Kolagēns tiek pievienots visam - sākot no mūsu ādas kopšanas līdzekļiem līdz rīta kafijai. Tas ir proteīns, kas atrodams ādā, matos, nagos, kaulos un muskuļos, un tiek uzskatīts, ka tas palīdz uzlabot ādas elastību un apjomu. Dabiskais novecošanās process, saules radītie bojājumi un dzīvesveida faktori, piemēram, smēķēšana un diēta, var ietekmēt mūsu kolagēna līmeni, tāpēc kolagēns dzērienu un uztura bagātinātāju veidā, parasti dzīvnieku izcelsmes, ir kļuvis tik populārs. Bet vai tas tiešām strādā? Atbild “The Guardian”.
Joprojām pastāv šaubas par to, vai kolagēna piedevas un preparāti darbojas - Laura Daulinga, farmaceite, kas specializējas sieviešu veselības jomā, atsaucas uz 2019. gada pētījumu, kurā “atklāja ļoti labus pierādījumus, lai atbalstītu kolagēna piedevu lietošanu ādas veselības uzlabošanai”. Tomēr joprojām nav pierādīts, ka kolagēna piedevas uzlabotu ādas kvalitāti - ir nepieciešams vairāk pētījumu, lai noteiktu tā efektivitāti.
Vai ir vērts lietot kolagēnu?
Laura Daulinga stāsta: “Ziņkārības dēļ es lietoju kolagēnu pāris mēnešus un neesmu redzējusi nekādas izmaiņas manā ādā vai matos. Taču cilvēki ierodas aptiekā un pērk kolagēna produktus, un viņi ir pārliecināti, ka viņu āda kļūst elastīgāka un mazāk sausa."
Farmaceite piebilst: “Arī es turpināšu to izmantot, jo, iespējams, ir pagājis vēl pārāk maz laika, lai redzētu tā iedarbību.”
Bet vai tas ir droši?
Galvenā blakusparādība, kas var rasties, lietojot kolagēnu, ir gremošanas problēmas, taču tās parasti ir labi panesamas.
“Ja jums kolagēna preparāti šķiet pārāk dārgi, varat lietot vairāk kolagēnu saturošas pārtikas ikdienā, piemēram, lietot kvalitatīvu kaulu buljonu, zivis un olu baltumus,” iesaka farmaceite.