Somu līcī nogrimušā Latvijas Kara flotes flagmaņa "Virsaitis" izcelšana nav patlaban plānota, jo tas būtu sarežģīts un dārgs process, turklāt kuģim savu darījis laika zobs, norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V).
No Tallinas ostā šodien sākās ekspedīcija uz Somu līcī nogrimušo "Virsaiti". Pie tā vraka tika novietota piemiņas plāksne, tādējādi izrādot godu kuģim un tā komandai par ieguldījumu Latvijas Kara flotes izveidē, aģentūrai LETA pastāstīja Pabrika preses sekretāre Inga Saleniece.
Latvijas ūdenslīdēji pēc izniršanas šodien apliecināja, ka kuģī ir daudzu apkalpes locekļu kapavieta, līdz ar to, pēc ministra domām, arī no morālā viedokļa kuģi nav iespējams izcelt.
Pasākuma laikā Pabrikam tika nodots flagmaņa zvans, kas pēc tam nonāks Latvijas Kara muzeja īpašumā. Ministrs cer, ka nākotnē bez zvana Latvija varētu izcelt vēl kādu kuģa relikviju ko nodot muzeja īpašumā.
Jau ziņots, ka pasākumā piedalījās arī aicinātie viesi, kā arī Somijas pārstāvji, kas sniedza sākotnējo informāciju par nogrimušo flagmani un piedalās dokumentālās filmas veidošanā par "Virsaiti".
Ekspedīcija noritēja uz Latvijas Jūras spēku kuģa "Rūsiņš", no kura Jūras spēku mācību centra Ūdenslīdēju mācību daļas ūdenslīdēji iegremdēsies, lai apsekotu nogrimušā flagmaņa vraku.
Atbalstu ekspedīcijas nodrošināšanai sniedza arī Igaunijas Jūras spēki.
"Virsaitis" ir pirmais Latvijas Kara flotes kuģis, kas ūdenī tika nolaists 1921.gada 12.jūnijā un vēlāk pildīja flagmaņa funkcijas. Starpkaru periodā flagmanis pārstāvēja Latviju starptautiskos reprezentācijas braucienos un manevros.
Pēc padomju okupācijas 1940.gada 17.jūnijā "Virsaiti", tāpat kā pārējos Latvijas Kara flotes kuģus un zemūdenes, ieskaitīja Padomju Savienības Sarkankarogotās Baltijas Kara flotes sastāvā, tādēļ tobrīd kuģa komandieris bija Padomju Kara flotes virsnieks, taču kuģa apkalpē joprojām bija vairāki latvieši.
Kuģis Otrā pasaules kara laikā - 1941.gada 2.decembrī -, evakuējot padomju armijas daļas no Hanko pussalas kara bāzes, sadūrās ar mīnu un nogrima.
Kuģa vraku 2005.gadā uzgāja somu ūdenslīdēji, bet 2008. gadā to somu vēsturnieki arī identificēja. Taču Latvijas Kara muzeja eksperti par faktu, ka ir atrasts Latvijas pirmais flagmanis, uzzināja tikai 2011.gada oktobrī, kad interesi par kuģa vēsturisko nozīmi izrādīja somu ūdenslīdēju grupa, gatavojot dokumentālo filmu par Hanko pussalas evakuāciju.