\\Autori

Jānis Lasmanis

24.mai
Rīt noslēgsies Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu maratons, kurā startē 16 politiskās partijas. Eiroparlamenta mandātu gribošo organizāciju skaits iepriekšējās trīs vēlēšanas bijis līdzīgs – no 14 sarakstiem 2014. gadā līdz 17 sarakstiem 2009. gadā, bet ievēlēti līdz šim ne vairāk par sešu sarakstu kandidātiem.
 
22.mai
Skandāliem ap Saeimas lielāko frakciju veidojošo partiju Saskaņa pieaugot spēkā, tās nākotni saistīt ar līdzšinējo priekšsēdētāju Nilu Ušakovu nebūtu lietderīgi – ir jādomā par nopietnu zīmola maiņu, saglabājot elektorātu. Par to ir pārliecināts politologs Filips Rajevskis. Šādu scenāriju neizslēdz arī N. Ušakova vietnieks, Saskaņas Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.
 
21.mai
Cenšoties nodrošināties pret nejaušībām Egila Levita ievēlēšanā Valsts prezidenta amatā, vēlēšanu datumu nosakot dienā, kad Saeimas sēdē piedalīsies pēc iespējas lielāks koalīcijas deputātu skaits, Saeimas prezidijs radījis problēmjautājumu, uz kuru atbildes nesniedz ne Satversme, ne Saeimas kārtības rullis. Jau vēstīts, ka Saeimas 34 opozicionāri, apelējot pie nepieciešamības sabiedrībai un Saeimas deputātiem sniegt pēc iespējas ilgāku laiku iepazīties ar Valsts prezidenta amata kandidātiem, izmantoja konstitucionālās tiesības un pieprasīja, lai Saeimas prezidijs Valsts prezidentu ievēlē Saeimas ārkārtas sēdē 5. jūnijā.
 
16.mai
Par spīti ievērojamajām summām, kuras Saskaņa atvēlējusi Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu kampaņai, tuvojoties vēlēšanu dienai, līdz šim lielāko vēlētāju atbalstu baudošā partija sākusi zaudēt popularitāti, par to liecina socioloģisko aptauju dati. Tiesa, atkarībā no aptauju veicēja atšķiras pašlaik populārākās partijas nosaukums.
 
10.mai
Saeima ir apliecinājusi, ka tā realizēs Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iniciatīvu, ar kuru viņš vēlas pārtraukt nepilsoņa statusa piešķiršanu nepilsoņu ģimenēs pasaulē nākušajiem jaundzimušajiem.
 
9.mai
Piedzīvojis galvu reibinošu tautas atzinību prezidentūras sākumā, bet tās finiša taisnē teju pilnībā iztērējis tautas sākotnēji doto uzticības kredītu, Valsts prezidents Raimonds Vējonis augsto amatu tomēr nepametīs, neatstājot savas pēdas valsts attīstībā, kaut uz iepriekšējo trīs prezidentu fona viņa darbība likumdošanā bijusi vien vidēji aktīva.
 
7.mai
Ir pamanīts – viens no Attīstībai/Par! Eiropas Parlamenta vēlēšanu kampaņas vadmotīviem ir Rīgas mēra Nila Ušakova atstādināšana no amata. Tādēļ nepārsteidz, ka, atskaitoties par valdības pirmajās simt dienās paveikto, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce kā vienu no nozīmīgākajiem veikumiem min pašvaldību uzraudzības mehānisma pastiprināšanu.
 
30.apr
Līdz Valsts prezidenta amata kandidātu pieteikšanai atvēlētā termiņa beigām atlikušas divas nedēļas, un tikai prezidenta Raimonda Vējoņa ziņā ir tas, vai Egilam Levitam būs kaut nomināla konkurence. Opozīcijā esošā Saskaņa, nevēloties piedalīties sacīkstē ar jau zināmu rezultātu, savu kandidātu, visticamāk, neizvirzīs.
 
30.apr
Saeimas vilcināšanās, izdodot KPV LV Saeimas frakcijas priekšsēdētāju Ati Zakatistovu kriminālvajāšanai, radījusi sazvērestības teoriju, kurā politiķim ir nozīmīga loma Egila Levita ievēlēšanā Valsts prezidenta amatā. Koalīcijas pārstāvji šajā kontekstā noliedz jebkādu sazvērestību pastāvēšanu, bet fakti vedina domāt, ka aizdomu pilno spriedumi nav no zila gaisa grābti.
 
29.apr
Jau iesaistīšanās Jaunās Vienotības vadītajā koalīcijā KPV LV rindās izraisīja satricinājumu – partiju pameta 37 biedri. Savukārt triju mēnešu darbs valdībā daudziem licis vilties partijas dibinātājā Artusā Kaimiņā un viņa vadības stilā.
 
26.apr
Tiesībsargājošās iestādes pēdējā laikā Saeimas opozīcijā esošās Saskaņas biedriem, partijas pretinieku vidū izraisot ovācijas, nenoliedzami pievērsuši pastiprinātu uzmanību, taču arī šādu negatīvu publicitāti, paziņojot, ka pret organizāciju vērsts bezprecedenta spiediens, Saskaņa cenšas izmantot, lai Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā mobilizētu savu vēlētāju.
 
