Lai gan pasaulē ir svarīgākas lietas, ko pētīt, būtu interesanti uzzināt, kurš pirmais reiz atveda uz Latviju saulē kaltētus tomātus.
Visticamāk – tie nāca no Itālijas, bet varbūt tā bija kāda cita pietiekami silta un saulaina zeme. Saulē kaltētie tomāti iegaršojās daudziem, un kādu brīdi tie kļuva par modes kliedzienu, tika celti galdā, stāstot vasaras ceļojumu iespaidus, un dāvināti draugiem Ziemassvētkos. Tagad dažiem Latvijas iedzīvotājiem burciņa saulē kaltētu tomātu olīvu eļļā kļuvuši par ikdienišķu pirkumu, daži tos iegādājas, ja padomā īpašs ēdiens, bet vēl joprojām kāds atklāj sev šo produktu pirmoreiz.
Kad vasara ir tik karsta un saulaina kā šī, rodas doma: vai nevarētu pamēģināt arī mūsu platuma grādos kaltēt tomātus saulē, kā ļaudis to dara Itālijā, Spānijā vai Ukrainā? Tomātus kaltē sietos, kurus pa dienu izliek saulē, bet vakarā ienes telpās vai nojumēs, un tie ir gatavi 5–7 dienu laikā: no 20 kilogramiem svaigu tomātu paliek pāri viens kilograms kaltētu, trauslu un vieglu tomātu, ko var savērt virtenē un ziemā izmantot zupām, sautējumiem, picām un citiem ēdieniem. Jāšaubās, vai mūsu saulīte to spēj dabūt gatavu. Ar nelielu tomātu daudzumu, ja padevusies laba raža, varbūt arī var riskēt, bet drošāk tomēr būs izmantot cepeškrāsni vai speciālu elektrisko žāvētavu, kas paredzēta augļiem, ogām un dārzeņiem.
Labākie – sarkani un miltaini
Kaltēšanai vispiemērotākie ir sarkano šķirņu tomāti, kuru diametrs nepārsniedz 5–6 centimetrus. Priekšroka dodama miltainiem tomātiem ar nelielu sēkliņu daudzumu. Lielākos tomātus griež uz pusēm vai pat četrās daļās. Vienā partijā vajadzētu likt vienāda lieluma un šķirnes tomātus. Tie, kuri mēģinājuši kaltēt arī dzeltenos un oranžos tomātus, citiem to neiesaka – garša jau neesot slikta, bet krāsa pavisam neizskatīga, ēstgribu nerosinoša. Lai tomāti ātrāk sasniegtu vajadzīgo kondīciju, no tiem iztīra sulu un sēkliņas. Ja to nedara, žāvēšanas process aizņem pat divreiz ilgāku laiku. Vienotu, universālu kaltēšanas recepti nav iespējams sniegt, jo dažādi ir gan tomāti, gan krāsniņas un žāvētavas un to regulēšanas iespējas, dažāda ir arī ēdāju gaume, paredzamie tomātu glabāšanas apstākļi un vēlamais uzglabāšanas ilgums.
Kas tur vērtīgs?
Saulē kaltēti tomāti ir mazkaloriski, tajos ir maz nātrija un nav holesterīna. Ja tomāts patiešām kaltēts saulē, tajā saglabājas zināms daudzums C vitamīna (viens šāds vidēji liels tomāts nodrošina 40% no ieteicamās dienas devas); kaltēti tomāti ir labs A vitamīna, kālija un balastvielu avots. Izpētīts, ka vērtīgās vielas, kas ir tomātos, tiek labāk uzņemtas, ja tiem pievieno nedaudz tauku, un no šāda viedokļa kaltētie tomāti ar olīvu eļļu ir tieši tas, kas vajadzīgs.
