\\Autori

Jānis Lasmanis

Vakar, 10:31
Gaidāms, ka šonedēļ atrisināsies ieilgušais konflikts par koalīcijas līguma nepildīšanu, kurā ierauta visa koalīcija, bet centrālās personas ir KPV LV, Jaunā konservatīvā partija un premjerministrs Krišjānis Kariņš, kurš līdz šim ķīviņā ieturējis novērotāja pozīciju. KPV LV uzskata, ka situācija tomēr varētu tikt atrisināta politiskajam spēkam labvēlīgi, kaut politikas ekspertu vidū pastāv viedoklis, ka šī partija ir pārāk neorganizēta un neprognozējama, lai premjers, pildot tās pieprasījumu, riskētu, vēl vairāk satricināt koalīciju.
 
7.mai
Vērojot iekšējo nesaskaņu plosīto un drūpošo, koalīcijā strādājošo KPV LV, kas saskaņā ar 13. Saeimas vēlēšanu rezultātiem saņem otru lielāko valsts budžeta finansējumu, Valsts prezidents Egils Levits aktualizējis jautājumu par nepieciešamību uzlabot normatīvo bāzi, kas dotu leģitīmu pamatu samazināt valsts finansējumu partijām “viendienītēm”.
 
7.mai
Observing the torn and crumbling KPV LV party in the coalition, which, according to the results of the 13th Saeima elections, receives the second largest state budget funding, President of Latvia Egils Levits has raised the issue of the need to improve the regulatory framework, which would provide a legitimate basis for reducing state funding for parties with mayfly lifespans.
 
6.mai
Stājoties Valsts prezidenta amatā, viena no Egila Levita norādītajām parlamenta darba prioritātēm bija politisko partiju finansējuma no valsts budžeta palielināšana. Šī bija pirmā starp prezidenta norādītajām, kuru Saeima iedzīvināja likumā. Turklāt jau tajā pašā gadā, un jauninājumu attiecinot pati uz sevi. Nu Valsts prezidents norāda uz paša iniciēto likuma grozījumu nepilnībām, bet Saeimā tam varētu nebūt tikpat liels atbalsts to novēršanai, kāds tas bija finansējuma palielināšanai.
 
5.mai
Jaunās konservatīvās partijas provocētais balsojums, kas radīja pamatotas bažas par koalīcijas partneru spēju un vēlmi koordinēt savu darbību lēmējvarā un izpildvarā, varētu nebūt pēdējais šāds pliķis Krišjāņa Kariņa vadītajai valdībai. Konservatīvie sola arī turpmāk pieskatīt valdības darbu un “labot tās pieļautās kļūdas”.
 
30.apr
Eiropas Savienība strādā pie tā dēvētā zaļā sertifikāta ieviešanas. Iecerēts, ka tas vakcīnas pret Covid-19 saņēmušajiem atgriezīs ceļošanas iespējas un tādējādi palīdzēs ātrāk atveseļoties arī viesmīlības nozares uzņēmumiem.
 
30.apr
The European Union is working on the introduction of the so-called green certificate. It is expected to grant travel opportunities for Covid-19 vaccine recipients and thus help companies in the hospitality industry to recover more quickly.
 
29.apr
Politiskās greizsirdības vai izteikta pedantisma dēļ divkārt noraidītā “Saskaņas” ideja ar īpašu atceres dienu atzīmēt traģēdijās mirušos Latvijas iedzīvotājus ieguvusi jaunu formu. Trīs no koalīcijas partneriem rosina iedibināt atceres dienu īpaši Zolitūdes traģēdijas piemiņai. Virzību guvis arī ilgi muļļātais priekšlikums ieviest piemiņas dienu Nacionālās pretošanās kustībai.
 
28.apr
Traģiskais notikums Tukumā, kurā – kā vēsta tajā cietušie – neracionāla naida vadīta persona vai personu grupa aizdedzināja dzīvu cilvēku, iespējams, tā seksuālās orientācijas dēļ, radījusi traģisku, taču pateicīgu fonu, lai parlamentā pārstāvētie liberālie spēki varētu aktualizēt nepieciešamību paplašināt krimināllikuma normas, kas vēršas pret sociālā naida un neiecietības izraisīšanu. Diemžēl liberāļi nav spējuši vienoties par kopīgu pieeju problēmas risināšanai, kas varētu kavēt koncepta ieviešanu likumā. Cerams, ne tādēļ, lai viens uz otra fona audzētu savu politkapitālu.
 
28.apr
The tragic event in Tukums, in which, according to the victims, a hatred-driven person or group of people set fire to a living person, possibly because of his sexual orientation, has created a tragic but useful background so that the liberal forces represented in parliament can highlight the need to extend the provisions of Criminal Law against incitement to social hatred and intolerance. Unfortunately, the liberals have not been able to agree on a common approach to the problem, which could hinder the implementation of the concept in law. Hopefully, not so they can grow their political capital against each other.
 
27.apr
Kā jau Neatkarīgā rakstīja, ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga politiskās piederības maiņa ieskandinājusi vēlēšanās otras populārākās partijas KPV L Saeimas frakcijas izjukšanu. Pirmdien partiju apvienība “Jaunā Vienotība” savās rindās uzņēma no KPV LV saraksta parlamentā ievēlēto Ivetu Benhenu-Bēkenu, bet pāris citi KPV LV frakcijas pārstāvji meklē ceļus, kā iestāties tādas partijas rindās, kuras kritizēšana viņu pagaidām vēl pārstāvētajai organizācijai bija viens no priekšvēlēšanu trumpjiem.
 
