Antra Gabre / Autori

26.feb 2019
Vie­ni plē­šas kā suns ar ka­ķi, to­mēr pa­liek ko­pā. Ci­ti sa­tie­kas, un starp vi­ņiem jū­tas uz­lies­mo pēk­šņi, kā zi­bens spē­riens. Vē­lāk pa­ši brī­nās – nez kas tas bi­ja? Ir cil­vē­ki, ku­rus sais­ta kais­līgs sekss, tāds, ku­rā pa­zūd ve­se­lais sa­prāts, bet vis­ap­kārt glu­ži vai sprakšķ fi­zis­ka vil­kme. Kā­pēc tā no­tiek?
26.feb 2019
Daudzdzīvokļu mājas sāka būvēt pagājušā gadsimta 50. gadu beigās, un to būvniecība ilga līdz 80. gadiem. Ir nekustamā īpašuma apsaimniekotāji, kuri uzskata, ka īstās hruščovkas ir galvenokārt četru piecu stāvu silikātķieģeļu ēkas. Ir tādi, kuri šajā klasifikācijā iedala arī lielpaneļu ēkas, kas būvētas līdz 60. gadu vidum.
25.feb 2019
Rīgas skolas šogad piedzīvos to pašu, ko citas Latvijas skolas – optimizēšanu. Aizvadītajā nedēļā Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas deputāti atbalstīja galvaspilsētas izglītības iestāžu tīkla pilnveidošanas pasākumu plānu 2019. gadam. Tajā paredzēts slēgt vienu skolu, apvienot astoņas vispārizglītojošās skolas, kā arī apvienot pirmsskolas, vairākus interešu izglītības centrus un divas sporta skolas.
22.feb 2019
Uz Barselonu vasaras vidū var braukt vai nu karstuma mīlētājs, vai impulsīvs cilvēks. Bet viena īsa nedēļas nogale, divarpus sienas, Barselonā ir izturama pat cilvēkam, kuram svelme, tveice un nežēlīgi karsta saule nav tīkamākais pārbaudījums. Par laimi, lēto aviokompāniju mājaslapās bija brīdinājums, ka izlidošana parasti kavējas. Jo īpaši vasarā. Melots nebija. Gan lidojot no Rīgas uz Barselonu, gan atpakaļ, gaisa kuģi kavēja. Mulsinoši bija, ka taksometrā jāpiemaksā par pasažieru skaitu. Jo vairāk cilvēku vienā mašīnā, jo vairāk jāmaksā.
21.feb 2019
Izklaides tests piedāvā iepazīt savu slepeno, dzimšanas brīdī iegūto vārdu, ko veido dzimšanas datuma un dzimšanas mēness salikums un par kuru atbild Mēness. Dzimšanas datumu raksturojumā savs patiesības grauds slēpjas, bet dažu mēnešu apzīmējumi raisa smaidu. Ja nu kādam viņa slepenais vārds ir Asiņainais Mīlnieks? Brr! Nu ko, mēģinām?
21.feb 2019
Uzvaras parka infrastruktūras atjaunošanai tiek prasīti 3,8 miljoni eiro. Daļa parka celiņu nav atjaunoti kopš pagājušā gadsimta 60. gadu vidus, diemžēl šā Rīgas parka politizētais fons liedz uz tā tehnisko stāvokli paskatīties ar vēsu prātu. Būsim godīgi. Tas, pret ko vēršas Latvijas sabiedrības latviskā daļa, notiek vienu dienu gadā. 9. maijā. Ja Otrā pasaules kara beigas Rīgā tiktu atzīmētas 8. maijā, tāpat kā daudzās Eiropas valstīs, eskalācija būtu mazāka. Vai tāpēc parks ir pelnījis būt nesakārtots?
18.feb 2019
Pretrunīgi vērtētā lidotāja, Brīvības cīņu dalībnieka un žurnālista Herberta Cukura vaina ebreju iznīcināšanā nav pierādīta. Ģenerālprokuratūra ir kriminālprocesu izbeigusi. Pirms vairākiem gadiem H. Cukura bērni lūdza atļauju tēvu pārapbedīt Brāļu kapos. Tolaik bija vairāk nekā skaidrs, ka atļauju viņi nesaņems. Neatkarīgā uzklausīja izvairīgas atbildes. Kā būs tagad?
