\\Autori

Jānis Lasmanis

20.mar
Nākamgad 9. maija pasākums pie Uzvaras pieminekļa Pārdaugavā daudziem varētu šķist acij vismaz nedaudz pieņemamāks. Pēc gandrīz sešus gadus ilgušas pauzes Nacionālajai apvienībai izdevies panākt, ka likumā tiks nostiprināts aizliegums publiskos pasākumos valkāt totalitāro režīmu uniformas.
 
15.mar
Rīt ir viena no kontroversiālākajām Latvijas sabiedrības atzīmētākajām piemiņas dienām – pieminēsim Latvijas karavīrus, kuri Otrā pasaules kara laikā cīnījās nacistiskās Vācijas armijas sastāvā. Kopš Krievija anektēja Krimu, šī ir arī diena, kad saasinās Nacionālās apvienības attiecības ar valdības galvu. Arī šis gads nebūs izņēmums.
 
14.mar
Joprojām nav zināms, kad precīzi Valsts prezidents Raimonds Vējonis Saeimā atkārtoti iesniegs priekšlikumu par automātisku pilsonības piešķiršanu Latvijā dzimušiem nepilsoņu bērniem, taču pat izmaiņas politiskajā līdzsvarā parlamentā nesniedz pārliecību, ka atkārtota iniciatīvas virzīšana prezidentam būs veiksmīgāka.
 
13.mar
Draudzīgā aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzija (DACVĢ) praktiski ir atjaunotās Latvijas valsts vienaudze – tikai 20 dienas pēc atjaunotās Latvijas neatkarības deklarācijas parakstīšanas 1990. gada 4. maijā tika pieņemts lēmums par ģimnāzijas atjaunošanu. Par tradīciju kļuvusi ģimnāzijas saimes sadošanās rokās 4. maija priekšvakarā, lai ciešā, siltā un draudzīgā tvērienā iekļautu mazu, bet nozīmīgu Latvijas daļu – savu skolu.
 
13.mar
Jaunu partiju un politiķu iekļūšana Saeimā sen nepiedzīvotos apmēros sašķēlusi krievvalodīgo un latviešu attieksmi pret politiķiem un valsts amatpersonām. Krievvalodīgo vidū pozitīvā vērtējuma pārsvars negatīvajam vērojams tikai attiecībā uz viena pie latviskā politspārna nomināli pieskaitāma politiķa – Aivara Lemberga – veikumu. Iepriekšējos gados abu kopienu redzējums nav bijis tik krasi nodalīts.
 
12.mar
Rīgas mēram un Saskaņas priekšsēdētājam Nilam Ušakovam šis ir īstais laiks, kad veiksmīgi kapitalizēt savu popularitāti, lai, topot ievēlētam omulīgajā Eiropas Parlamenta deputāta amatā, attālinātos no problēmu nomāktās Rīgas. Pirmo reizi deviņu gadu laikā viņa darbību pozitīvi vērtē mazāk par 50 procentiem Latvijas iedzīvotāju. Tas starp valsts politiķiem gan joprojām ir otrs labākais rādītājs.
 
8.mar
Pie Saeimas frakcijām nepiederošā deputāte Jūlija Stepaņenko jau trešo nedēļu neveiksmīgi cenšas iegūt Saeimas atļauju strādāt Pieprasījumu komisijā. Mēģinājumi gan atduras pret koalīcijas pārliecību, ka viņa joprojām nav sarāvusi saites ar parlamenta lielāko frakciju – Saskaņu. Tiesa, deputātei, visticamāk, jau ir citi sadarbības partneri
 
5.mar
Kā jau prognozēts, Zaļo un zemnieku savienība par līderiem Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās virza bijušo finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu un bijušo aizsardzības ministru Raimondu Bergmani, kas Māra Kučinska valdībā bija populārākais ministrs. Partiju reitingi zaļzemniekiem vieglu iekļūšanu Eiroparlmentā nesola, taču, iekļūstot tajā, tiem atkal būs jāsaduras ar sīvāko ideoloģisko pretinieku – Jauno konservatīvo partiju. Abas partijas cer iekļauties Eiropas Tautas partiju politiskajā grupā.
 
1.mar
Sekojot skandālam ap labklājības ministri Ramonu Petraviču un cerot paskubināt premjeru šo situāciju atrisināt pēc iespējas ātrāk, opozīcijā esošā Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) Saeimā Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam iesniegusi jautājumu Par valdības neiecietīgo attieksmi pret aplokšņu algas maksājumiem. Taču ir skaidrs, ka ātrāk par šā gada budžeta pieņemšanu virzības šajā jautājumā nebūs.
 
28.feb
Neiejaucoties likumdevējam, 1. maijā spēku zaudētu likumu normas, kas ierobežo zemes īpašnieku tiesības noteikt nomas naudu par piespiedu nomā esošās zemes izmantošanu.
 
28.feb
Šodien Saskaņas valde apzīmogos lēmumu par Rīgas mēra Nila Ušakova un kādreizējās viņa labās rokas, eksvicemēra Andra Amerika kandidēšanu Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Ja vēlētājs N. Ušakovam neliks vilties, tad Saskaņai būs jāmeklē ne tikai jauns Rīgas mērs, bet arī partijas vadītājs.
 