26.apr
Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs ar savu paziņojumu par partijas KPV LV pamešanu, lai kļūtu par Nacionālās apvienības biedru, vēlreiz izgaismojis, cik sašķelta ir 13. Saeimā kā otra lielākā frakcija ievēlētā, bet tagad par otru mazāko frakciju kļuvusī partija. Viņa lēmums nedaudz arī satricinājis koalīciju, jo Nacionālā apvienība tiek pie koalīcijas sadarbības līgumā neatrunāta ministra amata, taču J. Vitenbergs cer, ka nopietnas problēmas koalīcijā viņa lēmums neradīs.
 
23.apr
Ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga bezprecedenta lēmums gandrīz pusotru gadu pirms Saeimas vēlēšanām pamest viņu lielajā politikā ievedušo partiju KPV LV ne tik daudz uz mirkli šķietami satricināja valdību, kā apliecināja to, ka tagad sevi “Par cilvēcīgu Latviju” dēvējošā organizācija ir neglābjami sašķēlusies un sairšanas procesā tās gaišākos prātus asimilēs stabilākie politiskie spēki.
 
22.apr
Par spīti Veselības ministrijas parlamentārā sekretāra Ilmāra Dūrīša iebildumiem, pārliecinošs vairākums Saeimas atbildīgās komisijas deputātu tomēr lēma, ka sabiedrības iniciatīva par Vakcinācijas projekta biroja likvidāciju nav jāaptur. Ņemot vērā, ka vismaz formāli birojs, integrējot to citā iestādē, ir likvidēts, deputāti lēma, ka tā turpmāka uzraudzība un atbildība vakcinācijas procesa veicināšanā jāuztic Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai.
 
21.apr
Cīnoties ar vakcīnu deficītu pret Covid-19, Latvija ir paziņojusi, ka vērsīsies pie Dānijas varasiestādēm, lai uzzinātu, vai būtu iespējams no tās saņemt “AstraZeneca” vakcīnas, no kuru lietošanas Dānija atteikusies. Kamēr daudzi šādu ideju uztver ar sajūsmu, ir politiķi, kas uzskata, ka šādā veidā cīnīties ar vakcīnu deficītu nav pieļaujami un atbildīgi pret valsts iedzīvotāju veselību.
 
21.apr
In the fight against the vaccine shortage against Covid-19, Latvia has stated that it will contact the Danish authorities to find out if it would be possible to receive the AstraZeneca vaccines, which Denmark has refused to use. While many enthusiastically like this idea, there are politicians who believe that fighting vaccine shortages in this way is unacceptable and irresponsible to the health of the country's population.
 
20.apr
After two weeks of persuasion, last weekend, the Minister of Health agreed to open a so-called live queue for vaccination, which would be open to anyone wishing to be vaccinated, regardless of belonging to one of the priority groups. The experiment showed that there are many more people who want to be vaccinated than the state can provide vaccines.
 
20.apr
Pēc divu nedēļu pārliecināšanas aizvadītās nedēļas nogalē veselības ministrs piekrita uz vakcinēšanos atvērt tā saukto dzīvo rindu, kurā varēja iestāties ikviens vakcinēties gribētājs neatkarībā no piederības kādai no prioritārajām grupām. Eksperiments apliecināja, ka vakcinēties gribētāju ir daudz vairāk, nekā valsts spēj sarūpēt vakcīnas.
 
19.apr
Gatavojot grozījumus netīrās naudas apkarošanas likumā, Jauno konservatīvo partiju pārstāvošais Gatis Eglītis, kas vada Saeimas Finanšu sektora uzraudzības apakškomisiju, iedzīvojies konfliktā ar Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) priekšnieci Ilzi Znotiņu. Viņa uzskata, ka deputāts, ar saviem priekšlikumiem vājinot dienestu, izpilda kādas konkrētas bankas pasūtījumu. Savukārt politiķis uzstāj, ka Latvija ar savām prasībām pārspīlē, un vēlas tikai atvieglot dzīvi godīgajiem uzņēmējiem.
 
19.apr
While preparing amendments to the law on fighting dirty money, Gatis Eglītis, representing the New Conservative Party (Jaunā konservatīvā partija), who heads the Saeima's Financial Sector Supervision Subcommittee, has become embroiled in a conflict with Ilze Znotiņa, head of the Financial Intelligence Unit (FIU). She believes that the MP is fulfilling the order of a particular bank by weakening the Unit with his proposals. In turn, the politician insists that Latvia's demands are exaggerated, and only wants to make life easier for honest entrepreneurs.
 
16.apr
Jaunu iemeslu sabiedrības neapmierinātībai ar policijas darbu devusi futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība gaišā dienas laikā. Arī pie Saeimas frakcijām nepiederošais deputāts Vjačeslavs Dombrovskis, kas personīgi pazina nogalināto, ir neapmierināto vidū, taču viņš nevaino policijas darbiniekus. Politiķis ir pārliecināts, ka policijas spēju ne tikai reaģēt uz notikumiem, bet tos arī novērst negatīvi ietekmējusi policijas akadēmijas likvidēšana, bet vērtējot notikušo traģēdiju, viņš pieļauj, ka Latvijas futbola vidē nav tādu notikumu, kas varētu provocēt slepkavību.
 
16.apr
The murder of football agent Romāns Bezzubovs in broad daylight gave a new reason for public dissatisfaction with police work. Vjačeslavs Dombrovskis, a deputy who does not belong to the Saeima factions and personally knew the person killed, is also among the dissatisfied, but he does not blame the police officers.