Kas bija pirmais - vista vai ola? Zinātnieki beidzot ir atrisinājuši strīdu

© Foto: Pexels.com

Cilvēkus vienmēr ir interesējis jautājums: kas bija pirmais – vista vai ola? Evolūcijas eksperti ir izsvēruši šo klasisko noslēpumu. Olas kā pavairošanas metode parādījās ilgi pirms pirmajiem putniem. Tie pastāv jau kopš dinozauru laikiem un pat senāk, kad tos izmantoja senie jūras organismi. Paleontoloģe Elena Matere atzīmē, ka dinozauri pirmās olas ar cieto čaumalu izdēja apmēram pirms 195 miljoniem gadu.

Tomēr, runājot par vistu olām, situācija mainās. Pēc Elenas Materas teiktā, pirmā mūsdienu vista izšķīlās no daļēji pieradinātu sarkano džungļu putnu olas. Tas nozīmē, ka vistu olu kontekstā vista bija pirmajā vietā, raksta naked-science.

Tātad atbilde uz jautājumu ir atkarīga no tā, kā to interpretē. Ja runā par olām kopumā, tad tās parādījās pirms vistas. Ja runājam par vistu olām, tad vista bija pirmajā vietā.

Olas nāk no vistām, un vistas nāk no olām: tas ir šīs senās mīklas pamatā. Taču olas, kas ir tikai sieviešu dzimuma šūnas, attīstījās pirms vairāk nekā miljarda gadu, savukārt vistas ir bijušas tikai 10 000 gadu. Tātad mīkla ir viegli atrisināma…

Foto: pixabay.com

Nav šaubu, ka ola bija pirms vistas. Mēs mēdzam domāt par olām kā putnu izdētām lodēm, no kurām izšķiļas viņu cāļi, ja vien tās neapēdam vispirms. Bet visas seksuāli vairojošās sugas veido olas (specializētās sieviešu dzimuma šūnas). Tie ir 99,99 procenti no visas eikariotu dzīvības, proti, organismi, kuriem ir šūnas ar kodolu, tātad visi dzīvnieki un augi, un viss, izņemot visvienkāršākās dzīvības formas, raksta newscientist.com.

Lasi arī: Mājdzīvnieku dažādā ietekme uz bērnu attīstību

Precīzi nav zināms, kad sekss attīstījās, bet tas varēja būt pat pirms 2 miljardiem gadu. Bet specializētās putnu dētās olas ar izturīgo ārējo membrānu attīstījās pirms vairāk nekā 300 miljoniem gadu.

Foto: Pexels.com

Kas attiecas uz vistām, tās radās daudz vēlāk. Tie ir pieradināti dzīvnieki, kas attīstījušies, cilvēkiem mērķtiecīgi atlasot vismazāk agresīvos savvaļas putnus un ļaujot tiem vairoties. Šķiet, ka tas ir noticis neatkarīgi vairākās vietās, sākot aptuveni pirms 10 000 gadu.

Vistu savvaļas sencis parasti tiek uzskatīts par tropu putnu, kas joprojām dzīvo Dienvidaustrumāzijas mežos, ko sauc par sarkano džungļu putnu, un citas džungļu putnu sugas, iespējams, papildina ģenētisko sajaukumu.

Tātad olas ievērojami pārsniedz cāļus. Bet, lai būtu godīgi pret neatrisināto mīklu, vajadzētu arī apsvērt, vai vistas ola ir agrāka par vistu. Tā kā cilvēki konsekventi izvēlējās pieradinātākos sarkanos džungļu putnus un audzēja tos kopā, iegūto putnu ģenētiskais sastāvs būs mainījies.

Foto: pixabay.com

Kādā šī pieradināšanas procesa posmā no sarkanajiem džungļu putniem (Gallus gallus) izveidojās jauna pasuga Gallus gallus domesticus jeb vistas.

Praksē nav iespējams precīzi noteikt brīdi, kad tas notika. Bet teorētiski kādā brīdī divi džungļu putni vairojās un to pēcnācēji ģenētiski pietiekami atšķīrās no vecāku sugām, lai tos klasificētu kā vistas.

Šī vista būtu attīstījusies džungļu putnu olā un tikai tad, kad tā būtu nobriedusi, ieguvusi pirmo vistas olu. Skatoties šādi, vista bija pirmajā vietā.

Dzīvesstils

Kad pasažieri iekāpj lidmašīnā, stjuarti regulāri veic virkni smalku novērojumu, no potenciālo nemiernieku identificēšanas līdz to personu identificēšanai, kuri varētu būt noderīgi ārkārtas situācijā, taču lidmašīnas apkalpe pievērš uzmanību arī pasažieru veselības stāvoklim, un, ja ir aizdomas par nopietnām problēmām, ceļotājam var atteikt iekāpšanu, sacīja pieredzējusi stjuarte izdevumam “Sun Travel”.

Svarīgākais