\\Autori

GBGuna Blaua

11.jan
«Būtu jau grēks sūdzēties. Citi cilvēki slimo un mirst, bet man šis gads kaut kādā ziņā pat ir bijis šausmīgi svētīgs,» sazvanīta kādā darbdienas vakarā pēc jauniestudējuma pirmizrādes, saka izcilā Latvijas Nacionālā teātra aktrise Dace Bonāte. «Turklāt šis laiks ļāva saprast, ka mani draugi ir tiešām zelta vērtībā. Tik daudz laika – gan klātienē, kad bija iespējams, gan garās telefonsarunās – sen nebiju varējusi ar viņiem kopā pavadīt. Kontaktus uzturējām nepārtraukti!»
 
15.jun 2021
Izcilā latviešu klavesīniste Ieva Saliete jau desmit gadus par savām mājām sauc Griškānu pagasta Pocelujevkas «Moldedžus», kur dzīvo kopā ar vīru Andri un trim bērniem – Matīsu, Annu un Jāzepu. No Ievas un Andra mājas terases paveras skats uz plašu dīķi un skaistu ābeļdārzu kalnā. «Parasti maijā, kad zied mūsu divsimt ābeles, tas ir neaprakstāmi skaisti,» saka Ieva, kas kopā ar ciemiņiem un abiem vecākajiem bērniem tad kāpjot kalnā. Tiesa, šopavasar aukstā pavasara dēļ gan daļa ābeļu nezied, taču skats no kalna virsotnes ir ļoti iedvesmojošs.
 
11.jun 2021
Pazīstamais fotogrāfs Matīss Purmalis līdz šim allaž bija redzams darbībā: vai nu iemūžinot kādu no lielajiem pasākumiem (piemēram, «Spēlmaņu nakti»), vai balles un koncertus – aizkulises, uz skatuves notiekošo un, protams, publiku. Viņa bildes ir rotājušas žurnālu vākus un iekšlapas, Matīss fotografējis daudzas radošās personības. Un vēl Matīsa kontā ir arī «Kailendārs» – pirms dažiem gadiem tapušais mākslinieciskais un mazliet pikantais kalendārs, kur modeļu lomā iejutās Aizputē un tās apkaimē dzīvojošie jaunie uzņēmēji, parādot, ka dzīve interesanta var būt arī ārpus Rīgas.
 
12.mai 2021
Vai zinājāt, ka Ventspils Starptautiskajai rakstnieku un tulkotāju mājai ir savs kaķis – baltais runčuks Vatsons? Savukārt «Jāņa Rozes» izdevniecības simbols jau astoņus gadus ir rudais runcis Leo. Abi skaistuļi pavisam droši dēvējami par literārajiem kaķiem, jo ir gana tuvās attiecībās ar labu literatūru. Un arī abu piedzīvojumi dažbrīd ir romāna vai vismaz stāsta vērti.
 
6.mai 2021
Kad Līgatnes dabas taku sākumpunktā sastopam zvērkopi un mīļi par lāču mammu dēvēto Velgu Vītolu, viņa jau paguvusi apciemot un pabarot visus savus mīluļus. Aprīļa sākumā Velga svinēja darba gaitu 40 gadu jubileju. Par savu pirmo dienu Līgatnes dabas takās viņa tagad saka: «Pateicoties dienasgrāmatai, kuru toreiz rakstīju, visu zinu precīzi! Togad 1. aprīlī spīdēja saulīte, redzēju tā pavasara pirmo dzelteno taureni un pirmoreiz dzīvē ieraudzīju sešus staltbriežus.» Pa 40 gadiem viņas mīlestība pret Līgatni nav mainījusies. «Piemēram, kādreiz domāju, ka vajag iemācīties no notiekošā distancēties. Taču, ja četrdesmit gadus neesmu mainījusies, tad jau tagad vairs nemainīšos! Bet cik viegli ir dzīvot, ja vari nemainīties…»
 
6.mai 2021
Pirms 35 gadiem – 1986. gada 26. aprīlī – avārija toreizējās PSRS jaudīgākajā atomelektrostacijā Černobiļā (Ukrainā) izraisīja līdz šim pasaulē smagāko kodolkatastrofu, kuras rezultātā stacijas 4. bloks tika pilnīgi sagrauts, bet virs Eiropas pacēlās vēsturē lielākais radioaktīvo izmešu mākonis. Avārijas seku likvidācijā piedalījās arī apmēram 7000 cilvēku no Latvijas. Pazīstamais fotogrāfs Ojārs Lūsis ne tikai palīdzēja glābšanas darbos, bet arī pamanījās šo to no Černobiļā notiekošā iemūžināt, savukārt rakstniece un publiciste Marina Kosteņecka Černobiļā ir bijusi divreiz – 1986. gada oktobrī, kad devās tikties ar glābējiem no Latvijas, un 1990. gadā, jau būdama PSRS Tautas deputātes statusā.
 
