Šeflers "Rīgas balzamu" ieķīlājis britu futbola kluba īpašniekam

© Ģirts Ozoliņš/MN

Kopš šā gada 2. decembra, baudot “Rīgas balzama” produkciju, tiek stiprināti Totenhemas kluba futbolisti un otrādi – gūstot kārtējos vārtus futbolā, kluba dalībnieki apliecina pateicību alkohola lietotājiem. Jūlijs Šeflers ieķīlājis “Rīgas balzama” aktīvus futbola kluba īpašniekam, atsaucoties uz Apvienotās Karalistes uzņēmumu reģistru, ziņo Krievijas ziņu platforma PBK.

Miljardiera Jurija Šeflera “Amber Beverage Group” Lielbritānijas nodaļas aktīvi, tostarp “Rīgas Melnā balzama” un “Fortaleza tekila” produkcija, ieķīlāti Lielbritānijas uzņēmumā “Ultimate Finance Limited”, lasāms 2. decembrī Apvienotās Karalistes publiskajā uzņēmumu reģistrā publicētajā darījumu reģistrācijas dokumentā. Tajā arī teikts, ka līgums starp pusēm parakstīts 29. novembrī.

Līgumā nav informācijas par “Ultimate Finance” sniegto summu Lielbritānijas izplatītājam. Netiek atklāta informācija par konkrētiem aktīviem, kas kalpojuši par aizdevuma nodrošinājumu. No līguma izriet tikai tas, ka varēja ieķīlāt tiesības uz esošajiem un topošajiem zemes gabaliem (gan īpašumā, gan nomātiem), intelektuālo īpašumu un gaisa kuģiem. Turklāt dokumentā ir iekļauti nosacījumi par noteiktu termiņu maksājumu, mainīgo un negatīvo ķīlu pieejamību. Pirmais nosacījums paredz, ka aizdevējam ir tiesības uz “Amber Beverage UK” aktīviem, kas mainās laikā, bet otrais norāda uz izplatītāja pienākumu turpmāk nepiesaistīt līdzekļus ar nosacījumiem, kas ir izdevīgāki jauniem aizdevējiem, nevis esošajiem.

Krievijas mediji atgādina, ka Jurija Šeflera kontrolētais alkohola izplatītājs “Amber Beverage UK”, kā arī pats J. Šeflers un citas viņa struktūras Tambovas rajona tiesa atzinusi par ekstrēmistisku apvienību - tātad tie ir iekļauti Krievijas tā dēvētajā melnajā sarakstā.

Biznesa struktūra

Ziņu platforma PBK atgādina, ka alkohola izplatītājs, ar kādreizējo nosaukumu “Cellar Trends”, tika dibināts 1999. gadā. Tā galvenie akcionāri ir britu uzņēmēju Mārtina Vatsa un Deivida Mariota ģimenes. 2018. gadā izplatītājs kļuva par daļu no Jurija Šeflera dzērienu konglomerāta grupas, kas reģistrēta Luksemburgā. Sākotnēji koncerna daļa izplatītājā bija 70%, bet 2019. gadā tā to palielināja līdz 100% un kļuva par uzņēmuma vienīgo īpašnieku. Divus gadus vēlāk “Cellar Trends” tika pārdēvēts par “Amber Beverage UK”.

No Apvienotās Karalistes publiskā uzņēmumu reģistra izriet, ka “Amber Beverage UK” specializējas vīna, alus un citu alkoholisko dzērienu tirdzniecībā. Informācija tās tīmekļa vietnē norāda, ka tā portfelī ir 60 starptautiski zīmoli. Starp tiem, piemēram, “Fortaleza tekila”, “Kentuki Owl” viskijs, Somijas “Koskenkorva” degvīns, “Don Papa” rums un citi. Lielāko daļu uzņēmuma portfeļa zīmolu skaita ziņā aizņem liķieri - 14 zīmoli, tostarp “Rīgas Melnais balzams”, “Valhalla” un citi. Otrajā vietā ir tekila un citi agaves dzērieni - šo kategoriju pārstāv desmit zīmoli. Saskaņā ar jaunāko pieejamo pārskatu, 2022. gadā tā apgrozījums sasniedza 49,3 miljonus mārciņu, tīrie zaudējumi - 231 tūkstoti mārciņu. Salīdzinājumam: 2021. gadā uzņēmuma apgrozījums tika lēsts 55,2 miljonu mārciņu apmērā, bet tīrā peļņa - 413 tūkstoši mārciņu.