15.feb 2019
«Čekas maisiem» gals ir vaļā. Ir publiskota aģentu un konspiratīvo dzīvokļu turētāju kartotēka, vismaz tas, kas no tās saglabājies Latvijā. Maijā varēsim iepazīties ar aģentu ziņojumiem. Daļa cilvēku piedzīvo nepatīkamu pārsteigumu, ieraugot kartotēkā sev tuvu cilvēku uzvārdus. Viņiem gribas gandrīz hrestomātiski iekliegties: arī tu, Brut?! Citiem tas ir vienaldzīgi. Viņi saka: es pagātnē vairs nedzīvoju.
photo_camera
15.feb 2019
Viens no Lietuvas kultūrvēsturiskajiem novadiem ir Dzūkija ar neoficiālo galvaspilsētu Alītu. Ja gribas baudīt dabu un kā eremītam izvairīties no cilvēku biežņas, tad Dzūkija jeb Dainava ir piemērotākā atpūtas (arī aktīvās) vieta. Ceļojumu var sašaurināt līdz Dzūkijas nacionālā parka teritorijai. Starp citu, lielākais nacionālais parks Lietuvā! Kāpēc Dzūkija? Daudzi Latvijas iedzīvotāji brauc uz Druskininkiem. Lūk, no šīs iecienītās kūrortpilsētas Dzūkijas nacionālo parku var ar roku aizsniegt.
14.feb 2019
Latvijas valstspiederīgajiem ceļojumi, lietišķi braucieni vai citu valstu apmeklēšana ģimenes apstākļu dēļ ir kļuvusi vienkāršāka gan mainītas ieceļošanas kārtības, uzlabotas dokumentu kārtošanas, gan cita veida palīdzības sniegšanas dēļ. Piemēram, Baltkrievijā un Uzbekistānā uz noteiktu laika periodu var ieceļot bez vīzas, Mongolijā vīzu var saņemt lidostā Ulanbatorā, kā arī ir valstis, uz kurām vīzu var noformēt tiešsaistē.
13.feb 2019
Uzturlīdzekļu parādnieki ar likuma spēku arvien vairāk tiek piespiesti maksāt savu bērnu uzturēšanai. Vispirms jau nav patīkami dzīvot kā zem Damokla zobena, apzinoties, ka uzturlīdzekļu parādam nav noilguma un katru gadu parāds pieaug par sešiem procentiem. Latvija sadarbojas ar daudzām citām valstīm, tāpēc tā dēvētajam alimentu parādniekam ir maz cerību ilgstoši slapstīties. Šķiet, vislielāko draudu uzturlīdzekļu nemaksātāji ir saskatījuši pat ne kriminālatbildībā, bet transporta vadīšanas aizliegumā. Parādu piedziņas prasības tiek nodotas arī zvērinātiem tiesu izpildītājiem, kuri pērn iekasējuši par 43 procentiem vairāk naudas.
12.feb 2019
Pie kādas Ziepniekkalna daudzdzīvokļu mājas iemītnieces ieradies kaimiņš un aicinājis parakstīt piekrišanu, ka sievietei nav iebildumu, ja viņš savā pirmā stāva dzīvoklī «atdalās» no kopējās apkures sistēmas un uzstāda siltumenerģijas skaitītājus. Visu apmaksāšot pats, pārējos apkures izmantotājus tas neietekmēšot. Tik vien kā piekrišana vajadzīga.
12.feb 2019
Kustībā Latvija strādā ir iesaistījušies 80 darba devēju, un daļa no tiem jau izpildījuši vai pat pārpildījuši sākotnējo apņemšanos par noteikta skaita ārzemēs strādājošo piesaisti savam uzņēmumam. Plašāk par mobilo telekomunikāciju operatora Tele2 sociālās kustības Latvija strādā rezultātiem spriedīs maijā – gadu pēc iniciatīvas uzsākšanas. Šī iniciatīva nekonkurē ar valsts īstenoto reemigrācijas programmu, bet kura no tām ir efektīvāka?
11.feb 2019
Ne tikai latvieši, bet arī citas tautas savā folklorā dzīvniekus mēdz raksturot ar konkrētām īpašībām: lapsa ir viltīga, suns – uzticīgs, zaķis – bailīgs, gailis – gudrs, vilks – lētticīgs. Tas nepavisam nesaskan ar zoologu zināšanām par dzīvniekiem. Kaut arī cūka ir inteliģents dzīvnieks, pasaki latvietim, ka viņš ir cūka, un būsi ieguvis nelabvēli. Vai nosauc kādu sievieti par kazu, skat, nāksies tiesāties. Toties ķīnieši cūku ir izcēluši kā vienu no sava zodiaka 12 dzīvniekiem un kaza viņiem nav lamuvārds, bet labvēlības un pieticības simbols.
