Kā runāt ar suni, lai tas tevi saprastu

© Foto: pixabay.com

Katrs saimnieks vēlas, lai viņa mīļotais mājdzīvnieks viņus pēc iespējas labāk saprastu. Šajā gadījumā svarīga ir apmācība, uzticības līmenis un pat tādas nianses kā runas ātrums, norāda zinātnieki. Kā runāt ar suni, lai tas tevi saprastu, noskaidroja Ženēvas Universitātē.

Saziņa starp dzīvniekiem notiek bez skaņām: suņi sazinās, izmantojot zīmju valodu. Nolaista aste, saplacinātas ausis, skatiens, pacelts skausts - tas viss liecina par nodomiem un noskaņojumu. Cilvēks nevar šādā veidā sazināties ar savu mājdzīvnieku. Un sunim ir jāpielāgojas, jāmācās saprast un atpazīt runa.

Neirozinātnieki no Ženēvas universitātes Šveicē kopā ar kolēģiem no Francijas veica pētījumu, kura rezultāti publicēti žurnālā «PLOS Biology». Eksperti noskaidroja, kā suņi reaģē uz cilvēka runu un kas palīdz uzlabot savstarpējo sapratni starp cilvēkiem un mājdzīvniekiem.

Foto: pixabay.com

Sākumā eksperti analizēja dažādas skaņas, ko izdod dzīvnieki: rēcienus, riešanu, gaudošanu, vaidus, vaimanas. Pēc tam eksperti pētīja cilvēka runu, salīdzinot, kā tā mainās, kad mēs runājam viens ar otru vai ar suni.

«Mērķis bija noskaidrot, vai suņi vokalizē tādā pašā ātrumā kā cilvēki un vai cilvēka runa atšķiras no cilvēka-suņa sarunas,» saka eksperti. Analīzei zinātnieki izmantoja elektroencefalogrāfiju (EEG), kas analizēja dzīvnieku un cilvēku smadzeņu darbību.

Eksperimentā kopumā piedalījās 43 suņi, kas pētīja 143 viņu «sarunu» ierakstus. Pētījumā piedalījās arī 27 cilvēki, kuru dzimtā valoda bija piecas valodas, un viņi nodrošināja balss ierakstus dažādās variācijās.

Pirmais zinātnieku secinājums: suņi izdod skaņas lēnāk nekā cilvēki. Uz vienu «vau» ir aptuveni divi vārdi (pašu suņa riešanu nekādā veidā nevar iztulkot, svarīgs ir skaņas ātrums).

Foto: pixabay.com

Otrs pētnieku secinājums: ja cilvēks sāka uzrunāt mājdzīvnieku lēnāk, tas ir, viņš deva komandas ne ierastajā manierē, tad viņš tuvojās mājdzīvnieka dabiskajam vokalizāciju ātrumam. Daži cilvēki to dara intuitīvi - viņi sāk runāt ar citu intonāciju, skaidri izrunājot komandas, nesteidzoties.

Vēl viena atziņa: suņiem un cilvēkiem ir dažādas skaņas apstrādes sistēmas. Un, lai panāktu pilnīgu savstarpēju sapratni ar mājdzīvnieku, saimniekam ar viņu jārunā lēnāk nekā ar draugu vai radinieku.

Foto: pixabay.com

Tas ir, dzīvniekam patiešām var būt grūti mūs saprast, pat ja tas jau zina noteiktu vārdu vai komandu. Mēģiniet to pateikt vēlreiz, mainot runas ātrumu un skatieties, kā suns reaģē.

Lasi arī: Vācu zinātnieki atraduši jaunu pretsāpju līdzekli

Ja sāksiet saprast zīmju valodu, tas ievērojami atvieglos dzīvi ar suni. Mājdzīvnieks var demonstrēt dažādas pozas, sejas izteiksmes - visam ir sava nozīme. Mācies pareizi saprast suni.

Dzīvesstils

Šis ir īpašs kokteilis no kafijas, baltās šokolādes, kokosriekstu piena un amaretto - receptes autors iedvesmojies no ceļojumiem un mīlestības pret kafiju. Recepti īpaši restorānam Koventgārdenā radījusi “The Gardian” recepšu autore Emīlija Čiperfīlda.

Svarīgākais