\\Autori

Jānis Lasmanis

Vakar, 9:06
Gatavojot šī gada budžetu, koalīciju veidojošās partijas iegrima diskusijā par to, vai nebūtu lietderīgi atjaunot tā dēvētās deputātu kvotas, kas katram tautas priekšstāvim ļāva iepriecināt savu vēlētāju ar relatīvi mazu naudas summu konkrēta mērķa veikšanai. Šī ideja pēc premjera sarunas ar Valsts prezidentu tika atmesta, taču Saeimas opozīcija apgalvo, ka 2021. gada budžeta veidošanas laikā deputātu kvotas ir atdzimušas. Tikai labāk maskētas.
 
Vakar, 8:00
Without being able to control the spread of Covid-19, there is growing public debate about whether it would not be appropriate to introduce a separate penalty for non-compliance with epidemiological safety measures. The Saeima will address this issue after the approval of next year's state budget.
 
Vakar, 6:15
Covid-19 izplatību tā arī nespējot ierobežot, sabiedrībā aizvien skaļāk tiek runāts par to, vai nebūtu lietderīgi ieviest atsevišķu sodu par epidemioloģiskās drošības pasākumu neievērošanu. Šim jautājumam Saeima pievērsīsies pēc nākamā gada valsts budžeta apstiprināšanas.
 
1.dec
Būdams nemierā ar veselības ministres un viņas ekspertu komandas sniegumu cīņā ar Covid izplatīšanos, premjerministrs Krišjānis Kariņš pēc palīdzīga pleca vērsies pie Valsts prezidenta Egila Levita un Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces. Par to, ka premjers centīsies iniciatīvu pārņemt savās rokās, liecināja arī viņa svētdienas uzruna televīzijā. Taču šāda stratēģija sarežģī jau tā saasinātās attiecības koalīcijā.
 
30.nov
Pasludinādams Nacionālo apvienību par partiju, kurai jāpateicas par valdības stabilitāti, Raivis Dzintars atkārtoti pārvēlēts organizācijas priekšsēdētāja amatā. Politiķis arī strostēja pilsoņus, kas 13. Saeimas vēlēšanās ļāvušies eksperimentam un parlamentā ievēlējuši “laimes lāčus” un populistus.
 
27.nov
Laikā, kad pedagogu un izglītības un zinātnes ministres konflikts sasniedzis kulmināciju un mācībspēkus apvienojošā arodbiedrība pieprasījusi ministres Ilgas Šuplinskas demisiju, koalīcijas partijas, aizsedzoties ar nepieciešamību pieņemt valsts budžetu nākamajam gadam, izvairās pamanīt konflikta nopietnību. Eksperti brīdina, ka tas ministrei un koalīcijai kopumā var ļauni atspēlēties.
 
26.nov
Skandāls ap Juri Pūci un viņa demisionēšana no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata partiju apvienībā “Attīstībai/Par!” jaunā kvalitātē izgaismojusi organizāciju veidojošo politisko spēku ideoloģijās iekodētās atšķirības. Apvienību veidojošās partijas vienojušās nākamā gada pašvaldību vēlēšanās kandidēt atsevišķi, taču sola, ka tā nav apvienības izjukšana un Saeimā strādājošā “Attīstībai/Par!” frakcija ir monolīta un Krišjāņa Kariņa valdību atbalstoša.
 
25.nov
Saeima jau divas garas dienas pavadījusi, daļēji attālināti strādājot pie valsts nākamā gada budžeta. Šis process gandrīz ne ar ko neatšķiras no citu valdību un citu Saeimu veidotajiem budžetiem – opozīcijas priekšlikumi praktiski netiek ņemti vērā. Taču opozīcija apgalvo, ka šāds darba stils līdz šim nav piedzīvots. Budžeta pieņemšanas procesu dažs opozicionārs dēvē par “vebināru”, kurā ir tikai opozīcijas monologs, bet cits prognozē, ka šāda koalīcijas augstprātība var beigties tikai ar Krišjāņa Kariņa valdības krišanu.
 
24.nov
Saeimā ievēlētās partijas jau gadiem ilgi mokās meklējumos, kā atrisināt piespiedu nomas jautājumu. Pilnībā atcelt to tā arī nav izdevies, taču Tieslietu ministrija nākusi klajā ar priekšlikumu precīzi noteikt, cik zemes īpašnieks varēs iekasēt no cilvēkiem, kas mīt uz viņa zemes padomju laikā uzbūvētajā mājā. Priekšlikumu apstiprinājusi arī Saeimas Juridiskā komisija.
 
23.nov
Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi kopš 12. Saeimas loloto jauno Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumu, kura mērķis ir “nodrošināt sabiedrisko mediju efektīvu un atklātu pārvaldību, neatkarību un atbildīgumu sabiedrības priekšā, kā arī veicināt to kvalitatīvu darbību”. Pirms balsojuma par pāris jautājumiem izcēlās emocionālas debates, kuras cenšas atspēkot pie likumprojekta jau iepriekšējā Saeimas sasaukumā strādājušais, Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons.
 