20.apr 2021
Lieliskā aktieru pāra Elīnas Vānes un Imanta Strada Valmieras mājā pirms trim gadiem ienāca rotveileru sugas sunīte Kuba. «Tā bija Elīnas ideja, ka mums vajag suni. Tagad ir mājas un arī Elīnas sargs, kad manis nav mājā,» sazvanīts starp mēģinājumiem Dailes teātrī, ar smaidu saka Imants. «Kad suni dabūjām, ciltsrakstos viņai jau bija ierakstīts vārds Kuba, tāpēc to vairs nevarējām mainīt uz vārdu, kas mums ienāktu prātā,» par savu mīluli, kura Valmierā ir visnotaļ populāra, pateicoties vairākiem televīzijas raidījumiem, saka aktieris.
 
19.apr 2021
Dailes teātra aktiera Andra Buļa ģimenē dzīvo divi mīluļi – 10 gadus vecais zeltainais retrīvers Roko un pusgadu vecā vācu bokseru meitenīte Grēta. «Esmu absolūts suņu cilvēks!» saka Andris, uzsverot, ka par otra suņa ņemšanu izlēmuši tāpēc, ka dzīvo ārpilsētas mājā ar dārzu, netālu ir mežs, kur vismaz divreiz dienā ar suņiem var doties kārtīgā pastaigā, lai «suņiem būtu jēdzīga dzīve». Abus mīluļus Andris ņem līdzi, arī apciemojot vectēvu, kurš dzīvo Salacgrīvā. Starp citu, nesenajās brīvdienās viņš vectēvam sarūpējis jauku pārsteigumu – uzdāvināja no patversmes paņemtu runčuku: «Vectēvam patīk kaķi, tā ka viņam tagad būs, par ko parūpēties.»
 
18.apr 2021
Ja viss būtu ritējis, kā iecerēts, tad pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados ieplānotā Rīgas metro būve būtu pabeigta šogad. Tiesa, vērienīgo projektu, kura dēļ Latvijā tiktu ievests tūkstošiem viesstrādnieku no tolaik «brālīgajām» PSRS republikām, astoņdesmito gadu otrajā pusē izdevās apturēt, pateicoties Vides aizsardzības kluba aktivitātēm un sabiedrības protestiem. Sākotnēji daudzsološais projekts tika pārtraukts, taču ik pa brīdim uzvirmo diskusijas, vai Rīgas transporta problēmas atrisinātu metro, turklāt šī tēma nu ir iedvesmojusi arī daiļliteratūras autorus.
 
24.mar 2021
To, vai talantīgā un atraktīvā pianiste Agnese Egliņa iegūs «Lielo mūzikas balvu», kurai viņa nominēta par izcilu sniegumu visa 2020. gada garumā, gan pati māksliniece, gan skatītāji uzzinās sestdien, 13. martā, balvas pasniegšanas attālinātajā ceremonijā. Šim notikumam par godu Agnese kopā ar jauno vijolnieku Daniilu Bulajevu gatavo īpašu priekšnesumu. Savukārt brīvo laiku mūziķe veltījusi visu Rīgas parku iepazīšanai, iemācījusies adīt maučus un pievērsusies dārzkopībai.
 
19.mar 2021
Marta beigās, ja viss notiks, kā plānots, klajā nāks izcilā aktiera Jura Strengas izstāstītais un kinorežisores Ilonas Brūveres pierakstītais dzīvesstāsts «Mana grāmatvedība». Kā sarunā ar »Vakara Ziņām« saka aktieris, tas būs stāsts par viņa un arī Dailes teātra dzīvi. Vēl aktieris ļoti gaida laiku, kad pēc divu mēnešu trimdas Rīgā varēs pārcelties uz savu Klapkalnciema māju, jo tur darāmā netrūks: ies pārgājienos, strādās dārzā, gādās malku un darīs daudz ko citu.
 
16.mar 2021
Pazīstamā tulkotāja Silvija Brice savā «Facebook» kontā bieži dalās ar stāstiem par pastaigām gar jūru un Lielupi un ierakstiem par konkrētās dienas jubilāriem. Tikpat lielu popularitāti allaž izpelnās viņas ieraksti par ģimenes mīluļiem – kaķiem Rosso un Nero. «Mums piecpadsmit gadus ģimenē bija divi siāmieši. Diemžēl pirms kāda laika viens no brālīšiem aizgāja ar infarktu gluži kā cilvēks, un tas bija diezgan šausmīgi. Mēs gan trakā ātrumā braucām pie vetārsta, bet kaķi neizdevās izglābt. Palika viens piecpadsmitgadīgais večuks, bet, ja kaķis, kurš ir pieradis pie otra dzīvnieka, pēkšņi paliek viens, viņš vairs neko negrib un, godīgi sakot, sataisās uz miršanu.» Tāpēc Silvija un viņas ģimene nolēma – ir jāņem divi kaķīši!
 