Daži kaltēšanas paņēmieni
Ja riskē kaltēt tomātus saulē. Šim nolūkam vajadzīga karsta un saulaina vieta, piemēram, jumts. Tomātus sagriež četrās daļās, sasāla un atstāj uz sieta 4–6 stundas, lai maksimāli notek sula. Sāls palīdz izdalīties šķidrumam un vienlaikus kalpo par konservantu, lai tomāti nesabojātos. Paplāti izklāj ar foliju, uz tās vienā kārtā uzliek tomātus, vēl nedaudz uzkaisa sāli, pārsedz ar plānu marli. Vienreiz dienā gabaliņus apgroza, uz nakti ienes telpās un tā turpina, līdz tie kļūst trausli. Tā kā mūsu klimatā jebkuru brīdi var pārsteigt arī lietus, jārēķinās, ka žāvēšanas procesu nāksies pabeigt virtuvē, jo tomāti nav gatavi gaidīt, līdz laiks atkal noskaidrosies. Ja vēlas šos stipri kaltētos tomātus pagatavot ar garšvielām un eļļu, tad vispirms tos divas minūtes vāra ūdenī, kam pievienots etiķis. Šādi sagatavoti tomāti labāk spēj uzsūkt eļļu. Pēc tam tos rūpīgi notecina, kārtām liek burciņās, uzkaisa garšaugus (ķiplokus, baziliku, rozmarīnu, sagrieztas aso sarkano piparu pākstis, raudenes u. c.), pārlej ar olīvu eļļu vai kādu citu labas kvalitātes augu eļļu. Vēlāk šo eļļu var izmantot salātiem, mērcēm, sautējumiem un citiem ēdieniem. Burciņas aizpilda blīvi, lai tajās paliktu pēc iespējas mazāk gaisa un lai eļļa pilnīgi pārsegtu tomātus, un kārtīgi aizvāko (nevalcē!). Tomātiem ļauj nostāvēties vismaz 10 dienu.
Cepeškrāsnī vītināti tomāti. Šo recepti labāk īstenot nevis vasaras karstumā, bet kādā vēsā dienā, kad mājās gribētos vairāk siltuma. Divus kilogramus vidēji lielu tomātu (piemērotas ir plūmītes) gareniski pārgriež uz pusēm, iztīra sēkliņas un sulu, pusstundu atstāj uz papīra dvielīšiem ar griezuma vietām uz leju. Plāti izklāj ar foliju, uz tās liek restītes no cepeškrāsns. Tomātus apsāla, ar griezuma vietām uz leju kārto uz restītēm, liek cepeškrāsnī mazā siltumā (110 grādu), durtiņas atstāj puspievērtas. Kaltē 7–8 stundas, atdzesē istabas temperatūrā. Liek sterilizētās burciņās, pārkaisa ar Provansas garšaugu maisījumu vai svaigiem garšaugiem pēc savas gaumes, pārlej ar rafinētu olīvu eļļu. Katru burciņu enerģiski sakrata, lai tomāti labāk sablīvētos un liekā gaisa burbulīši paceltos uz augšu. Uzliek plastmasas vāciņu vai skrūvējamu metāla vāciņu. Var sākt ēst pēc divām nedēļām. Uzglabā ledusskapī vai citā vēsā vietā, ne ilgāk par 6 mēnešiem.
Vītināti tomāti neilgai glabāšanai. Ņem divus kilogramus nelielu tomātu, pārgriež uz pusēm, iztīra sēkliņas un sulu, izgriež mušiņas. Liek uz plāts, uzkaisa kaltētus garšaugus (baziliku, raudeni, majorānu, rozmarīnu, timiānu vai piemērotu garšaugu maisījumu), nedaudz sāls, uzslacina saulespuķu vai olīvu eļļu. Vītina cepeškrāsnī 130 grādu temperatūrā 3–5 stundas. Atdzesē un var tūlīt ēst. Var arī pildīt burciņās, pārlikt ar sagrieztām ķiploku daiviņām, var pievienot arī kubiņos sagrieztu cieto sieru. Glabā ledusskapī ne ilgāk par nedēļu. Izmanto makaronu ēdieniem, picām, karstmaizītēm, zupām, sautējumiem u. c.
