts vai instinkts".
Tomātu konservēšana bieži šķiet sarežģīta un darbietilpīga. Diez vai ir daudz cilvēku, kuri speciāli pērk tomātus, lai no tiem gatavotu krājumus ziemai.
"Kaut man patīk gatavot ēst, šobrīd, kad divas reizes dienā ir treniņi un pa starpu Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra spēles, nekādām gastronomiskām izvirtībām savās mājās pie plīts nav laika," atzīst Latvijas sieviešu basketbola izlases kapteine Gunta Baško, kad pēc rīta treniņa tiekamies vienā no Rīgas centra "Double Coffee".
Svaigo dārzeņu pārpilnība laukā, dobē, tirgū un veikalā. Bet vai arī tavā šķīvī? Šobrīd ir tikai mazliet jāpacenšas, lai nodrošinātu ēdienkartē veselīgu daudzveidību.
Bulgura putraimi ir sasmalcināti un speciāli apstrādāti kviešu graudi. Vispirms graudus termiski apstrādā ar ūdeni, pēc tam kaltē, attīra un sasmalcina līdz vajadzīgajam izmēram. Apstrādes laikā vitamīnus putraimi nezaudē.
Tiekoties ar mākslinieci Indru Sproģi, kuras personālizstādes, grāmatas un kalendāri parasti ir gaidīts notikums un pārsteigums, atklājās, ka viņa radoši un prasmīgi izpaužas arī virtuvē. Viņas stāstījums par dažādu ēdienu tapšanu ir tik piesātināts un emocionāls, ka šķiet – iztēlē uzburtā aina tūlīt materializēsies.
Līdz septiņpadsmit gadu vecumam viss, kas notiek virtuvē, Nacionālā teātra aktierim Artūram Krūzkopam bija tabu tēma. Viņš auga patriarhālā ģimenē, kur ēst gatavošana ir sieviešu rūpe. Kad atnācis uz Rīgu, vajadzējis pašam gādāt, lai būtu paēdis.
Šķiedrvielas ir uzturvielas, kas gremošanas procesā nesadalās un neuzsūcas.
Tām kādu laiku netika pievērsta uzmanība, jo tika uzskatīts, ka šķiedrvielām nav enerģētiskās vērtības.
Tauki ierobežotā daudzumā ir veselīga uztura būtiska sastāvdaļa, jo satur taukos šķīstošus A, D, E un K vitamīnus, kā arī cilvēka organismam nepieciešamās taukskābes.
Olbaltumvielas ir nepieciešamas, lai cilvēka organisms varētu funkcionēt un augt. Gandrīz puse no visām cilvēka organisma uzbūves vielām, izņemot ūdeni, ir olbaltumvielas, savukārt augos to ir mazāk.
Katrai siera šķirnei piemīt savas īpašības un knifi, kā to ražot, pircējiem baudīt un pareizi uzglabāt. Sālījumā gatavinātajam sieram brinzai, ņemot vērā tās ražošanas tehnoloģiju, ir jābūt ideāli baltai, bet pieļaujams, ka tā var būt arī bāli dzeltena.