8.feb 2019
2019. gada numeroloģiskā ietekme «pieder» skaitlim 3 (2+0+1+9=12/3). Prognozējot to, kāds varētu būt 2019. gads, var vērtēt arī pārējos skaitļus 2, 0, 1 un 9 un to ietekmi uz Latviju simbolizējošo ciparu 8, kā arī katra cilvēka individuālo gadu. Šajā publikācijā vairāk akcentēšu divus skaitļus – 9 un 3.
photo_camera
8.feb 2019
Karēlija nelaiž vaļā. Saprotu tos, kuri tur atgriežas. Nedēļu ilgs Karēlijas apceļojums var iecirst āķi lūpā, jo... Solovku arhipelāgā var pagūt vien iemīt pēdu, Kižos, Sortavalā un tās apkaimes Ruskealas marmora klintīs, Petrozavodskā un Kondopogā – apsildīt degunu, iepriecēt acis, sajust. Ne visur arī vajag uzkavēties ilgāk. Tas gan ir atkarīgs no gadalaika, laikapstākļiem, personīgā noskaņojuma, apmeklējuma mērķa un vietējo cilvēku attieksmes. Par pēdējo uzreiz pateikšu – varbūt viņi ir nedaudz noslēgti un atturīgi, taču man gadījās sastapt labvēlīgus un atsaucīgus cilvēkus Karēlijā.
8.feb 2019
Brasas tilts Rīgā ir kritiskā tehniskajā stāvoklī. Tas ir pirmais šogad kapitāli remontējamo objektu sarakstā, bet Jorģa Zemitāna tiltam vēl jādzīvo ar glābšanas riņķi – steidzamajiem lāpāmdarbiem: tur ielāpiņš, šur ielāpiņš. Tas pagaidām netiek ne slēgts, ne kapitāli remontēts. Lielo bedru dēļ uz tilta ir samazināts atļautais braukšanas ātrums un autovadītāji tiek brīdināti uzmanīties. No bedrēm akmentiņi un sadrupušu brauktuves seguma ielāpiņu gabaliņi lido uz visām pusēm.
7.feb 2019
Lai ko var pārmest Andrim Kivičam, taču ne atklātību un tiešu runu. Ne velti viņa 2011. gadā izdotajai autobiogrāfiskajai grāmatai dots nosaukums «Mana privātā dzīve – tik atklāti, kā vēl nekad». Viņš runā par sevi pats un liek par sevi runāt. Attiecības ar sievietēm ir tikai viena Andra Kiviča dzīves daļa, tomēr tai tiek pievērsta īpaša uzmanība.
6.feb 2019
Zinātnieka Ulda Bērziņa tiesāšanās par iespēju saglabāt dubultpilsonību – Latvijas un Zviedrijas – noveda pie Pilsonības likuma grozījumiem. Tolaik viņš nedrīkstēja būt divu valstu pilsonis. Daudziem citiem līdzīgā situācijā nācās atteikties no Latvijas pilsonības vai arī to atņēma. Citus variantus likums nepieļāva. Arī tagad stabili palielinās personu tiesiskā statusa noteikšanas lietu skaits, un pēdējos gados gan pilsonību, gan nepilsoņa statusu Latvijā atņem pat biežāk nekā pirms dažiem gadiem.
5.feb 2019
Uzņēmums Rīgas satiksme gadā pārvadā ap 141 līdz 142 miljoniem pasažieru. Tas, ko sabiedriskā un privātā transporta lietotāji dēvē par sastrēgumiem, bet satiksmes organizētāji – tikai par satiksmes sablīvējumu, ir regulāra darbdienu parādība.
5.feb 2019
Graustu miljonāri var līksmot – viņiem nebūs jāizcieš cietumsods par īpašuma novešanu līdz bīstamam stāvoklim. Jo pagaidām pie kriminālatbildības nebūs iespējams saukt to ēku īpašniekus, kuri savus īpašumus nav uzturējuši labā stāvoklī, un tāpēc ir radušās smagas sekas – cilvēku nāve, mantiskas sekas. Visus bīstamos graustus nav iespējams arī atsavināt vai nojaukt – tas ir naudas jautājums. Nolaistam īpašumam varētu būt vēl viena cerība – iekļaušana valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Diemžēl tā ir birokrātiski gara procedūra. Ne visi īpašumi nodzīvo tik ilgi, līdz šī procedūra noslēdzas.
photo_camera
1.feb 2019
Vienu dienu izzinošai izklaidei Londonā var veltīt Karaliskās Griničas observatorijas apmeklējumam. Jebkuros laika apstākļos, jo ziema Latvijas izpratnē ir ārkārtīgi reta parādība Lielbritānijā. Observatorijas ēkās ir daudz skatāmā un darāmā, vairāku stundu ekskursija ir nodrošināta. Observatoriju iekļauj plašs parks ar dažnedažādiem nostūriem, ar pārdrošām vāverēm un kašķīgiem putniem. Ir kafejnīcas, kur piesēst un baudīt angļu tēju. Par laimi, demokrātiskā atmosfērā, jo īsteno britu smalkajā tējas ceremonijā varētu krist kaunā, nezinot, no kuras puses uz kuru dzērienu apmaisīt un kā pareizi pirkstos paņemt kūciņu.