***
Ko pagatavot no kaltētiem tomātiem:
Makaroni ar kaltētiem tomātiem eļļā. Ļoti vienkārši: izvāra makaronus, nokāš, nosusina, pievieno sīki sasmalcinātus kaltētos tomātus, pārlej ar eļļu, kurā tie bijuši, liek šķīvjos, uzkaisa pētersīļu zaļumus un, ja vēlas, – nedaudz rīvēta siera.
Vistas filejas salāti ar vītinātiem tomātiem eļļā. 200 g vītinātu tomātu sagriež salmiņos, pievieno 300 g kubiņos sagrieztas kūpinātas vistu krūtiņas, divus vidēji lielus sagrieztus svaigus gurķus, vienu sagrieztu dzelteno un vienu – oranžo papriku. Pagatavo mērci no 3 ēdamkarotēm eļļas, kurā glabāti kaltētie tomāti, pēc garšas pievienojot galda etiķi, sāli un maltus melnos piparus. Uzmanīgi sajauc, liek lēzenā traukā, kas izklāts ar salātu lapām, pēc vēlēšanās uzkaisa zaļumus.
Maizes nūjiņas ar kaltētiem tomātiem. Sešas kaltētu tomātu pusītes sasmalcina. Samīca mīklu: traukā ieber divas glāzes miltu, pustējkaroti sāls, pustējkaroti sausā rauga, pievieno vienu ēdamkaroti šķidra medus, vienu tējkaroti olīvu eļļas, sajauc, pakāpeniski lej klāt siltu ūdeni un samīca viendabīgu, veidojamu mīklu (iznāk pievienot ap 2/3 glāzes ūdens). Iejauc sagatavotos tomātus un vēlreiz samīca. Mīklu saveļ pikucī, atstāj uz 5 minūtēm, pēc tam sadala 16 gabaliņos un izveltnē garas nūjiņas, liek uz ietaukotas plāts, atstāj uz 15–20 minūtēm uzrūgt, cep 150 grādu siltumā aptuveni pusstundu.
Cukini sautējums ar kaltētiem tomātiem. Pannā eļļā apcep vienu nelielu sakapātu sīpolu. Divus vidēji lielus cukini sagriež ripiņās, pievieno pannas saturam, sautē uz mazas uguntiņas dažas minūtes. Pievieno sešus kaltētus tomātus, kas sagriezti strēmelītēs, sautē vēl piecas minūtes, beigās pieliek ēdamkaroti konservētu kaperu. Pasniedz pie putnu gaļas.
Garneles ar kaltētiem tomātiem eļļā. 500 g notīrītu garneļu liek uz pannas nelielā sakarsētas olīvu eļļas daudzumā, apcep, izņem ar putu karoti un atliek malā. Pannā liek vienu tējkaroti tomātu pastas, tējkaroti brūnā cukura, spiedē saspiestu ķiploka daiviņu, tējkaroti asās čili mērces un mazliet koriandra zaļumu, maisot karsē vienu minūti, pievieno garneles un vienu glāzi kaltēto tomātu, kuriem notecināta eļļa, pārslacina ar tējkaroti laimu sulas. Ja vēlas, var uzkaisīt pupiņu dīgstus.
Gurķu salāti ar kaltētiem tomātiem eļļā. Vienu lielu sarkano sīpolu sagriež ripiņās, pievieno nedaudz baltvīna etiķa, šķipsniņu sāls, cukura un piparu, kā arī nedaudz sakapātu bazilika zaļumu. 10 kaltēto tomātu pusītes izvelk no eļļas, nosusina, sagriež salmiņos. Divus vidēji lielus gurķus sagriež ripiņās, visu sajauc kopā, pievieno eļļu no tomātiem. Laba piedeva grilētiem gaļas un zivju ēdieniem.