“Amber Beverage UK” tīmekļa vietnē teikts, ka 2023. gadā tā apvienosies ar Lielbritānijas alkohola izplatītāju “Indie Brands”. Šis uzņēmums, ko 2012. gadā dibināja uzņēmējs Duglass Kanigams, ir daļa no “Scheffler” holdinga kopš 2020. gada. Tā portfelī galvenokārt ir tekilas un meskala zīmoli: šo kategoriju pārstāv desmit zīmoli. “Indie Brands” ieņem otro vietu ar rumu ar aptuveni septiņiem zīmoliem. Dažus uzņēmuma zīmolus izplata arī “Amber Beverage UK”, spriežot pēc informācijas pēdējā vietnē. 2022. gada beigās “Indie Brands” apgrozījums bija 11 miljoni mārciņu, peļņa - 732,3 tūkstoši, bet apgrozāmie līdzekļi - 6,3 miljoni mārciņu.

“Indie Brands” aktīvi kopš 2023. gada maija ir ieķīlāti arī “Ultimate Finance”, liecina Lielbritānijas reģistra dati. Saistības pret kreditoru joprojām ir spēkā, un “Indie Brands” parāds arī nav nomaksāts. Kredīta summa un ķīla reģistrā netiek izpausta. Taču 2024. gada sākumā “Ultimate Finance” runāja par divu miljonu mārciņu aizdevuma piešķiršanu 2012. gadā dibinātam alkohola izplatītājam. Iepriekš finansējumu uzņēmumam nodrošināja viena no lielajām bankām, taču, mainoties biznesa struktūrai, esošā kredītlīnija tika priekšlaicīgi pārtraukta. “Šā gada sākumā, kad banka stingru procedūru dēļ atteicās noslēgt līgumu, uzņēmums vērsās pēc palīdzības pie “Ultimate Finance”,” teikts ziņojumā.

Kas ir “Ultimate Finance”?

Bristolē reģistrētais uzņēmums sniedz pakalpojumus, kas saistīti ar finanšu risinājumu izstrādi maziem un vidējiem uzņēmumiem. Tas nodarbojas ar faktoringu, rēķinu diskontēšanu, kā arī nodrošina aktīvu un tirdzniecības finansēšanu, tas ir, darbojas kā neatkarīgs aizdevējs. “Ultimate Finance” klientu vidū ir uzņēmumi ražošanas, vairumtirdzniecības, transporta un mašīnbūves nozarēs, kā arī organizācijas personāla atlases jomā. Kopš dibināšanas 2001. gadā tas ir ieguldījis vairāk nekā vienu miljardu mārciņu finansējumā un nodarbina vairāk nekā 200 cilvēku.

Kopš 2015. gada septembra “Ultimate Finance” ir daļa no britu miljardiera Džozefa Lūisa “Tavistock Group”. To apliecina Lielbritānijas reģistra dati. Tādējādi uzņēmuma īpašnieks ir “Ultimate Finance Group Limited”, kura labuma guvējs savukārt ir “Bentley Park (UK) Limited”. Ailē “personas, kurām ir būtiska kontrole” pār šo struktūru, ir norādīts pats Lūiss, Donovans Viddžmelers un Entonijs Draivers. Viņu līdzdalība uzņēmumā netiek izpausta, reģistrs tikai norāda, ka viņiem ir būtiska ietekme vai kontrole pār trasta pilnvarotajiem.

Lūisam, pēc “Forbes USA” datiem, pieder “Tavistock Group” (vairāk nekā 200 aktīvu 13 valstīs) un liela daļa Anglijas Premjerlīgas futbola kluba Totenhemas “Hotspur”. Viņam pieder arī britu krogu operators “Mitchells & Butlers”, kuram visā valstī ir 1,7 tūkstoši tirdzniecības vietu. “Forbes USA” lēš, ka uzņēmēja bagātība ir 6,3 miljardi dolāru.

Pagājušajā gadā ASV prokurori izvirzīja Lūisam apsūdzības vērtspapīru blēdībās. Izmeklēšanas laikā atklājās, ka viņš saviem draugiem un savu privāto lidmašīnu pilotiem sniedzis padomus par akciju iegādi, vienlaikus būdams dažādu uzņēmumu valdes loceklis. 2024. gada janvārī uzņēmējs savu vainu atzina. Un jau decembrī “Financial Times” rakstīja, ka Lūiss izvairīsies no cietumsoda: federālais tiesnesis Manhetenā piekrita 87 gadus vecajam miljardierim piespriest naudas sodu piecu miljonu dolāru apmērā un trīs gadus ilgu labošanas darbu.

