Puravi dod ēdienam sātīgumu

© nra.lv

Mazliet līdzīgi sīpoliem, mazliet ķiplokiem, tikai maigāki – tā bieži raksturo puravus. Patiešām, tos kā kompromisa variantu bieži izvēlas cilvēki, kuriem sīpoli un ķiploki šķiet pārāk asi.

Viņi ievērojuši, ka arī specifiskais aromāts, ar ko sīpolaugi apveltī ēdāja elpu, no puraviem ir mazāks un vieglāk novēršams. Taču vislabāk maltīte izdodas tad, ja puravus neuzlūko kā sīpolu vai ķiploku aizstājējus, bet pienācīgi novērtē atšķirīgās, tikai puraviem piemītošās īpašības.

Ja tev ir puravi, tad vari gatavot salātus, zupas, sacepumus, sautējumus, picas, pīrāgus, omletes, piedevas gaļai un citus gardus un sātīgus ēdienus. Pavārmākslas vēsturē ir bijuši periodi, kad puravi nāk modē, un arī laiki, kad tie nepelnīti piemirsti. Senajā Ēģiptē, Grieķijā un Romā puravi bija iecienīti, jo ēdāji ievēroja, ka tie labi remdē izsalkumu un dod spēku. Viduslaikos puravus sauca par nabaga ļaužu sparģeļiem. Tie patiešām nedaudz līdzinās sparģeļiem formas ziņā, bet tas arī viss. Sparģeļi arī mūsdienās saglabā ekskluzīva produkta statusu, toties puravi joprojām ir krietni lētāki un pieejami augu gadu. Šodien mēs zinām, ka puravos ir kālijs, kalcijs, dzelzs, fosfors, sērs, magnijs, B grupas vitamīni, karotīns un C vitamīns. Puraviem piemīt unikāla īpašība: uzglabāšanas laikā C vitamīna daudzums to baltajā daļā nevis samazinās, bet palielinās, dažos avotos teikts, ka tas pieaug pat par pusotru reizi. Regulāri ēdot puravus, var uzlabot gremošanas sistēmas darbu, mazināt tūskas, stiprināt imunitāti, rūpēties par aterosklerozes profilaksi. Neraugoties uz to, ka 100 gramos puravu ir tikai 60 kkal, puravu ēdieni sniedz sāta sajūtu, kas saglabājas samērā ilgu laiku.

NODERĪGI!

Uzturā galvenokārt izmanto puravu daļu, kas ir baltā krāsā. Izņemot atsevišķus ēdienus, kuri prasa ilgu vārīšanu, zaļās, raupjās lapas nelieto, jo tās ir pārāk sīkstas un šķiedrainas.

Puravu zaļās daļas noder galda rotājumu pagatavošanai. Lai lapas kļūtu plastiskākas, tās uz trim minūtēm iegremdē vārošā ūdenī un pēc tam noskalo aukstā ūdenī.

Pērkot puravus, izvēlas stingrus, nesavītušus kātus ar košām, nesadzeltējušām lapām. Nav jācenšas izmeklēt lielākos, jo tie mēdz būt sīkstāki.

Ja puravus paredzēts gatavot veselus vai sagrieztus lielos gabalos, jāizvēlas pēc iespējas vienāda diametra kāti, lai tie būtu gatavi vienlaikus.

Puravus uzglabā ledusskapja dārzeņu nodalījumā nemazgātus, ar neapgrieztām lapām un saknēm.

Ja puravi aug dārzā, tos rudenī var pierakt siltumnīcā. Ziemas šķirņu puravus dārzkopji mēdz arī atstāt laukā uz visu ziemu, novācot pēc vajadzības.

Ja vēlas puravus sasaldēt, tos vispirms 2–3 minūtes blanšē.

Gan balto, gan zaļo purava daļu var arī kaltēt, iepriekš sīki sagriežot: elektriskajā žāvētavā – saskaņā ar pievienoto instrukciju, cepeškrāsnī – mērenā siltumā, istabas temperatūrā (labi vēdināmā telpā) – pēc vajadzības.

Atslodzes dienai noder puravi, kas sautēti nelielā olīvu eļļas daudzumā, pievienojot mazliet sāls un citronu sulas. Sautējumam var pievienot arī fenheli un timiānu.

RECEPTES

Puravu zupa

Četras glāzes sagrieztu puravu un četras glāzes sagrieztu miltainu kartupeļu liek katlā, pārlej ar 6– 7 glāzēm ūdens vai vistas buljona, pievieno sāli un vāra, līdz dārzeņi mīksti. Ja vēlas, lai zupa būtu ļoti viendabīga, visu apstrādā ar blenderi. Nogaršo, ja vajag – pievieno vēl sāli. Pieliek pusglāzi salda vai skāba krējuma, samaisa, lej šķīvjos, vidiņā kaisa kapātus pētersīļu zaļumus.

"Cockaleekie" zupa (burtiskā tulkojumā: gaiļa un puravu zupa).