27.feb
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sola novērst pārpratumus, kas radušies pēc tam, kad administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā iebalsoja Jāņa Dombravas priekšlikumu, kas nosaka, ka Rīgai jānodrošina vienlīdzīgi pakalpojumi, piemēram, atlaides sabiedriskajā transportā, visiem Latvijas iedzīvotājiem, neatkarīgi no to deklarētās dzīvesvietas. Esošās privilēģijas rīdziniekiem neatņemšot.
 
26.feb
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) turpina izvērtēt iespēju par pārkāpumiem Rīgas pašvaldības darbībā no amata atstādināt Rīgas domes priekšsēdētāju Nilu Ušakovu vai pat visu Rīgas domi. Taču Saskaņa varētu apsteigt ministriju un pati atsaukt galvaspilsētas mēru, viņa vietā virzot Baibu Rozentāli. Par to organizācijas valdē tiks lemts šonedēļ.
 
25.feb
Jau nākamnedēļ partijas, kas vēlēsies iegūt pārstāvniecību Eiropas Parlamentā, Centrālajā vēlēšanu komisijā varēs pieteikt savus kandidātus. No Saeimā ievēlētajām septiņām partijām tam aizvadītajā sestdienā sagatavojās trīs – Jaunā Vienotība, Nacionālā apvienība un Attīstībai/PAR!.
 
25.feb
Partija KPV LV, kas lepojas, ka starp koalīciju veidojošajām partijām vēlēšanās bija visvairāk atbalstītā partija, sestdien nespēja pulcināt pietiekami daudz biedru, lai to sapulce būtu uzskatāma par lemtspējīgu.
 
22.feb
Valdošajā koalīcijā gan nav vienprātības par to, vai tieslietu ministrs Jānis Bordāns ar savu Latvijas tieslietu sistēmu kritizējošo vēstuli ārvalstu vēstniecībām nodarījis valstij kaitējumu, taču koalīcijas stabilitātes vārdā viņam šis nepārdomātais solis tiek piedots.
 
20.feb
Lai virzītu Saeimas deputātu prātus valstiskas domāšanas gultnē, vairāk nekā 100 sabiedrībā pazīstamu cilvēku parakstījuši publisku vēstuli, kurā aicina Valsts prezidenta amatā ievēlēt Satversmes preambulas tēvu, Eiropas Savienības tiesas tiesnesi Egilu Levitu. Šāds instruments prezidenta vēlēšanu kampaņā kopš neatkarības atgūšanas izmantots otro reizi. Pirmā bija veiksmīga.
 
18.feb
Līdz likumā noteiktajai dienai, kad Saeimas prezidijā jābūt iesniegtiem Valsts prezidenta amata kandidātiem, vēl ir 66 dienas, taču aizvien skaidrāk iezīmējas viena kandidāta vārds – jurists Egils Levits. Tiesa, Saeimas kuluāros mēļo, ka to, vai viņš tiešām tiks izvirzīts augstajam amatam, izšķirs divi šogad sadalāmi amati – Eiropas Savienības komisāra un Latvijas Bankas prezidenta amati.
 
15.feb
Līdz nākamās nedēļas piektdienai Saeimā ievēlētajām partijām ir jāizvirza kandidāti Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja un komisijas locekļu amatiem. Partijās dominējošais viedoklis liecina, ka no komisijas priekšsēdētāja amata būs jāatvadās Arnim Cimdaram, kurš vēlēšanu procesus kūrējis jau 22 gadus.
 
14.feb
Koalīcijas partneru vidū viedoklim atšķiroties, Saeimas Pieprasījumu komisija akceptēja tieslietu ministra Jāņa Bordāna tiesības savā darbībā distancēties no ministra amata un neatbalstīja opozīcijas rosināto pieprasījumu, kurā tika aicināts izvērtēt iespējamo kaitējumu Latvijas reputācijai pēc ministra nosūtītās vēstules ārvalstu vēstniecībām, kurā viņš sūrojās par kriminālprocesu pret savu partijas biedru Juri Jurašu un apgalvoja, ka viņa izdošana kriminālvajāšanai saistīta ar politisku izrēķināšanos.
 
13.feb
Stājoties spēkā 12. Saeimas steigšus pieņemtajiem grozījumiem patērētāju tiesību aizsardzības likumā, Latvijas raidorganizācijām būs liegti ieņēmumi apmēram 15 miljonu eiro apmērā, kas būtiski samazināšot to spēju konkurēt ar ārvalstīs reģistrētiem medijiem. Lai to nepieļautu, Saeima pirms likuma stāšanās spēkā nepilnības steigs labot.
 
12.feb
Aizvien karstākām kļūstot attiecībām starp tieslietu ministru Jāni Bordānu un Ģenerālprokuratūru, nostiprinās arī pārliecība, ka ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers savu amatu pirms laika, kā to vēlētos Jaunā konservatīvā partija, visticamāk, nezaudēs. Arī J. Bordāna izsūtītās vēstules ārvalstu vēstniecībām Latvijā, visticamāk, paliks bez sekām, koalīcijas vairākumam ļaujot, ka konflikts noslāpē pats sevi.