Māja

15.jun
Garš un šaurs plānojums un nepieciešamība nelielā telpā apvienot vairākas funkcijas – šie ir biežākie izaicinājumi, kas raksturīgi Latvijas mājokļu balkoniem, tostarp arī kāda tipiska Juglas dzīvokļa lodžijai, ko iekārtoja IKEA dizainere.
 
14.jun
Visu ātri salikt ledusskapī – tā ir aizņemtu cilvēku pieeja iegādātajiem produktiem. Jo sevišķi, ja tu mīti pilsētas dzīvoklī un esi atteicies no iebūvētā virtuves skapja, lai būtu vairāk vietas, un tev nav nekāda pieliekamā. Arī dzīves ritms nereti ir tāds, ka nevar īsti zināt, kad būs laiks kaut ko gatavot mājās un cik ilgi pārtikas krājumiem nāksies gaidīt, līdz kāds tiem pievērsīsies. Pēdējā laikā vides draugi aktualizē arī jautājumu par produktiem, kas tiek izmesti atkritumos, tā arī nenonākot galdā, jo beidzies derīguma termiņš.
 
4.jun
Tieši tā – savu dzīvokli vai māju un arī kaimiņa mājvietu. Daudzās valstīs darbojas kustība kaimiņu sardze vai kaimiņu patruļa. Vienkāršākā veidolā arī daudzviet Latvijā droši vien kaimiņi pieskata viens otra vai cits cita īpašumu ilgākas vai īslaicīgas prombūtnes laikā. Jo īpaši vasarā, atvaļinājumu un dārziņkopšanas laikā, tas ir būtiski.
 
1.jun
Mājām būtu jābūt bērnam drošākajai vietai pasaulē, tāpēc ir svarīgi plānot un iekārtot bērnistabu tā, lai mazie varētu savā telpā droši spēlēties un justies brīvi. IKEA dizainere Baiba Freija sniedz padomus, kā iekārtot bērnistabu droši, ņemot vērā bērna vecumu.
 
31.mai
Kā kaitēt kaitēkļiem, nekaitējot sev, proti, izmantojot pēc iespējas dabiskus augu aizsardzības līdzekļus – šāda doma nodarbina daudzus ģimenes dārziņu kopējus, jo sevišķi, ja runa ir par dārzeņiem, augļiem un ogām, bet arī dekoratīvos augus negribas ķīmiķot.
 
30.mai
Atsevišķus mājas uzkopšanas darbus paveicot katru dienu, var būtiski ietaupīt tīrīšanai veltīto laiku brīvdienās, paildzināt efektu un samazināt ikgadējās ģenerālās uzkopšanas darbu apjomu. “Maxima Latvija” sadarbībā ar uzkopšanas servisu “LIIR” ir izveidojuši mājas uzkopšanas darbu plānu, kuru veikšana katru dienu ļaus uzturēt māju tīru un spodru visa gada garumā.
 
30.mai
27. maijā ar svinīgu Zinātnes dobes atklāšanu Nacionālajā Botāniskajā dārzā (Salaspils) tika uzsākts līdz šim nebijis pētījums par kafijas biezumu izmantošanu augsnes auglības uzlabošanā, to ietekmi uz augu ražīgumu, iespējamo cīņu ar kaitēkļiem. Projekta iniciators Paulig Coffee Latvia to realizē sadarbībā ar Nacionālā Botāniskā dārza zinātniekiem un vides apsaimniekošanas uzņēmumu „Eco Baltia vide”.
 
29.mai
Ceļojot svarīgs ir ne vien pats galamērķis, bet arī ceļš līdz tam – nereti, dodoties uz ārzemēm, nākas pavadīt daudz laika lidostās. Samsung ir apkopojis astoņus ieteikumus, kā šo šķietami nelietderīgo gaidīšanas laiku padarīt jēgpilnu un interesantu.
 
28.mai
Ikviens no mums, nedaudz koriģējot savus ikdienas paradumus, var samazināt rēķina summu par elektrību. Veicamie soļi ir pavisam vienkārši, bet ieguvums būs redzams ilgtermiņā: ir pierādījies, ka, uzlabojot paradumus, mājokļa kopējo elektrības patēriņu ir iespējams samazināt vismaz par 10%. Turklāt energoefektīva saimniekošana ir draudzīga ne tikai naudas maciņam, bet arī videi. Plašāk par to, kā ietaupīt elektrību un saimniekot videi draudzīgi, stāsta Elektrum Energoefektivitātes centrs.
 
28.mai
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija liecina, ka pērn ar leģionāru slimību saslima 37 cilvēki, astoņi no viņiem nomira. Lielākais saslimušo skaits ir vecuma grupā 60 un vairāk gadu. Vasara daudziem ir laiks, kad uz ilgāku laiku var doties atpūsties vai, kā to nereti dara pilsētnieki, beidzot atstāt dzīvi uz akmeņiem un pārcelties uz vasarnīcu. Pēc ilgākas prombūtnes atgriežoties mājoklī, var gadīties sasirgt ar legionelozi jeb leģionāru slimību.
 
