Piektdiena, 26.aprīlis

redeem Alīna, Rūsiņš, Sandris

Simtgades darbi

3.dec 2018
Par godu Latvijas simtgadei Grobiņās tapis gan tehniski, gan emocionāli ļoti unikāls objekts – Pils ielā ir izveidota dižakmeņu un upurakmeņu “aleja”, lai stiprinātu iedzīvotāju valstspiederības sajūtu un mīlestību pret Latviju.
 
30.nov 2018
Koku stādīšana Latvijā ir populāra, uzskata “Lielās talkas” vadītāja Vita Jaunzeme. Piemēram, talkās jau sāk aptrūkties vietu, kur stādīt kokus, nemaz nerunājot par Rīgu, kur jāņem vērā pilsētu caurvijošās komunikācijas. “Varbūt tam ir saistība ar teicienu, ka katram mūžā ir jāiestāda koks, jāuzceļ māja un jānosit čuksta?” smejas Jaunzeme.
 
26.nov 2018
Ir vietas, kuras gluži dabiski pulcē cilvēkus un kurām īpašos mirkļos ir sava nozīme. Baznīcas, skolas, kultūras nami, skulptūras un laukumi tieši vai netieši kļūst par pieturas punktiem dzīves gājumā vai gada griezumā. Vietu, kur piestāt, varbūt nofotografēties, lai saglabātu mirkli, un kur arī kādu dienu atgriezties, lai gremdētos atmiņās par īpašiem brīžiem. Ar domu radīt īpašu vietu, kur atzīmēt ne vien Latvijas valsts svētkus, bet visus novadam, pilsētai svarīgos pasākumus, divās pašvaldībās ir tapuši simtgades skvēri.
 
23.nov 2018
Sagaidot Latvijas simtgadi, 15. novembrī Tukumā tika atklāts Latvijas pirmā ārlietu ministra Zigfrīda Annas Meierovica piemiņai veltīts piemineklis. Izcilo latviešu politiķi ar Zemgales apvidu saista gan dzimšanas vieta, gan skolas gaitas, kas aizvadītas Tukumā.
 
19.nov 2018
Latvijā talkas padomju psiholoģiskā mantojama dēļ ir smaga tēma, uzskata vides aizsardzības aktīvists Jānis Ulme. It kā darbs tiktu darīts nelabprāt, it kā cilvēki turp būtu sadzīti piespiedu. Turklāt talka taču nav galvenais risinājums piesārņojuma problēma. Un tomēr... Tieši talka ir viens no efektīgākajiem un arī emocionāli pacilājošākajiem brīžiem, kad katrs ar nelielo artavu varam savu valsti, Latviju padarīt kaut nedaudz labāku, gaišāku un tīrāku.
 
16.nov 2018
Latvija nav tikai Rīga – simtgades priekšvakarā nosprieda tēlnieks Kārlis Īle, valstij tik nozīmīgās jubilejas noskaņās radot monumentālu, ļoti emocionālu un simbolisku vides objektu. Tagad Jelgava ir par vienu skaistu skvēru bagātāka!
 
12.nov 2018
Īpašās svētku reizēs vai arī dodoties ārpus dzimtenes robežām, vienmēr gribas izcelt to valsti, no kuras esam nākuši. Katrs izrotā savu auto kā, nu, māk! Tuvojoties valsts simtgadei, pilsētu ielās un stāvlaukumos arvien biežāk var redzēt spēkratus, kurus rotā uzlīme “latvietis” vai kuriem piestiprināts Latvijas karodziņš vai lentīte ar Lielvārdes jostas rakstu. Taču šogad šoseju asfaltu iemēģina arī rūpnieciski ražoti transportlīdzekļi, kuri ar savu izskatu un nosaukumu cildina mūsu zemi, Latviju.
 