Kā sokas Šeflera biznesam?

Šogad alkohola holdinga “SPI Group” dibinātājs Jurijs Šeflers pasaules bagātāko uzņēmēju pasaules reitingā ieņem 2232. vietu, liecina “Forbes”. Viņa bagātība tiek lēsta 1,4 miljardu dolāru apmērā.

Šeflers sāka attīstīt savu biznesu Krievijā: 90. gados viņš nodibināja uzņēmumu “Sadko-Arkada”, kurā ietilpa restorāni, lielveikali un modes preču veikali. Viņš arī iegādājās “Vnukovo Airlines”, “Nafta-Moscow”, GUM un TSUM akcijas un 1997. gadā kļuva par “Soyuzplodoimport” akcionāru. Kopš 20. gadsimta 70. gadiem šī organizācija ir piegādājusi degvīnu “Stolichnaya” un “Moskovskaya” ASV, kur tā popularizēšanā iesaistījās “PepsiCo” grupa. Papildus savai daļai uzņēmumā “Soyuzplodoimport” Šeflers ieguva tiesības uz pašiem degvīna zīmoliem ārvalstīs un pēc tam nodeva tās savai organizācijai ar līdzīgu nosaukumu “Soyuzplodoimport”. Pēc tam zīmoli tika nodoti “Scheffler” Nīderlandes uzņēmumam “Spirits International”.

Uzņēmējs pārdeva visu savu iepriekšējo biznesu un koncentrējās uz degvīnu. Bet 2002. gadā Kontu palāta atzina “Sojuzplodoimport” 1991. gadā veikto privatizāciju par nelikumīgu, un Šefleram tika atņemtas tiesības uz degvīna zīmoliem un pret viņu tika ierosināta krimināllieta saskaņā ar Krievijas Kriminālkodeksa pantu par preču zīmes nelikumīgu izmantošanu. Vēl viņam tika izvirzīta apsūdzība arī par draudiem nogalināt.

Rezultātā 2002. gadā Šeflers pameta Krieviju un sāka degvīna biznesu ārvalstīs, turpinot izmantot zīmolus “Stolichnaya” un “Moskovskaya”. Krievija uzsāka juridiskas cīņas ar uzņēmēju par tiesībām uz šiem zīmoliem 40 valstīs. 2018. gadā kriminālvajāšana pret Šefleru tika pārtraukta.

Visu šo laiku uzņēmējs ar aktīviem uzturējās Krievijā - spirta rūpnīcu “Amber Talvis” Tambovā. Tās produkcija tika piegādāta Latvijai, arī kopš 2012. gada spirta rūpnīcas Kaļiņingradā SPI-RVVK produkcija. 2024. gada augustā pēc Krievijas Ģenerālprokuratūras lūguma šie aktīvi tika nodoti Krievijas Federālajai īpašuma pārvaldīšanas aģentūrai, kas apsūdzēja Šefleru un saistītos uzņēmumus nelikumīgās darbībās Krievijā un fonda “Atbalsts Ukraina” finansēšanā. Saskaņā ar “Amber Beverage Group Holding” finanšu pārskatiem par 2024. gada deviņiem mēnešiem, koncerns lēsa negūto peļņu no uzņēmuma zaudējumiem 10,1 miljona eiro apmērā. Tajā pašā laikā grupas kopējais parāds ir 106 miljoni eiro.

Ekonomika

Lietuva pirms 10 gadiem pievienojās eirozonai, taču kaimiņvalsts Polija joprojām uzskata, ka nacionālā nauda zlots ļauj noturēt un vairot tautas labklājību un nodrošināt tautsaimniecības izaugsmi. Pētot Lietuvas eiro ieviešanas pieredzi, poļi ar bažām secina, ka pēc eiro ieviešanas Lietuvā strauji kāpušas cenas precēm un pakalpojumiem. Polijas medijs "wnp.pl", apkopojot ekspertu atzinumus, secinājis, ka Polijai prātīgāk turpināt atturēties no pievienošanās eirozonai.

Svarīgākais