Pavlovičs: "Sarunas par kuģu pirkšanu notika Aizsardzības ministrijā"

Aizsardzības ministrs Imants Lieģis (Pilsoniskā savienība) paziņojis, ka Jūras spēku (JS) komandieris jūras kapteinis Aleksandrs Pavlovičs noslēdzis mutisku vienošanos par piektā mīnu kuģa iegādi Nīderlandē, tādējādi krīzes apstākļos radot Latvijai liekus tēriņus astoņu miljonu latu apmērā.

Līgums starp Latvijas un Nīderlandes aizsardzības ministrijām par piecu Alkmaar klases mīnu meklētāju kuģu iepirkumu no Nīderlandes JS tika parakstīts 2005. gada 24. augustā. Latvijas JS štābā Neatkarīgo informēja, ka sarunas par piektā kuģa iepirkumu notikušas šogad ziemā, taču sarunas noritējušas nevis JS štābā, bet gan Aizsardzības ministrijā, par ko jābūt attiecīgam protokolam (tajā norādīts, kādas amatpersonas piedalījās), jo tas nebija neoficiāls pasākums. Turklāt Nīderlandes puse vēlējusies atlikt piegādes termiņu, kurš noteikts saskaņā ar noslēgto līgumu. Tikmēr I. Lieģis apgalvo, ka viņš šovasar Turcijā, tiekoties ar Nīderlandes aizsardzības ministru, panācis mīnu kuģu iegādes nosacījumu maiņu.

Arī bijušais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris, ilggadējs JS komandieris Gaidis Andrejs Zeibots norāda, ka mutiska vienošanās nevar būt pamats miljoniem latu vērtu līgumu slēgšanai. Viņš uzsver, ka iepirkumu pamats ir līgums, kā tas ir arī konkrētajā gadījumā.

Pēc I. Lieģa ierosinājuma, pamatojot, ka tikusi pārkāpta mīnu meklēšanas kuģu iepirkuma procedūra un pieļautas kļūdas kuģu tehniskās dokumentācijas iegādē, valdība 8. septembrī atbrīvoja no amata A. Pavloviču. Divas pārbaudes veikusi arī ministrijas speciāli veidota pārbaudes grupa. Liepājā 5. oktobrī oficiālā ceremonijā viņa vietā stāsies NBS Apvienotā štāba Personālsastāva departamenta priekšnieks jūras kapteinis Rimants Štrimaitis.

Latvijā

Finanšu nozares asociācijas (FNA) apkopotie dati liecina, ka šī gada pirmajos desmit mēnešos četrām lielākajām bankām Latvijā ir izdevies novērst finanšu krāpšanas mēģinājumus un pasargāt klientu līdzekļus vairāk nekā 10 miljonu eiro apmērā. Tomēr šajā pašā periodā krāpniekiem izdevies izkrāpt vairāk nekā 13 miljonus eiro. Visbiežāk krāpšanas gadījumi ir saistīti ar investīciju krāpniekiem (78% gadījumu novērsti) un telefonkrāpniekiem (51% gadījumu novērsti).

Svarīgākais