23.nov
In the final reading, the Saeima has adopted the new law on electronic public service media and their management, which has been considered since the 12th Saeima, the goal of which is "to ensure efficient and open management, independence and accountability of public media to the public, as well as to promote their quality operation". Before the vote on a couple of issues, an emotional debate arose, which is being refuted by Ritvars Jansons, Parliamentary Secretary of the Ministry of Culture, who had already worked on the draft law during the previous Saeima term.
 
19.nov
Bijušā “Latvijas attīstībai” biedra Māra Mičerevska publiski paustās apsūdzības par to, kā viņa bijušie partijas biedri apiet likumīgo sistēmu, kā rezultātā par demisiju paziņoja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, radījušas neērtu situāciju “Attīstībai/Par!” un “Progresīvo” Rīgas domes frakcijā. Ar jauniem paziņojumiem M. Mičerevskis klajā nāk gana regulāri, bet frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs paziņojis, ka gadījumā, ja M. Mičerevska apsūdzības izrādīsies patiesas, “Progresīvie”, kuru līderis ir M. Kossovičs, sadarbību ar “Latvijas attīstībai” pārtrauks.
 
17.nov
Jau šorīt apvienību “Attīstībai/Par!” veidojošajām partijām jāvienojas par to, kas tad būs demisionējušā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces pēctecis. Taču vēl piektdienas pēcpusdienā nebija droši, ka “Latvijas attīstībai”, vienas no apvienības komponentēm, virzītais kandidāts Artūrs Toms Plešs gūs visu apvienību veidojošo spēku atbalstu. Pretestību viņa kandidatūrai izrāda “Kustība “Par!””.
 
16.nov
Aizvadīto nedēļas nogali iesaistītie politiskie spēki pavadījuši diskusijās par demisionējušā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces pēcteci. Rezultātus šim procesam sola rīt, taču diskusija par to, vai J. Pūcem nevajadzētu padomāt arī par Saeimas deputāta mandāta nolikšanu, tā arī nav aizsākta.
 
13.nov
Saeimai, kas jau vairākkārt pierādījusi, ka tās vairākums ir konservatīvi noskaņots, būs jālauž sava attieksme pret viendzimuma pāriem. Satversmes tiesa atzinusi par neatbilstošu Satversmei likuma normu, kas viendzimuma pāriem pēc bērna dzimšanas neparedz tiesības uz atvaļinājumu. Vienlaikus tiesa norādījusi, ka šis spriedums pieprasa ģimenes tiesisko attiecību liberalizāciju – likumdevējam jānodrošina ik vienas ģimenes juridiskā aizsardzība.
 
13.nov
The Saeima, which has repeatedly proved that its majority is conservative, will have to change its attitude towards same-sex couples. The Constitutional Court has declared a norm of the law which does not provide for the right of parental leave for same-sex couples after the birth of a child to be inconsistent with the Constitution of Latvia. At the same time, the court has pointed out that this judgment requires the liberalization of the legal status of families - the legislator must ensure the legal protection of each family.
 
12.nov
Valdības stratēģijai iebilstošais pie Saeimas frakcijām nepiederošais deputāts Aldis Gobzems, visticamāk, saņems sodu par viņam pārmesto aicināšanu neievērot valdības aicinājumus un nelietot mutes un deguna maskas.
 
11.nov
Par spīti vairāku ar administratīvi teritoriālo reformu neapmierinātu pašvaldību pieteikumiem Satversmes tiesā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija pauž, ka pašvaldības atzinīgi vērtē ministrijas darbu, sagatavojot metodiskos materiālus reformas ieviešanai. Šogad šim mērķim iztērēti 1,05 miljoni eiro, bet nākamgad reformas realizēšanā paredzēts ieguldīt 8,03 miljonus eiro.
 
10.nov
“Trampa uzvara ASV vēlēšanās būs milzīgs izaicinājums pasaulei”, “Trampa uzvara būs šoks visai pasaulei, un Eiropai būs jādomā par plānu B” ‒ šie ir tikai daži no Latvijas politiķu izteicieniem pirms četriem gadiem, kad nule vēlēšanās zaudējušais ASV prezidents Donalds Tramps tikai spēra savus pirmos soļus pasaulē ietekmīgākās valsts prezidenta statusā
 
10.nov
"Trump's victory in the US election will be a huge challenge for the world", "Trump's victory will be a shock to the whole world, and Europe will have to think about plan B" - these are just some of the statements made by Latvian politicians four years ago as the just now dethroned Donald Trump took his its first steps as President of the most influential country in the world.
 
10.nov
Turpinoties Covid-19 izraisītajām problēmām, valdību veidojošās koalīcijas kuģī bez veselības ministres Ilzes Viņķeles veikuma neapmierinošā vērtējuma no premjerministra Krišjāņa Kariņa puses parādījusies vēl viena plaisa. KPV LV un tās stūrētā Ekonomikas ministrija ceļ iebildumus par it kā valdības vienprātībā pieņemto lēmumu ierobežot sabiedriskās ēdināšanas iestāžu darbību.
 
6.nov
Šodien Ministru kabinets lems izsludināt vai neizsludināt ārkārtas stāvokli Covid-19 radīto problēmu dēļ. Ja valdība lems par labu ārkārtas situācijas izsludināšanai, tas būs jāapstiprina parlamentam, kura Sociālo un darba lietu komisija ir tuvākā šādu jautājumu lemšanai.