Inguna Sudraba: kas vieno īstermiņā, ilgtermiņā nedzīvos

© nra.lv

Tautas kustība No sirds Latvijai piektajā maijā dibinās partiju. Kustības iniciatore un līdere Inguna Sudraba sarunājas ar Neatkarīgo par šīs partijas potenciālu un izredzēm.

– Kā jūs vērtējat Reformu partijas (RP) politisko dzīvi?

– Es uzskatu – ja būvē politisku organizāciju, tad ir jāizvirza kopīgs mērķis, kurš spēj patiesi, nevis deklaratīvi vienot biedrus un kuram visi tic. Tad arī pastāv izredzes, ka cilvēki būs vienoti visā mērķa sasniegšanas procesā.

Taču Latvijas partijām (arī RP) raksturīgi, ka tās nevieno kopīgs mērķis, bet gan īstermiņa intereses. Ja kaut kas vieno tikai īstermiņā, tas nedzīvos ilgtermiņā. Pat tad, ja iesaistās cilvēki ar labu gribu, viņiem trūkst vienojošā mērķa, tā arī ir pamatproblēma.

– Es tīšām sāku jautāt par RP. Jo saskatu RP un jūsu kustībā zināmas tapšanas paralēles.

– Starp cilvēkiem, kuri šobrīd iesaistījušies kustībā un aktīvi strādā darba grupās, ir arī cilvēki, kuri bijuši RP biedri, bet sajutuši, ka nav sadzirdēti. Savstarpējā komunikācija ir būtiska jebkurā jomā, un, ja partija netiek veidota kā vienots organisms un ir tikai dažu cilvēku interešu realizācijas projekts, tad pārējie ātri kļūst lieki un partija sabrūk.

Mūsu kustībā iesaistījušies jau ap 600 cilvēku. Protams, ir cilvēki, kuri ir aktīvāki un kuri mazāk aktīvi, taču ir būtiski, lai pastāvīgi tiek uzturēta saziņa ar katru. Lai katram ir atbildēts, lai tas, kam ir savas idejas, tiek uzklausīts. Es uzskatu, ka ir nozīmīgi, ja cilvēki sāk vērtēt problēmas, analizēt situāciju un rast labāko risinājumu. Es redzu nepieciešamību veidot Latvijā domājošu sabiedrību, un tāpēc man ir svarīgi, lai tie darbi, kas kustībai jādara, un risinājumi, kā to paveikt, veidojas no pašu cilvēku pienesuma un tiek veikti kopējā darbā.

– Piektajā maijā jūs dibināsiet partiju. Tātad politisku rīku, kurš īstenos tās idejas un ieceres, kas svarīgas kustībai. Dažas idejas ir atskaņotas. Bet pagaidām es lāgā neredzu, kas jums ļauj cerēt, ka jūsu partija, salīdzinot kaut vai ar to pašu RP, būs efektīvāks rīks.

– Pirmkārt, partija ir vienīgais instruments, lai kustība varētu īstenot savus mērķus. Otrkārt, tā būs efektīvāka tāpēc, ka darbosies ļoti ciešā sasaistē ar cilvēkiem.

– Mums ir vairāki desmiti partiju. Tās visas teicas pārstāvam noteiktus cilvēku kopumus. Kāpēc tad šie vairāki desmiti instrumentu nav līdz šim spējuši nolikt valsti uz kājām? Ar ko jūs būsiet labāki?

– Svarīgi ir tas, ar kādu mērķi tu ej un ko gribi sasniegt. Cilvēkus, kuri iesaistījušies kustībā, interesē problēmu atrisināšana. Mēs gribam rast risinājumu un, kā mēdz teikt, «darīt pareizās lietas un darīt tās pareizi».

– Jūs sakāt labus vārdus, bet es gribu izzināt jūsu kustības (partijas) potenciālu. Salīdzinājumam – vai, jūsuprāt, valstī šobrīd ir (ir bijusi) kāda pēc būtības efektīva partija vai koalīcija?