24.apr
Līdzīgi kā pirmais demisijas pieprasījums premjerministram Krišjānim Kariņam, par kuru Saeimai bija jābalso, nesagaidot iztekam tradicionālo simts dienu saudzēšanas termiņu, arī pats premjera ziņojums par simts dienām nācis agrāk nekā ierasts – valdības darba 90. dienā. Šajā laikā valdība izstrādājusi stabilā ekonomikas izaugsmē balstītu rīcības plānu un spērusi pirmos soļus dažiem priekšvēlēšanu laikā dotiem solījumiem, bet pats premjers apliecinājis, ka raibajā valdību veidojošo partiju kompānijā spēj uzturēt sadarbības garu.
 
18.apr
Tikai divas nedēļas pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām, savā 43. dzimšanas dienā Saskaņas valdes priekšsēdētājs Nils Ušakovs atstās šo amatu, kuru 8. jūnijā plānotajā organizācijas kongresā plānots nodot tikai nesen par partijas biedru kļuvušajam Vjačeslavam Dombrovskim. Saskaņas priekšsēdētāja vietnieks, partijas Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs apliecina, ka kongresa dalībnieki tiks aicināti atbalstīt Vj. Dombrovska kandidatūru, un uzsver, ka tikai pērn par saskaņieti kļuvušais politiķis ir apliecinājis, ka ir šo pienākumu cienīgs.
 
17.apr
Partiju apvienības Jaunā Vienotība sastāvā esošie Vienotības biedri no 12. Saeimas vēlēšanām, pēc kurām partijai atņēma valsts finansējumu, šķiet, nav guvuši mācību. Arī pēc 13. Saeimas vēlēšanām Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) radušās aizdomas par nedeklarētiem priekšvēlēšanu izdevumiem. Šoreiz partija apsver radikālus risinājumus, lai individuālo kampaņu plānotājiem nākotnē nerastos šāda vēlme.
 
12.apr
Tikai 78 dienas pēc Krišjāņa Kariņa valdības apstiprināšanas valdību veidojošajām partijām ceturtdien viņa valdība bija jāaizstāv pret opozīcijas deputātu iesniegto lēmumprojektu par neuzticības izteikšanu premjerministram.
 
12.apr
Kaut arī KPV LV vēlas izvirzīt savu kandidatūru Valsts prezidenta amatam, kas ir pretrunā ar koalīcijas vairākuma atbalstītā jurista Egila Levita vēlmi būt visas koalīcijas atbalstītam pretendentam, viņa izredzes ieņemt valsts augstāko amatu joprojām vērtējamas augstāk par 50 procentiem.
 
11.apr
Ar skaļām ovācijām Saeimas deputāti 10. janvāra sēdē sveica nule apstiprināto aicinājumu Ekonomikas ministrijai izstrādāt tiesību aktus obligātās iepirkumu komponentes atcelšanai no 31. marta. Protams, nekas tāds nav noticis, taču tikai tagad Jaunās konservatīvās partijas deputāts Sandis Riekstiņš skaļi pateicis to, ko visi deputāti jau zināja, spiežot balsošanas pogas – šis balsojums bija farss.
 
10.apr
Kadastrālās vērtības, kas ietekmē nekustamā īpašuma nodokļa apmēru, varētu nemainīties arī nākamajā gadā. Par šādu ieceri Saeimas atbildīgo komisiju informēja Valsts zemes dienesta ģenerāldirektore Solvita Zvidriņa.
 
10.apr
Vārdā nosaucamas aprises šie procesi vēl nav ieguvuši, taču pār Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļu galvām nenoliedzami virmo pagātnes ēnas, kas, atgādinot Aināra Dimanta precedentu, var materializēties Saeimas lēmumā vismaz par padomes vadītājas atbrīvošanu no amata. Ja ne visas padomes.
 
9.apr
Līdz šim publicēšanai nepakļauto VDK dokumentu nodošana atklātībai sabiedrību varētu iepazīstināt ar vēl 109 iespējamo VDK aģentu vārdiem. Politiķi nav ieinteresēti meklēt vainīgo, kāpēc daļa VDK dokumentu vairākus mēnešus izvairījušies no publicēšanas internetā, un noliedz, ka dokumenti pazuduši ar nodomu.
 
8.apr
FILMĒŠANAS LAUKUMU APMEKLĒJOT Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, kas uzņēmies patronāžu pār projektu, un aizsardzības ministram Artim Pabrikam, nedēļas nogalē kinopilsētā Cinevilla tika uzņemta filmas Dvēseļu putenis pēdējā epizode, kas ataino Lāčplēša Kara ordeņa piešķiršanu mājās pārnākušajiem latviešu strēlniekiem, informē veidotāju pārstāve Marta Lagzdiņa.
 
5.apr
Nespējot līdz 1. maijam sakārtot tiesību normas, kas regulē dzīvokļa un zemes īpašnieka attiecības zemes piespiedu nomas gadījumos, likumdevējs vājinājis uzticību tiesiskumam. Tas izriet no Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzrunas Satversmes tiesas tiesnešiem. Nodarītā skāde mazāk abstraktos parametros nebūšot nodarīta liela, sola politiķi.