9.nov 2018
Simtgades svinības ir kultūras uzplaukuma laiks – tā Latvijas simtgades pasākumus vērtē Sanita Reinsone, Latvijas Universitātes Literatūras, mākslas un folkloras institūta vadošā pētniece. Folkloras krātuve dibināta 1924. gadā, un tajā ir rodami kopš 19. gadsimta vidus ar roku pierakstīti teksti – teikas, pasakas, dzīvesstāsti, stāsti par vietām. Manuskriptu ir daudz, taču joprojām nav tādu tehnoloģiju, kas ļautu šos manuskriptus ātri pārrakstīt digitālā formā. Titāniskais darbs būtu jāizdara, tomēr krātuve to nevar paveikt tikai pati saviem spēkiem, jo līdzstrādnieku ir maz, bet veicamo pienākumu - daudz. Tā radās ideja, ka zinātnei un pētniecībai nepieciešamo materiālu varētu uzdot atšifrēt tautai.
 
5.nov 2018
 “Tā siena mani uzrunāja,” teic Inčukalna novada domes priekšsēdētājs Aivars Nalivaiko, stāstot par grafiti sienu, kas redzama iebraucot Vangažos. Šogad par godu simtgadei to rotā vairāki grafiti ar simtgades tematiku – stilizēts ģerbonis, simtgades simbols, tautu meita ar Austras koku uz pieres, kuplu vainagu uz pakauša un iespaidīgiem afroamerikānietes riņķiem ausīs, kā arī plaukstas, kas satvērušas koku un caur kurām vijas Lielvārdes josta.
 
22.okt 2018
Mākslinieks Aigars Bikše ir pārliecināts, ka vajag izaicināt Raini, viņa kā dižgara simbolu. Bet ne jau tādēļ, lai Rainim noņemtu šo birku, bet gan tāpēc, ka vajag turpināt pētīt viņa daiļradi, Latvijas sabiedrības un indivīda attiecības ar viņu.
 
21.okt 2018
Vecmilgrāvja attīstības biedrības valdes loceklis Uģis Bērziņš sevi sauc par Vecmilgrāvja patriotu. Kad citi saka, ka šis rajons nav pievilcīgs, viņš to nevar saprast. Galu galā tik tālu no pilsētas centra jau tas nemaz nav, ja ņem vērā, ka ir sabiedriskais transports. Kur nu vēl, ja ir personīgā automašīna!
 
21.okt 2018
“Ģimene ir visa pamatā, tajā skaitā arī valstij. Spēcīga valsts sākas ar spēcīgu ģimeni,” par vides objektu  “Sākums” pie Olaines novada pašvaldības ēkas stāsta pašvaldības projektu vadītāja un ekonomiste Attīstības nodaļā Elīna Grūba.
 

Simtgades darbi

Līguma numurs: 2018.LV/MA/054/07

Projekta mērķis ir informēt Latvijas sabiedrību par tām pozitīvajām praktiskajām izmaiņām, ko simtgade nes Latvijas iedzīvotājiem viņu ikdienas dzīvē. Praktiskie projekti, kas visā Latvijā tiek īstenoti par godu simtgadei, ir tie, kas par Latvijas valsts jubileju atgādinās vēl ilgi. No jauna iestādītās alejas, ierīkotie parki, jaunas piemiņas vietas, labiekārtoti laukumi - tās ir pozitīvās pārmaiņas, kas uzlabo cilvēku ikdienu un liks par Latvijas simtgadi atcerēties vēl daudzus gadus. Šī projekta mērķis ir vienkopus savākt informāciju par reģionos notiekošo, apliecinot, ka simtgade nav tikai skaisti vārdi, bet arī skaisti ikdienas darbi. Projekta mērķis ir veicināt jauno satura veidotāju integrēšanos mediju profesionālajā vidē, mūsdienīgā ziņu portālā www.nra.lv. Sekmējot akadēmiskās un profesionālās mediju vides mijiedarbību jauno mediju satura veidotāju profesionālajai izaugsmei.

Uzdevums ir izveidot atsevišķu tematisko sadaļu “Simtgades darbi” portālā www.nra.lv. Apkopot informāciju par simtgades darbiem no dažādiem Latvijas reģioniem, ņemot vērā lasītāju ierosinājumus un sagatavot kvalitatīvas publikācijas šai sadaļai. Apmācīt publikāciju veidošanā projektam piesaistītos jaunos žurnālistus, publikāciju sagatavošanai mūsdienīgam ziņu portālam, virzīšanai sociālajos tīkols, atbilstoši ziņu portāla specifiskajām prasībām.