\\Autori

Jānis Lasmanis

9:44
Valsts prezidents Egils Levits brīdinājis, ja, mīkstinot tirdzniecības ierobežojumus, epidemioloģiskā situācija pasliktināsies, premjerministram būs jāpieprasa atsevišķu ministru demisija. Taču iespēja zaudēt augsto amatu vienu no ierobežojumu mīkstināšanas idejas kvēlākajiem virzītājiem – ekonomikas ministru Jāni Vitenbergu – nebiedē, bet viņa pārstāvētās partijas vadība gatava iet pretuzbrukumā premjeram un prezidentam.
 
5:30
President Egils Levits has warned that if the epidemiological situation worsens after easing trade restrictions, the Prime Minister will have to demand the resignation of some ministers. However, the possibility of losing such a high position does not frighten one of the most ardent proponents of the idea of easing restrictions - the Minister of Economics Jānis Vitenbergs - while the leadership of the party he represents is ready to counterattack the Prime Minister and the President.
 
26.feb
Greizsirdība vai tās tēlošana vismaz Latvijas politikā ir bieži vērojama parādība. Bieži no opozīcijas puses dzirdams, ka koalīcija tās priekšlikumus noraida tikai tāpēc, lai vēlāk kādu opozīcijas ideju uzdotu par savu un šādi audzētu savu politisko kapitālu. Līdzīga situācija izveidojusies ap ceturtdien koalīcijas noraidīto Zaļo un zemnieku savienības priekšlikumu, kas paredzēja vienreizēja 200 eiro pabalsta izmaksāšanu senioriem un personām ar invaliditāti.
 
26.feb
Jealousy, or at least pretending to be jealous, is a frequent phenomenon in Latvian politics. It is often heard from the opposition that the coalition rejects its proposals only to later adopt the opposition's idea as if it were its own and thus grow its political capital. A similar situation has developed around the proposal of the Union of Greens and Farmers (Zaļo un Zemnieku Savienība, ZZS), which was rejected by the coalition on Thursday, which proposed for the payment of a one-time benefit of 200 euros to seniors and persons with disabilities.
 
25.feb
Laikā, kad tiek vērtēti kandidāti uz tiesībsarga amatu un līdzšinējais ombuds Juris Jansons turpina virzīt ideju par tiesībsarga institūcijas nostiprināšanu valsts pamatlikumā, atkal izskan doma par biroja likvidēšanu jeb apvienošanu ar citām institūcijām. Šī ideja gan varētu būt atsevišķa deputāta, nevis tā pārstāvētā politiskā spēka – Jaunās konservatīvās partijas – pārliecība.
 
25.feb
At a time when candidates for the position of the ombudsman are being evaluated and the current ombudsman Juris Jansons continues to promote the idea of strengthening the institution of the ombudsman in the state Constitution, the idea of dissolving the office or merging it with other institutions is being thrown around again. Although this idea could be the conviction of an individual deputy, not of the political force it represents - the New Conservative Party (Jaunā konservatīvā partija).
 
24.feb
Ar Saeimas prezidija lēmumu ceļu pa likumdošanas kāpnēm uzsākusi pilsoņu iniciatīva par eitanāzijas legalizēšanu Latvijā. Tradicionāli šādam neārstējamu saslimšanu risinājumam iebilst politiskā spektra konservatīvais segments, taču Jaunā konservatīvā partija grasās atbalstīt šīs iniciatīvas tālāku virzību, lai diskusijās pierādītu – problēma nav neārstējamas slimības, bet nekvalitatīva veselības aprūpe.
 
24.feb
With the decision of the Saeima Presidium, the citizens' initiative on the legalization of euthanasia in Latvia has started the way up the legislative ladder. Traditionally, the conservative segment of the political spectrum opposes such a solution to incurable diseases, but the New Conservative Party (Jaunā konservatīvā partija) intends to support the further development of this initiative in order to prove in the discussions that the problem is not incurable diseases, but poor quality health care.
 