– Ja kāda koalīcija vai partija būtu bijusi veiksmīga, tad mēs šodien būtu citā ekonomiskā stāvoklī, tad simti tūkstoši nebūtu pametuši valsti. Es neredzu, ka šo gadu garumā te bijis veiksmes stāsts. Citādi sabiedrībai nebūtu noliedzoša attieksme pret varu un noliedzoša attieksme pret politiskām partijām kā tādām.

– Šāds fons it kā ir labvēlīgs jaunam politiskam spēkam. Tomēr pagaidām man liekas, ka jūsu kustības galvenais trumpis arvien ir jūsu personiskā autoritāte. Pārējais pagaidām ir aptuvens un nav padarīts pietiekami tuvs un skaidrs tai pašai sabiedrībai, kuru jūs piesaucat.

– Es daudz tiekos ar cilvēkiem visos reģionos. Latgalē, Kurzemē, Vidzemē un Zemgalē. Lielākoties jūtu, ka cilvēkiem uzticības nosacījums ir: izdariet kaut ko praktisku, un tad mēs redzēsim, kā tas strādā. Bet ko valstij būtisku var atrisināt kustība kā tāda ar savu iniciatīvu, ar savām zināšanām, bet bez varas instrumentiem? Tāpēc mūsu kustībā ir izveidotas trīspadsmit darba grupas, kuru uzdevums, analizējot dažādas nozares, ir sniegt praktisku tās vai citas problēmas risinājumu. Šobrīd jau ir identificētas vairākas problēmas, kuras kustības biedri saredz kā svarīgas un risināmas. Darba grupās mēs analizējam katru šo problēmu, tās mēs saucam par zīmoltēmām un meklējam labāko risinājumu. To mēs varam piedāvāt sabiedrībai kā savu valsts prakses redzējumu. Un, protams, arī kā nākamās partijas rīcības pamatu. Kustības darbs ar šiem pamatjautājumiem ir pamats partijas programmas izstrādāšanai.

– Kas ir zīmoltēmas?

– Kopumā tā ir konkrētās nozares politikas definēšana ilgtermiņā, skaidri pateikti mērķi, kas tiks sasniegti, kā tas tiks darīts, kāds rezultāts tiks sasniegts. Tieši ilgtermiņa mērķi rada stabilitāti un uzticību sistēmai. Savādāk turpināsies tas pats, kas šodien, – noteikumi mainās katru dienu. Šodien vieni, rīt jau varbūt citi. Tātad – prognozējamība, stabilitātes radīšana, kas vajadzīgas katram cilvēkam. Lai viņš var plānot savu dzīvi. Šī drošības sajūta ir jārada. Savādāk nemaz nevar būt.

Otrs. Esam kustībā definējuši tādu terminu kā «aktīvais valstiskums». Tas nozīmē, ka valstij ir jāredz katrs cilvēks, katrs uzņēmējs… Valstij ir jābūt aktīvai, aizstāvot savus iedzīvotājus. Arī risinot ekonomiskos jautājumus, jo mēs redzam, ka brīvais tirgus nevar atrisināt visas problēmas. Piemēram, mums valstī ir svarīgi attīstīt sektorus, kur var radīt maksimāli daudz darba vietu. Kāda ir valsts lauksaimniecības politika, attieksme pret zemniekiem? Manuprāt, ir svarīgi, ka mazās un vidējās zemnieku saimniecības saņem tādu valsts atbalstu, lai cilvēki laukos var uzturēt ražošanu, var nodrošināt savai ģimenei nākotni. Mūsu valstī joprojām ir zinātnieki ar pasaules vārdu, ir izcili atklājumi. Tātad – valstij ir jāatbalsta šie izgudrojumi un jāveicina, lai ar šiem izgudrojumiem saistītās tehnoloģijas tiek aprobētas ražošanā. Tā ir milzīga joma, kurai varam piesaistīt daudz cilvēku un labi viņus atalgot. Bet kas valstij būtu jādara jau šodien? Šodien – tas nozīmē, ka uzmanība jāpievērš fizikai, matemātikai vai ķīmijai, lai pietiekamā skaitā sagatavotu inženierus un tehnologus.