11.mar 2021
«Dzīvei ir jēga tikai vienā gadījumā – kad tā dod prieku. Esmu par to pilnīgi pārliecināts,» saka rakstnieks Miks Zandis, strauji popularitāti iekarojušā vēsturiskā romāna «Livonijas slazdā» autors. «Cenšos dzīvot tā, lai varētu izbaudīt katru dienu. Novērot, piedalīties, apdomāt un darīt to pēc iespējas visās dzīves jomās. Vēl man patīk pielaikot dažādus tēlus, tostarp – arī mistiskus. Jā, tas prasa zināmu piepūli, taču šie pūliņi sevi attaisno.» Jāpiebilst, ka rakstnieks ir patiešām ļoti noslēpumaina persona – to, kas slēpjas zem šī pseidonīma, neizdevās noskaidrot arī »Vakara Ziņām«. Skaidri zināms ir vien tas, ka autors, pirmā romāna panākumu iedvesmots, strādā pie nākamās grāmatas, kas klajā nāks, iespējams, jau šogad.
 
9.mar 2021
Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors Andrejs Svilāns (iespējams, daudzi viņu varētu atcerēties kā Salaspils Nacionālā botāniskā dārza direktoru) sarunā ar »Vakara Ziņām« atzīst, ka pēc nostrādātā gada ir iejuties jaunajā amatā un vismaz aptuveni apjautis, cik liela saimniecība ir nodota viņa pārziņā.
 
6.mar 2021
Gandrīz trīs nedēļas mākslinieces Ievas Bondares un viņas ģimenes mīluļu saimei –Vesthailendas baltajam terjeram Oso, Bengālijas kaķim Bleikam un labradoru meitenei Rosé – pievienojies dalmācietis Merlo. «Tas noteikti nebija «100 un 1 dalmācieša» iespaidā, taču noteikti ticu tam, ka ikviens suns, kurš ienācis mūsu ģimenē, ir pats mūs izvēlējies. To pavisam droši var teikt arī par Merlo,» atzīst Ieva.
 
3.mar 2021
Ja dzīve ritētu kā ierasts, pazīstamā horeogrāfe un dejotāja Ilze Zariņa šogad svinētu eksotisko deju centra «Alegria» 20. dzimšanas dienu. Taču dzīve ir apmetusi loku, tāpēc kopš pagājušā gada decembra Ilze strādā par projektu vadītāju Centrālajā finanšu un līguma aģentūrā (CFLA) un deju kursus dažiem interesentiem vada attālināti. Un vēl Ilze ir nopietni aizrāvusies ar rožu audzēšanu.
 
25.feb 2021
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule nedaudz vairāk nekā pirms gada tika pie diviem skaistiem rudiem kaķiem – Pipara un Mandarīna. Izrādījies, ka abi skaistuļi nav nekādi klēpja kaķi, tāpat reizēm viņi mēdz aizklīst līdz tālākajām kaimiņmājām, gāzt puķu vāzes un darīt citas blēņas. Taču rudie runčuki ģimenei sagādā lielu prieku, pat par spīti tam, ka Lienei ir alerģija pret kaķu spalvām. «Ja māju kārtīgi iztīra, varam sadzīvot pat ļoti labi. Un man patīk domāt, ka kaķi ir labi stresa noņēmēji,» teic Liene.
 
23.feb 2021
Kādreizējā labklājības ministre Iveta Purne tagad vada Valsts sociālās aprūpes centra «Zemgale» filiāli «Jelgava».
 
20.feb 2021
Šis ir dzejnieka un Rīgas pilsētas apdziedātāja Aleksandra Čaka 120. jubilejas gads, kam par godu, tiklīdz tas būs iespējams, tiks rīkoti dažādi pasākumi. Kamēr Čaka memoriālais dzīvoklis – muzejs apmeklētājiem ir slēgts, neviens neliedz aizstaigāt līdz Raiņa kapiem, kur guldīts 1950. gada 8. februārī mūžībā aizgājušais dzejnieks. Ielūkojāmies vairāku Čaka līdzgaitnieku atmiņās par dzejnieka pēdējām dzīves dienām.
 
18.feb 2021
Šajās dienās talantīgā dziedātāja un vokālās grupas «Framest» dalībniece Rūta Dūduma-Ķirse laida klajā pašas sacerēto dziesmu «Plūdi», kuru ieskaņojusi kopā ar jauno mākslinieku Tomu Kalderauski.
 
15.feb 2021
Pazīstamais novadpētnieks Ivars Logins savā «Facebook» lapā ar prieku pavēstījis: «Saņemts ilgi gaidītais krāšņais sūtījums no tālās zemes Japānas – no japānietes Ai Suzuki, latviešu dūraiņu – kūlaiņu adītājas. Japāna var, bet vai Latvija var?... Sirsnīgs paldies Ai Suzuki (Aijiņai) par šo zīmīgo sūtījumu!»