Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina Igaunijas uzņēmumu "Valio Eesti" piena zīmolam "Alma" turpmāk nodrošināt Eiropas Savienības (ES) normatīviem atbilstošu marķējumu, neizmantojot saukli "Tīrs piens," kas var būt patērētāju maldinošs, aģentūrai LETA pastāstīja PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Vineta Grīnberga.
Daudzi no mums ledusskapjus izmanto nepareizi - piemēram, izmanto tā durvis, lai uzglabātu pienu. Kāpēc tā nevajadzētu darīt, skaidro eksperti publikācijā “Express”.
“Vai meklējat vēsu, atsvaidzinošu dzērienu, lai papildinātu savas brokastis? Piens var būt populārs dzēriens, lai apmierinātu šīs alkas un apmierinātu daudzas vajadzības pēc uzturvielām. Govis ir pirmais piena avots, kas var ienākt prātā, taču govs piens neder visiem,” skaidro extension.usu.edu.
“Daži cilvēki nevar patērēt govs piena produktus, alerģijas vai laktozes nepanesības dēļ. Citi cilvēki izvēlas nelietot govs pienu, jo viņi izvēlas augu izcelsmes produktus vai vegānu diētu,” raksta extension.usu.edu.
Pārstrādei nodotā svaigpiena apmērs šogad desmit mēnešos Latvijā palielinājies par 1,9% salīdzinājumā ar 2022.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 698 724 tonnas, liecina Lauksaimniecības datu centra (LDC) apkopotā informācija.
Piens vai milti ir neatņemama sastāvdaļa daudzām iemīļotām maltītēm kā ikdienā, tā arī svētkos. Lai arī vairums cilvēku uzturā izmanto tieši dzīvnieku izcelsmes pienu un klasiskos baltos miltus jeb kviešu miltus, pastāv vairāki alternatīvi piena un miltu veidi. Tie paplašinās garšu horizontu ikviena cilvēka dzīvē, turklāt sniegs iespēju baudīt kulinārijas šedevrus arī tiem, kuri ikdienas uzturā nedrīkst iekļaut šos produktus. Kā izvēlēties piemērotāko augu valsts pienu un kādas ir alternatīvo miltu priekšrocības? Ierosinājumos dalās ēdienu blogere Anna Panna un uztura speciāliste Lizete Puga.
Svaigpiena iepirkuma cena maijā Latvijā bija 34,40 eiro par 100 kilogramiem, kas ir par 0,9% mazāk nekā aprīlī, savukārt salīdzinājumā ar 2022.gada maiju svaigpiena iepirkuma cena samazinājās par 27,2%, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta jaunākie dati.
Ar jūliju tiek slēgta viena no senākajām pienotavām Latvijā - Dundagas pienotava, ko apsaimniekoja piensaimnieku lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība (PLPKS) «Dundaga».
Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome (LOSP) pēc piena nozares darba grupas sēdes pieņēmusi lēmumu aicināt valdību nekavējoties izsludināt ārkārtas stāvokli Latvijas piensaimniecības nozarē, aģentūru LETA informē LOSP.
Šodien trīspusējās tikšanās laikā zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS) un Lietuvas lauksaimniecības ministrs Ķēstutis Navicks aicināja Eiropas Komisijas (EK) lauksaimniecības komisāru Janušu Vojcehovski sniegt atbalstu piena nozarei, piešķirot Latvijai 11 miljonus eiro no Eiropas Savienības (ES) krīzes rezerves fonda, mikroblogošanas vietnē "Twitter" raksta Zemkopības ministrija (ZM).
Latvijas zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS) un Lietuvas lauksaimniecības ministrs Ķēstutis Navicks vienojušies saskaņot darbības un kopīgi vērsties Eiropas Komisijā (EK) pēc palīdzības piena nozarei, pēc abu ministru tikšanās Birģos, Lietuvā, aģentūru LETA informē Zemkopības ministrijā (ZM).
Veikalos lielāko daļu no siera un biezpiena sortimenta veido Latvijā ražotā produkcija, aģentūrai LETA atklāja aptaujāto tirdzniecības tīklu pārstāvji.
Eiropas Savienības (ES) vai nacionālo subsīdiju apmēru būtu jānosaka attiecībā pret nomaksātajiem nodokļiem, aģentūrai LETA pauda AS "Agrofirma "Tērvete"" valdes priekšsēdētājs Dainis Dominieks.
Piena un pārtikas ražošanā būtu jādomā par risku vadības institūciju, lai nozare varētu izdzīvot krīzes situācijās, intervijā aģentūrai LETA sacīja "Food Union" grupas uzņēmumu "Rīgas piena kombināts" un "Valmieras piens" padomes priekšsēdētāja vietnieks Harijs Panke.
Valdībai varētu būt jālemj par ilgtermiņa līgumiem piena nozarē, lai nākotnē izvairītos no krīzēm, ko rada būtisks cenu kritums, ceturtdien intervijā Latvijas Radio sacīja zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS).
Piena krīzi ir jārisina pārstrādes uzņēmumiem un tirgotajiem, pauž Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas (LBLA) valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis.
Mūsu zemnieki pienu uz tīrumiem vēl neizlej, laikam jau latvietim piemīt dziļa cieņa pret pārtiku, pret lopiņiem, kas šo pārtiku dod. Taču pienu par velti izdala gan: Cīravas pagasta lopkopis Jānis Jansons sestdien cilvēkiem uzdāvināja 4,5 tonnas piena. Nodot pienu pārstrādātājiem ir galēji neizdevīgi: vēl pērn par vienu litru piena zemniekiem maksāja 54 centus, tagad cena nokritusies līdz 28 centiem, pat zemāk, un tas ir zem pašizmaksas. Piena dalīšana ir zemnieku protests.
Piensaimnieka Jāņa Jansona rīkotajā akcijā, lai pievērstu uzmanību kritiskajai situācijai piena nozarē, sestdien kopš rīta Grobiņā izdalītas vairāk nekā divas tonnas piena un pārdota pustonna siera, informē piena ražotājs.
Ja martā piepildīsies sliktākās prognozes un piena cena pietuvosies kritiskajai robežai, kas ir 25 centi par litru, arī Latvijas piena ražotāji ir gatavi plašiem protestiem, aģentūrai LETA paziņoja Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Melnis.