Valsts pienākums ir redzēt katru iespēju, kā tā var savu ekonomiku attīstīt, kā panākt šo attīstību. Ieskaitot arī unikālās jomas, kādas Latvijā ir. Piemēram, amatniecība, kas šobrīd faktiski izzūd. Tātad viens no darba grupas jautājumiem – kvalitatīva profesionālā izglītība.

Ja runājam par valsts pārvaldi, tad darba grupā tiek diskutēts, piemēram, par budžeta izstrādi, kas būtu orientēts uz rezultātu, par atbildīgu valsts pārvaldi, par valsts politikas plānošanu ilgtermiņā ar definētiem rezultātiem… Tāpat tiek apspriests tas, ka nodokļu administrācijai jāstrādā kā atbalsta, nevis kā uz sodu uzlikšanu orientētai organizācijai. Tieslietu grupā viena no tēmām ir tautas vēlēts prezidents, vēlēšanu sistēmas maiņa, referendumu pieejamība, iespēja atsevišķu pašvaldību jautājumu izvērtēšanai organizēt reģionālos referendumus…

– Lasīju par jūsu gribu «darīt cilvēkus bagātus un laimīgus». Bet, būdams nekulturāls, pabeidzu šo tēzi kā anekdotē – «cilvēku saraksts – pielikumā». Kur garantija, ka ar jūsu «citādāko partiju» nesanāks tāpat? Kas jūsu gadījumā ir citādums?

– Citādāka tā ir jau ar to, ka top no apakšas. Nav tā, ka viena cilvēku grupa uzraksta programmu, šai grupai ir nauda, un tad sākas cilvēku piesaistīšana. Mums ir otrādi. Iesaistās aktīvi cilvēki. Pēc tam, kad 15. martā bija pirmā kustības biedru tikšanās un mēs pieņēmām lēmumu par partijas veidošanu, iesaistīšanās kustībā divkāršojās. Mēs esošo situāciju pārvarēsim un savu citādību apliecināsim ar savu gribu un pārliecību. Es esmu cilvēks, kurš iet ar pārliecību – strādāt savai valstij. To es vienmēr esmu darījusi, un manu pārliecību nav iespējams ne izmainīt, ne nopirkt par naudu.

– Es nemēģinu te apstrīdēt jūsu godaprātu. Es personiski tam uzticos. Bet man gribētos zināt arī, cik reāli jūsu organizācija aptver to, kas te būtu jāmaina, un zina, kā to mainīt. Tāpēc es jautāju gan pēc efektivitātes, gan pēc stājas garantijām. Ar ko jūs būsiet labāki?

– Ar to, ka te cilvēki nāk paši ar savu iniciatīvu, iesaistās, dod savas idejas, risinājumus, veido programmu, kas būs nākusi no cilvēkiem, nevis kaut kur uzrakstīta atsevišķas, šauras cilvēku grupas interesēs.

Ir atšķirība, vai tu gribi sasniegt savu mērķi, vai arī tu to deklarē tikai tāpēc, ka gribi nokļūt pie varas. Tiem cilvēkiem, ko es kustībā pazīstu, patiešām gribas, lai mēs Latvijā dzīvotu labāk.

Un vēl var skatīties, ko cilvēki, kuri parakstās zem kustības idejām, paši ir izdarījuši līdz šim, kā viņi darbojušies, ko dzīvē sasnieguši, kā viņi domā… Tās ir tās kvalifikācijas, pēc kurām spriest – būs vai nebūs rezultāts tām idejām, ko mēs šodien redzam.