Tradicionāls skotu ēdiens, kas rakstos minēts jau 16. gadsimtā. Šis ir tikai viens no recepšu variantiem. Katlā divos litros auksta ūdens liek vienu veselu vistu (vēlams, buljona vistu) un trīs kārtīgas šķēles cauraugušas cūkgaļas, kas sagrieztas mazos gabaliņos. Uzvāra, noputo, vāra uz mērenas uguns aptuveni stundu, pievieno 400 g puravu, kas sagriezti aptuveni 2 cm garos gabaliņos, pieber sāli, dažus melno piparu graudiņus un vienu lauru lapu; turpina vārīt uz lēnas uguns vēl divas stundas, vajadzības gadījumā papildinot ūdeni. Izņem vistu, notecina, atliek malā, pievieno zupai 25 g rīsu un 100 g sagrieztu žāvētu plūmju (bez kauliņiem), kas iepriekš izmērcētas ūdenī. Vistas gaļu atdala no kauliem, sagriež gabaliņos un pievieno atpakaļ zupai (skopāki pavāri to nedara, bet vistas gaļu izmanto citiem mērķiem), lej šķīvjos, uzkaisa pētersīļu zaļumus.

Puravu pīrāgs

120 g sviesta saplucina gabaliņos un samīca ar 250 gramiem miltu. Vienu olu sakuļ ar vienu ēdamkaroti skāba krējuma un šķipsniņu sāls, pievieno masai un samīca viendabīgu mīklu, saveļ pikucī un ieliek ledusskapī uz vienu stundu. Notīra 500 g puravu, sagriež gareniski un pusēm, pēc tam sīki sasmalcina. Mīklu liek ietaukotā apaļā veidnē (18–20 cm diametrā), plāni izveltnē, rūpīgi uzloka un izveido maliņas, sadursta mīklu ar dakšiņu, atstāj uz 30 minūtēm nobriest. Vienmērīgi pārklāj ar puraviem. Sakuļ divas olas ar 200 ml saldā krējuma, pievieno sāli un piparus, pārlej puraviem. Liek iesildītā cepeškrāsnī 200 grādu temperatūrā un cep aptuveni 40 minūtes.

Puravi ar makaroniem

Divus vidēji lielus puravus pārgriež gareniski uz pusēm, sagriež plānās strēmelītēs. Pannā uzkarsē divas ēdamkarotes olīvu eļļas, pievieno puravus un, lēni maisot, cep, līdz puravi sāk kļūt mīksti. Pievieno tējkaroti brūnā cukura, pēc dažām minūtēm visu samaisa un turpina cept vēl 20 minūtes vai tik ilgi, līdz puravi salīp kopā, pielej nedaudz karsta ūdens. Izvāra 150 g makaronu, notecina, piejauc puravus, pēc garšas pievieno sāli un maltus melnos piparus.

Vistu šķiņķīši ar puraviem un ananasiem

Ķiploku spiedē saspiež divas ķiploku daiviņas, pievieno piecas ēdamkarotes medus un vienu tējkaroti kaltētu garšaugu pēc savas izvēles. Astoņus vistu šķiņķīšus ieberzē ar sāli un karija pulveri, ieziež ar sagatavoto maisījumu, apcep pannā augu eļļā no abām pusēm, sautē 10 minūtes. Pievieno divus ripiņās sagrieztus puravu stiebrus un 300 g notecinātu konservētu ananasu gabaliņu, pielej nedaudz sulas no ananasu konserviem un turpina sautēt, līdz šķiņķīši gatavi. Pasniedz ar vārītiem rīsiem.

Kārtainie salāti ar puraviem

Divus ar mizu vārītus kartupeļus sarīvē ar rupjo sakņu rīvi, liek lēzenā traukā un izlīdzina, uzkaisa nedaudz sāls. Nākamajā kārtā liek sarīvētu vārītu burkānu, pēc tam – rīvētu vārītu bieti. Turpmāko kārtu veido no sīki sagrieztiem puraviem, bagātīgi pārlej ar majonēzi (ja vēlas, to var uz pusēm atjaukt ar skābu krējumu), glīti nolīdzina maliņas, visu pārkaisa ar sakapātām vārītām olām. Veido rotājumus no zaļumiem un citiem komponentiem. Liek nostāvēties ledusskapī vairākas stundas.

Puravu, kāpostu un ābolu salāti

Sīki sagriež 200 g puravu, pievieno 200 g rīvētu galviņkāpostu un 200 g rīvētu ābolu. Sajauc ar augu eļļu, krējumu vai majonēzi, pēc garšas pieliek sāli.

Lasis ar puraviem

Divus puravus pārgriež gareniski uz pusēm un sīki sagriež, liek pannā nelielā buljona daudzumā, maisot sautē aptuveni 5 minūtes. Spiedē saspiež četras ķiploka daiviņas, pievieno puraviem, karsē vēl vienu minūti, pielej vēl nedaudz buljona, un ēdamkaroti citronu sulas, uzliek pannai vāciņu, turpina sautēt vēl 5 minūtes. 500 g laša filejas sagriež astoņās daļās, nedaudz apslacina ar citronu sulu, uzkaisa sāli un maltus baltos piparus, liek pannā pie puraviem, uzliek vāciņu un sautē vēl 4 minūtes.

Svarīgākais