24.feb
Saprazdams, ka labticīgi iegūtais nekustamais īpašums viņam likumīgā kārtā var tikt atņemts, mākslinieks Aivars Vilipsons pēc palīdzības vērsās pie tieslietu ministra. Cerēto palīdzību viņš tā arī nesaņēma. Tiesa jau nolēmusi, ka dzīvoklis māksliniekam atņemams. Taču cerības uz taisnīgāku regulējumu ir personām, kas līdzīgā situācijā nonāks nākotnē. Darbu pie attiecīga normatīvā akta radīšanas sākusi Saeima.
 
18.feb
Saeima jau tuvākajā laikā ķersies pie deputātiem paredzēto kompensāciju pārskatīšanas. Šādu iespēju pavēra pilsoņu iniciatīva, kas aicināja deputāta kompensācijas par personīgā transporta izdevumiem aizstāt ar sabiedriskā transporta biļešu kompensācijām. Iniciatīvu parakstījušo iecerētais rezultāts, visticamāk, netiks sasniegts, taču likumdevējs varētu likumā precizēt, kā tieši jāizmanto kompensācijas gan par transportu, gan dzīvesvietu.
 
17.feb
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ir neprofesionāls – partijai aizvien intensīvāk kritizējot premjeru, saka Jaunās konservatīvās partijas valdes loceklis Krišjānis Feldmans. “Kurš nāks talkā, lai ziloni izdabūtu ārā no valdības istabas?” nemierā ar valdības paveikto pandēmijas seku mīkstināšanā un sērgas ierobežošanā, bezspēcīgās dusmās jautā opozīcijā esošās “Saskaņas” līderis Jānis Urbanovičs. Par K. Kariņa profesionalitāti līdz ar Ministru kabineta sēžu atgriešanos atklātā režīmā sabiedrībai nu būs vieglāk spriest, bet atbilde uz J. Urbanoviča jautājumu ir – neviens. Vismaz pagaidām.
 
16.feb
Pēdējā laikā sabiedrības aizvien vairāk šaustītajā Krišjāņa Kariņa valdībā notikušas straujas izmaiņas, kas vedina domāt, ka valdošajā koalīcijā spēkā pieņemas panika, bet iniciatīvu un spēka pozīcijas no “Attīstībai/Par!” pārņem koalīcijas konservatīvais spārns – Nacionālā apvienība un Jaunā konservatīvā partija. Tiek gan cerēts, ka situācija atkal mainīsies, kad sabiedrība pati savām acīm varēs vērot konservatīvo un citu Ministru kabineta locekļu uzvedību un sniegumu atkal atklātās sēdēs strādājošajā valdībā.
 
15.feb
Pēc neveiksmīgā pirmā balsošanas raunda Saeimā, koalīciju veidojošās partijas beidzot spējušas vienoties par kopīgu kandidātu vakantajam Satversmes tiesas tiesneša amatam. Taču cīņā par “pareizās” ideoloģijas pārstāvniecību konstitucionālajā tiesā šis būs vien īss pamiers. Vasaras nogalē kļūs vakanta vēl viena tiesneša vieta un kandidāts uz to būs jāizvirza Ministru kabinetam, kurā cīniņš atsāksies ar jaunu sparu.
 
12.feb
Politiskajos kuluāros pēdējā laikā tiek kurinātas runas par to, ka valdošā koalīcija kaļ plānus par pašlaik jūnija sākumā plānoto pašvaldību vēlēšanu atlikšanu. Temperatūrai ceļoties, tēmu labprāt izmanto opozīcija, taču politiskie spēki, kuru kompetencē būtu šāds lēmums, kategoriski noraida šādas runas. Politiskā ikdiena rit, gaidot 5. jūniju – vēlēšanu dienu.
 
