Pārtikas piedeva soda

Pārtikas soda – nātrija hidrokarbonāts – atgādina baltu kristālisku pulveri, kas nemaz nav tik sens izgudrojums. Sodas nosaukums radās no auga Salsola soda, no kura pelniem agrāk ieguva sodu.

Soda bija pirmais līdzeklis, kuru izmantoja, lai maize un mīkla iegūtu apjomu. Ar laiku tika atklātas sodas daudzfunkcionālās īpašības, tāpēc maldīgi ir domāt, ka soda ir izmantojama tikai konditorejā, kur receptēs tā minēta pavisam nelielās devās – sākot no šķipsniņas sodas uz naža galiņa līdz ceturtajai daļai tējkarotes. Dzērienos sodu izmanto vairāk – pusi tējkarotes vai pilnu tējkaroti uz litru šķidruma. Visticamāk, soda mūsdienās atrodama katrā mājā, jo to izmanto arī gaļas ēdienu pagatavošanā, dzērienos un saldajos; soda ir vērtīgs līdzeklis ne tikai virtuvē, bet arī mājas aptieciņā.

Eksperta viedoklis

Andis Brēmanis, dietologs

– Soda ir ķīmisks nātrija hidrokarbonāts. No vienas puses, soda ir medikaments, ko lieto paaugstināta kuņģa skābuma gadījumos, kad dedzina. Tad var sajaukt sodu ar glāzi ūdens un izdzert, pēc tam kļūs labāk. Soda ir medikaments, ko dažreiz var izmantot, bet ilgstoši to nevajadzētu darīt. Tad ir jāmeklē cēlonis šādai veselības problēmai un tā jāārstē. Sodu ar karotēm neviens neēd, to var traktēt kā pārtikas piedevu. Parasti tā nokļūst produktā gatavošanas procesā. Pārtikas piedevu sarakstā sodai ir numurs E 500. Maizi cepot, sodu lieto, lai tā būtu gaisīgāka. Receptēs izmanto maz, tāpēc nekādu problēmu soda nerada.

NODERĪGI!

Sodu uzglabā hermētiski noslēgtā iepakojumā, lai tai nepiekļūtu mitrums.

Soda, kuru izšķīdina mīklā, ir viens no labākajiem līdzekļiem klepus mīkstināšanai. Mediķi iesaka 1 tējkaroti sodas izšķīdināt verdošā pienā un lietot pirms gulētiešanas.

Ļoti bieži kuņģa disfunkcija ir iemesls galvassāpēm un ne tikai tām. Pietiek izdzert glāzi piena ar 2 šķipsniņām sodas.

Izsenis soda tiek izmantota medicīnā kā līdzeklis pret aritmiju. Pēkšņas sirdsklauves var novērst, ja iedzer pustējkaroti sodas.

Nekas tik labi nenovērš sāpes kaklā kā tā skalošana ar sodas šķīdumu 5 līdz 6 reizes dienā.

RECEPTES

Mājas kausētais siers

Sastāvdaļas: 500 g biezpiena, pusglāze piena, 2 ēdamkarotes sviesta, pustējkarote dzeramās sodas, sāls, timiāns, dilles, ķiploks, paprika – pēc garšas.

Pagatavošana: biezpienu sajauc ar sodu, pievieno nedaudz mazāk par pusglāzi piena un labi sajauc. Uzsilda uz mazas liesmas, visu laiku maisot. Kad masa sāk pakāpeniski izkust, pievieno sāli un sviestu. Pievieno garšvielas. Liek, lai biezpiens pilnībā izkūst, visu laiku to maisot. Karstu izlej nelielā traukā un novieto aukstumā. Kad siers ir atdzisis, to var smērēt uz maizes.

Sodas maize ar timiānu un kazas sieru

Sastāvdaļas: 300 g miltu, 300 g pankūku miltu, tējkarote sodas, 85 g smalki sagriezta kazas siera, tējkarote svaiga timiāna lapu, 500 g zemas kaloritātes jogurta, ēdamkarote medus, sāls.

Pagatavošana: uzkarsē cepeškrāsni līdz 200 grādiem Celsija. Sajauc miltus, sodu, sieru, timiānu, sāli. Pievieno jogurtu, 3 ēdamkarotes ūdens un medu, ātri samaisa, lai iegūtu mīklu. Nav ieteicams to ilgi mīcīt. Uzklāj mīklu klaipa formā uz cepešpannas, kas pārkaisīta ar miltiem, un izveido krustveida iegriezumu. Cep 35 līdz 40 minūtes. Ļauj, lai nedaudz atdziest. Pasniedz siltu. Kazas siera vietā var izmantot Čedaras sieru, bet timiānu var aizstāt ar rozmarīnu.

Svarīgākais