Kas ir 5–4–3–2–1 metode un kāpēc tā palīdz stresa situācijās

© unsplash.com

Ir brīži, kad stress pārņem visu – domas kļūst haotiskas, sirds sitas ātrāk, un sajūta ir tāda, ka nevari kontrolēt neko. Tieši šādos brīžos var palīdzēt 5–4–3–2–1 metode – vienkārša, bet efektīva tehnika, ko izmanto psihologi un mentālās veselības speciālisti visā pasaulē, raksta “Healthline”.

Kas ir šī metode?

5-4-3-2-1 metode ir “apzinātības tehnika”, kas palīdz prātu atgriezt tagadnē, novēršot uzmanību no trauksmes un pārslogotām domām. Tā izmanto piecas maņas, lai tevi burtiski “savienotu atpakaļ” ar tavu ķermeni.

Pexels.com

Kas jādara?

Nosauc 5 lietas, ko redzi. Paskaties apkārt un pasaki sev - skaļi vai domās - piecas konkrētas lietas. Piemēram: “Krēsls, datora pele, zaļš augs, kafijas krūze, logs ar baltām žalūzijām.”

Nosauc 4 lietas, ko jūti ar tausti. Kādas sajūtas tavs ķermenis izjūt? “Džemperis ir silts, spilvens ir mīksts, rokas uz galda, auksta grīda zem kājām.”

Nosauc 3 lietas, ko dzirdi. Centies sadzirdēt pat klusākās skaņas. “Ledusskapja dūkoņa, kaimiņa soļi, ventilators pie griestiem.”

Nosauc 2 lietas, ko vari sajust ar degunu. Pat ja smaržas ir grūtāk uztvert. “Kafijas aromāts, veļas pulvera smarža uz drēbēm.”

Nosauc 1 lietu, ko vari sajust ar garšu. Ja tev mutē nekā nav, iedomājies pēdējo garšu, ko izjuti. “Piparmētru košļene” vai “ūdens pēc zobu tīrīšanas”.

Pexels.com

Kāpēc tas strādā?

  • Nomierina nervu sistēmu. Maņu aktivizēšana palīdz pāriet no “cīņas vai bēgšanas” režīma uz mierīgāku stāvokli.
  • Aptur domu virpuli. Tā vietā, lai ļautos katastrofālām domām, tu fokusējies uz to, kas šobrīd notiek tev apkārt.
  • Nav nepieciešami palīglīdzekļi. Vari izmantot šo metodi jebkur: darbā, mājās, vilcienā, pirms prezentācijas.

Kad izmantot?

  • Panikas vai trauksmes brīžos
  • Pirms publiskas uzstāšanās vai svarīga notikuma
  • Pirms miega, kad domas neļauj aizmigt
  • Kad jūti, ka nespēj savākties vai koncentrēties

5-4-3-2-1 metode var šķist vienkārša - un tā arī ir. Taču tieši šī vienkāršība padara to par vienu no efektīvākajiem rīkiem pret ikdienas stresu. To vari iemācīties dažu minūšu laikā un izmantot jebkurā brīdī, kad dzīve kļūst pārāk sarežģīta.