26.mai
Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju neprot peldēt – tātad lielākā daļa sabiedrības nespēs izkļūt no dzīvībai bīstamas situācijas ūdenī saviem spēkiem. Zināšanas, izpratne un spēja peldēt ļautu būtiski samazināt negatīvo noslīkušo statistiku. Par drošu atpūtu pie ūdens otrā sērija, kur skaidrots kas ir droša peldvieta un kā rīkoties situācijās, kad cilvēks nonācis nelaimē ūdenī.
 
24.mai
Turpinām 17. maija numurā aizsākto tematu par dārza kaitēkļu apkarošanu piemājas dārzā, kur negribas izmantot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus. Ja veikalā legāli pirkto ķīmiju lieto atbilstoši instrukcijai, tad nekādam kaitējumam nevajadzētu rasties, tomēr daudzi dārzkopji vispirms cenšas pasargāt augus ar dabiskiem līdzekļiem un tikai tad, ja tie nedod vēlamo efektu, meklē citu risinājumu. Šeit aprakstītas tautas metodes – ja nelīdzēs, tad neskādēs.
 
24.mai
Neskatoties uz to, ka 71% planētas sastāv no ūdens, uzturā lietojamā ūdens apmērs ir krietni mazāks - tikai 0.5% no saldūdens resursiem, tādēļ, pieaugot iedzīvotāju skaitam uz planētas, arvien būtiskāka nozīme ir ūdens rezervju taupīšanai. Turklāt patēriņa samazināšana ietaupa arī elektronenerģiju un finanses, tādēļ mūsdienu ražotāji investē inovatīvu jaunākās paaudzes jaucējkrānu un maisītāju izveidē, kas apveltīti ar viedajām tehnoloģijām un piemēroti uzstādīšanai un lietošanai gan plašās biroju ēkās un publiski pieejamās telpās ar lielu apmeklētāju plūsmu, gan mājās.
 
20.mai
Liela loma ādas laba izskata un labsajūtas nodrošināšanai ir kosmētikai, ko izvēlamies, bet tās klāsts šobrīd ir tik plašs, ka izvēles priekšā var viegli apjukt. Netrūkst arī mītu par kosmētikas izvēli un tās lietošanu.
 
18.mai
Beidzot daba ir modusies un viss apkārt sācis zaļot! Ikvienam, kam ir tuvi dārza darbi, šis ir īpaši darbīgs laiks - jāpaspēj iesēt, iestādīt, sakopt… Rušināšanās dārzā var sniegt mums daudz pozitīvu emociju un nāktu par labu gan fiziskajai, gan garīgajai veselībai. Tomēr nedrīkstam aizmirst, ka tā ir specifiska fiziskā slodze, kurai ir jāsagatavojas, lai nenodarītu sev pāri. Kā nodoties dārza darbiem veselīgi, konsultē eksperte, medicīnas centra ARS fizioterapeite Zane Strode un farmaceite Zanda Ozoliņa.
 
17.mai
Dārzkopības amatieri pastāvīgi saskaras ar dilemmu: no vienas puses, kultūraugus apdraud dažādi kaitēkļi, un ir skaidrs, ka tie jāapkaro, pirms rūpīgi sētais un stādītais iznīcis, no otras puses – negribas izmantot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus. Tādēļ vispirms dārzkopji cenšas risināt problēmu ar dabiskiem līdzekļiem un tikai tad, ja tie nedod vēlamo efektu, apsver smagās ķīmijas iegādi.
 
17.mai
Aizvadītajā nedēļā, avārijas nosēšanās laikā Šeremetjevas starptautiskajā lidostā Maskavā Krievijas lidsabiedrības Aeroflot lidmašīnā izcēlās ugunsgrēks, kā rezultātā vairāk nekā 40 cilvēki gāja bojā. Izdzīvojušie lidmašīnas pasažieri tika nofilmēti, pametam lidmašīnu un līdzi ņemot savas mantas. Daudziem radās jautājums: kādēļ pasažieri glāba savu bagāžu, tādējādi aizšķērsojot avārijas izejas, nevis palīdzēja cits citam? Viļņas Ģedimina tehniskās universitātes aviācijas institūta pasniedzēja un psiholoģe Rosita Kanapeckaite skaidro aviopasažieru rīcību ekstrēmā situācijā.
 
16.mai
Par savu vaļasprieku izvēloties dārzkopību, varam ne tikai izaudzēt ražu, bet arī radoši izpausties, gūt prieku un iekšēju harmoniju, kā arī nodrošināt sev veselīgu fizisku aktivitāti, kas ļauj saglabāt vingrumu un vairot spēku. Protams, tas viss – ar nosacījumu, ka cilvēks ieklausās savā organismā un neuzņemas vairāk, nekā viņš spēj paveikt. Pretējā gadījumā dārzkopība no hobija kļūst par mocību. Pirmās, kas cieš no neadekvātas slodzes, nereti ir locītavas.