Turklāt – patiesība jau ir viena. Var mēģināt to ietērpt citos vārdos, bet lietas būtība no tā nemainās. Jautājums ir – kas ir jāizdara un kā to izdarīt? Manā skatījumā vēl ir svarīgi, lai arī sabiedrība iesaistās un domā līdzi. Tā ir tā izmaiņa. Vai pamest sabiedrību tur, kur tā ir šobrīd – neticoša un apātijā, vai mēģināt šo sabiedrību uzrunāt, iekustināt, aicināt darboties līdzi. Liela daļa, protams, joprojām sēdēs un gaidīs – parādiet, ko jūs izdarīsiet, un, ja jums kaut kas izdosies, es pievienošos.

– Savākt pavērsiena komandu politikā ir daudz grūtāk nekā Valsts kontrolē. Valsts kontrole nav politiskas partijas prototips. Jūs sev izvirzāt grūtu uzdevumu, ar kuru pārējās partijas, iespējams, sevi neapgrūtinās. Jūs teiksiet vēlētājiem – iesaistieties, esiet līdzatbildīgi valsts dēļ. Bet konkurenti teiksies esam brīnumdari, un cilvēki cerēs, ka arī Sudraba tāda būs. Kā jūs tiksiet pāri šai attieksmei? Kā jūs tiksiet pāri riskam, ka vēlēšanās jūs apies partijas, kuras vēlētājus gribēs tikai apburt, nevis norūpēt?

– Svarīgākais ir – runāt ar cilvēkiem, skaidrot viņiem savu pozīciju un uzklausīt cilvēkus. Un – sadzirdēt cilvēku viedokli. Tas ir liels darbs, kuru nevar izdarīt slēgtā telpā, ražojot glancētas reklāmas.

Turklāt mobilizēt cilvēkus var tikai tad, ja tu pats ej un dari, esi prasīgs, stingrs. Ja parādi ar savu piemēru. Nevar prasīt, lai citi strādā daudz un kvalitatīvi, ja tev pašam tādas attieksmes nav. Jā, daļā sabiedrības līdz šim ir valdījis uzskats, ka kāds viens nāks, visu sakārtos un izdarīs. Cilvēki nav balsojuši par idejām, bet par konkrētu cilvēku vai komandu, kas tiek prezentēta. Cilvēki nobalso un ātri viļas. Lielai daļai sabiedrības cinisms, ar kādu pret cilvēkiem izturas vara, jau sen nav pieņemams. Tāpēc arī pastāv liela vienaldzība un ļoti liela apātija. Tāpēc, ka cilvēki jūt – viņi nav valstij vajadzīgi. Es uzskatu, ka valsts varai ir jāsadarbojas un jāsadzird sabiedrība. Tikai tā valsts var būt stipra. Un es esmu par domājošu un gudru sabiedrību, kura spēj procesus analizēt un saprast.

– Kā jūs zināt, ko sabiedrība atbalsta?

– Sabiedrībai jāpajautā, tad varēs zināt.

– Līdz partijas dibināšanai palicis mēnesis.

– Es runāju par visu procesu līdz oktobrim.

– Ir lietas, ko mēģina uzdot par jūsu «grēkiem». Piemēram, ko jūs teiktu tiem, kuri skaita, ar cik krieviem esat tikusies, cik reizes redzēta kopā ar Šleseru…?

– Pirmkārt, es cilvēkus nedalu pēc tautībām. Un – Latvijā ir svarīgs katrs cilvēks, kas te dzīvo. Es esmu par tiešu, atklātu viedokļa paušanu. Un es nekādas sarunas nevedu slēpjoties. Es eju tāpēc, ka man ir interesanti dzirdēt cilvēku viedokļus, dzirdēt tos no pašiem viedokļu paudējiem. Nevis pastarpināti – no medijiem, kur tos ļoti bieži redzu izkropļotus vai tendenciozi pasniegtus.

Man pašai, lai es par kādu cilvēku kaut ko spriestu, vismaz kādu laiku ir jābūt ar to cilvēku kaut ko darījušai, redzējušai, ko viņš domā.

– Vēl viens «grēks». Pagātne Latvijā diemžēl nav ne personiska, ne vēsturiska problēma, bet politikas resurss. Jūsu izteikums par okupācijas aizvākšanu no politikas dabūja pretī agresiju.