11.feb
Atbildīgā Saeimas komisija lēmusi tālāk nevirzīt vairāk nekā 12 tūkstošu pilsoņu parakstīto iniciatīvu, kas aicina atcelt liegumu sniegt pirts un citus skaistumkopšanas pakalpojumus. Komisija gan apņēmās aicināt valdību pārskatīt spēkā esošo kārtību, kad epidemioloģiskā situācija būs uzlabojusies.
 
10.feb
Liberālāk domājošās Saeimā pārstāvētās partijas, kuru pretstāves dēļ pirmajā raundā netika ievēlēts jaunais Satversmes tiesas tiesnesis, spējušas vienoties par kopēju kandidātu šim amatam. Tiesa, ne bez dažu ego upurēšanas. Nākamajā vēlēšanu raundā par ietekmi konstitucionālajā tiesā cīņa starp liberālajiem un konservatīvajiem varētu arī izpalikt.
 
9.feb
Nemainīgi nestabili stabilā valdošā koalīcija jau atkal sašķēlusies vairākās daļās. Šoreiz strīdoties par to, kas būtu labākais kandidāts tiesībsarga amatam. Pašlaik lielākās izredzes ir esošajam ombudam – Jurim Jansonam. Tas izteicienos tradicionāli neizvēlīgākā koalīcijas partnera – Jaunās konservatīvās partijas – pārstāvim savus koalīcijas biedrus mudinājis nodēvēt par oligarhu un korumpantu interešu aizstāvjiem.
 
8.feb
Līdz ar iekšlietu ministra ierosinājumu pievienot Iekšējās drošības biroju (IDB) Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, aktualizējusies ideja par dažādu tiesībsargājošo iestāžu reorganizāciju. Premjers sava ministra ideju gan neatbalsta, taču arī Valsts kontrole sola pievērsties šim jautājumam, bet bijušais iekšlietu ministrs, Saeimas Aizsardzības, Iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas loceklis Jānis Ādamsons (“Saskaņa”) uzskata, ka IDB sevi ir kompromitējis.
 
5.feb
Par spīti konservatīvā spārna politiķu izteicieniem, kuros pēc Satversmes tiesas sprieduma par viendzimuma pāru tiesībām tika apšaubīta gan tās kompetence, gan pamats pastāvēšanai, tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova ir pārliecināta, ka visi tiesas spriedumi tiek un tiks iekļauti likumos.
 
4.feb
Šodien valdība grasās iedzīvināt otrdien konceptuāli pieņemtās izmaiņas tirdzniecības ierobežojumos, kas dažiem veikaliem pavērs iespēju tirdzniecībā laist visu to sortimentu, bet citiem attālinās brīdi, kad tie atkal varēs atsākt tirdzniecību. Opozīcijā šāds valdošās koalīcijas lēmums tiek uztverts kā solis pareizajā virzienā, taču nepietiekams un pat vārtus korupcijai paverošs.
 
3.feb
At the beginning of the year, the public was overwhelmed by a wave of outrage and ridicule caused by incomprehension of a flowchart in the tens of thousands euro funded research in search of a solution to the Covid crisis, which said cucumbers needed to be cut to make a salad. Now even the Saeima opposition is convinced that these emotions have been caused by the information being taken out of context and that Latvian scientists are doing a decent job. However, a lot more could be expected from the executive power, which does not rush to implement the findings of the educated men and women into reality.
 
3.feb
Gada sākumā sabiedrību pāršalca sašutuma un izsmiekla vilnis, kuru izraisīja neizpratne par kādā Covid krīzes risinājumu meklējumiem veltītā, desmitiem tūkstošu eiro vērtā pētījumā iekļauto shēmu, kas vēstīja, ka salātu pagatavošanai gurķus nepieciešams sagriezt. Tagad pat Saeimas opozīcija ir pārliecināta, ka šīs emocijas raisījusi no konteksta izrauta informācija un Latvijas zinātnieki veic cienījamu darbu. Tiesa, krietni vairāk varot vēlēties no izpildvaras, kas mācīto vīru un sievu atziņas nesteidzot ieviest realitātē.