– Tie ir man piesieti vārdi. Intervijā es runāju par to, ka jābeidz dzīvot pagātnē. Nav runa par to, ka jāaizmirst sava vēsture. Bet – visu laiku dzīvojot pagātnē, nav nākotnes. Arī ikdienā… ja tu dzīvo kaut kādās sāpēs, ja tev kādreiz nodarīts pāri un tu nepārtraukti par to domā, to atceries un saglabā naidu, tad tu esi nebrīvs. Cilvēks nespēj koncentrēties nākotnei. Tā ir bezspēcība – visu laiku dzīvot kaut kādos pagātnes faktos. Tā ir vājuma pazīme.

– Tad jau no jūsu partijas var gaidīt, ka tās piedāvājums nākotnes valstij būs pietiekami spēcīgs, lai mēs pārstātu dzīt pagātni sev pa priekšu?

– Mums ir tāds uzdevums – katrs kustības biedrs raksta savu viedokli par piecām labām lietām, piecām problēmām un iesaka piecus risinājumus tam, kas Latvijā notiek. Daudz minēta starpnacionāla naida kurināšana. Cilvēki ir pret to. Tāpat – pret dzīvošanu pagātnē, kas arī top par instrumentu gan naida kurināšanai, gan cilvēku uzmanības novēršanai no tām problēmām, kuras ir būtiskas šodienai. Tātad – arī nākotnei.

– Vēl viens jautājums par krišanu «grēkā». Iespējamās attiecības ar Saskaņas centru?

– Mēs kustībā nevelkam sarkanās līnijas. Kustībai ir un partijai būs svarīgi realizēt savus mērķus. Par sadarbību varēs runāt, ja politiskajiem spēkiem, kuri būs parlamentā, sakritīs ar mums realizējamās idejas un mērķi.

– Vai jums kustībā zobi arī aug? Vai tikai ideālisms prātā? Neredzu, ka no reālās politiskās vides kaut kur būtu pazudis korporatīvisms, ka politikas kartelizācija būtu tikusi izslēgta. Ar to jums, ja jūs tiešām grasāties gūt varu cilvēku dēļ, nāksies konfrontēt.

– Tāpēc jau īstenojās šī mana iniciatīva – tautas kustība. Pilnīgi jauns spēks un cita pieeja. Tāpēc, ka es nevaru samierināties ar vidi, kāda tā Latvijā ir veidota. Tādu vidi uzturēt un tādā iesaistīties ir man nepieņemami. Un es ticu, ka būs pietiekami daudz cilvēku, kuri domā līdzīgi. Jau tagad daudzi ir iesaistījušies un domā, kā šo sistēmu pilnībā demontēt, kā uzbūvēt sistēmu, kas pastāv valsts interesēs. Varbūt tas šajā brīdī izklausās ļoti naivi, bet – nav cita ceļa. Cilvēkiem ir jāpārvelk svītra pāri tam, kā līdz šim ir darīts. Latvijas partijās nav lielas sabiedrības pārstāvniecības. Runa ir par to, vai izdosies sabiedrību pārliecināt, ka Latvijā var izveidot tādu politisko vidi, kas pastāv sabiedrības interesēs.

– Kādas, jūsuprāt, šodien ir politiskā laukuma, minētās vides pamatpazīmes?

– Šauras grupu intereses pār sabiedrības interesēm. Nerēķināšanās ar sabiedrības interesēm. Liels cinisms. Solījumi kā instruments nokļūšanai pie varas. Vara kā izdzīvošana šaurai cilvēku grupai. Sistēmiska šādu grupu sabloķēšanās varā, lai izdzīvotu.

– Vismaz kopš 6. Saeimas par to visu ir runāts. Kāpēc nav izdevies situāciju mainīt līdz šim?

– Tāpēc, ka neviens ar tādu gribu nav nācis. Nekad nav bijusi patiesa griba situāciju mainīt. Visi gājuši, lai nokļūtu sistēmā. Tāpēc, ka no sistēmas var baroties.