Mūzikas apskats

9.jūl 2021
Šā mēneša sākumā paviesojoties praktiski jebkurā smagās mūzikas cienītāju saietā, viens no pirmajiem jautājumiem bija “nu, jauno “Pestilence” dzirdēji?!”.
 
19.jun 2021
Pavisam nemanāmi piezadzies latvju superprojekta “Nepāriet” jaunais, pēc skaita otrais, studijas albums.
 
18.jun 2021
Jau piemirsies, vai tas bija reperis ansis, kurš aizsāka šo postu – rakstīt savu vārdu ar mazo burtu, taču nu ir saradusies vesela virkne grupu, kas arī vēlas, lai viņus godātu ar mazajiem burtiem. Ja viņi zinātu, kādas problēmas tas sagādā rakstošajiem medijiem un it īpaši korektūrai, tad varbūt tā nedarītu, lai gan…
 
14.mai 2021
Pagājušajā nedēļā LMT “Facebook” kontā, LMT Viedtelevīzijā un LMT “Straumē” tiešraidē audio/vizuālā paplašinātās realitātes koncertā varēja skatīties un klausīties latvju mūziķa un elektroniskās mūzikas producenta Rick Feds (īstajā vārdā Rihards Fedotovs – tas pats puisis, kas manīts arī pie supergrupas “Jumprava” bungām tās jaunāko laiku sastāvā) debijas albuma “Future Human” prezentāciju. Šī albuma tapšana ilgusi četrus gadus, tajā piedalījušies dziedātāja Amira B no Ņujorkas, repa izpildītājs KdotMelody no Londonas un pašmāju mūziķi – dziedātāja Una Daniela, reperi ansis un March, kā arī producents NiklāvZ.
 
7.mai 2021
Kamēr pie mums dominē pārliecība, ka “nu metal” ir miris, Atlantijas okeāna otrā pusē tas piedzīvo otro elpu, var pat teikt – kārtīgu uzrāvienu. Rietumu mūzikas kritiķi šo jauno “nu-metal” vilni sauc par NWONM jeb “nu wave of nu metal” (jeb “nu core”).
 
16.apr 2021
Viens no šī brīža aktuālākajiem Dānijas popmūziķiem Christopher (pilnā vārdā Kristofers Lunds Nīsens) bija tikai 20 gadus jauns, kad jau ieguva plašu uzmanību savas valsts ietvaros.
 
9.apr 2021
Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” izdevis mūzikas ierakstu “Desmit pāri”, kurā dubultplates un CD formātā apkopotas 16 klausītāju jau iepazītas un iemīļotas fonda melodijas, kas šoreiz ierakstītas kopā ar Vidzemes kamerorķestri diriģenta Andra Veismaņa vadībā. Albums radīts mūziķu Renāra Kaupera, Jāņa Holšteina-Upmaņa (Goran Gora), Māras Upmanes-Holšteines, Jāņa Strapcāna un Raimonda Gusareva vadībā.
 
19.mar 2021
Daugavpiliešu vikingmetāla grupa “Varang Nord” vairākās lietās bijuši pirmrindnieki – tā ir pirmā grupa no Latvijas, kas uzvarējusi Vācijā notiekošā prestižā metālfestivāla “Wacken Open Air” grupu konkursā (2019); tā ir pirmā (un vienīgā) metālmūzikas grupa, kurai tikusi dota iespēja iesākt “Muzikālās bankas” noslēguma ceremonijas šovu (2019, ar dziesmu „Stuojīs”); tā ir laikam vienīgā metālmūzikas apvienība, kuras sastāvā ir akordeoniste (Jeļena Kaļniša) utt. “Pārķiuņa Uomurs” šīs grupas karjerā skaitās ceturtais studijas garadarbs – pēc “Fire Of The North” (2014), “Master Of The Forest (2015) un “Call Of Battle” (2017).
 
12.mar 2021
Humorroka grupa “Pirmais Kurss” 9. martā izdeva otro studijas albumu “Interkurss”, turklāt pamanījās sarīkot arī tā prezentācijas pasākumu jeb, kā to paši pieteica, “albuma klausīšanās ceremoniju” – protams, internetā (savā “Facebook” lapā), attālināti un tiešsaistē, no studijas Andrejsalā.
 
19.feb 2021
Pagājušais gads pašmāju metālmūzikā iesākās un noslēdzās grupas “Catalepsia” zīmē: pirmajos mēnešos viņi vēl paguva uzspēlēt dažos sava albuma “Inheritance” prezentācijas pasākumos (neticēsiet, bet klātienē!), savukārt decembrī viņi bija pirmie un pagaidām laikam arī vienīgie, kuri smagās mūzikas cilvēkiem atrādīja kovidlaiku koncertu perspektīvāko formātu, proti, uzstāšanās atrādīšanu “online” interneta režīmā.
 
5.feb 2021
Ekspresīvā, zilmatainā amerikāņu repere Ashnikko (īstajā vārdā Eštone Nikole Keisija) latvju mūzikas cienītājiem varētu būt interesanta ne tikai ar savām provokatīvajām dziesmām, kuras jau tikušas līdz daudzu valstu topiem, bet arī faktu, ka savus tīņa gadus meitene pavadījusi Latvijā un pat Rīgā skolojusies vidusskolā. Jau tad viņa rakstījusi pati savu mūziku, sadarbojusies arī ar vietējiem mūziķiem ansi, Niklāvu, Orioli un citiem.
 
15.jan 2021
No pirmā acu uzmetiena nezināmā grupa “Inde Indive” izrādījās nezināma tikai šo rindu autoram, ak, piedodiet – šī komanda savu darbību sākusi jau 2005. gadā, kopīgus spēkus apvienojot Edgaram Vylcānam (tieši tā rakstās viņa uzvārds), Uģim Vilcānam, Aleksandram Vēveram un Jurģim Jakovelam.
 
8.jan 2021
Kaut kad 80. gadu sākumā pastāvēja smagā roka grupa “Krams”, kura palikusi atmiņā ar to, ka tajā spēlēja pazīstamais žurnālists un rakstnieks Arnis Terzens, arī “vējabrālis” Aivars Freimanis jeb Frīdis (viņš bija pie bungām) un citi tagad zināmi vīri.
 
7.jan 2021
Absolūti sensacionāla un dīvaina atgriešanās, kura notikusi jau 2019. gadā, taču kurai neticējās teju visu pagājušo gadu – 1993. gadā izveidotās liepājnieku roka grupas “The Cucumbers” reanimācija.
 
6.jan 2021
Kā nu nepaklausīsies grupu, kura “Zelta mikrofoniem” uz Gada dziesmas titulu izvirza skaņdarbu ar nosaukumu “Jāp*š man iekurīt”?! Neko daudz par viņiem noskaidrot gan neizdevās (diez ko arī negribējās…), lai gan šis projekts pastāv jau no 2014. gada.
 
6.jan 2021
Dziedātāja Sabīne Berezina sadarbībā ar mūziķi Kārli Būmeisteru un producentu Arni Račinski radījuši jaunu dziesmu “Te sniegi nekusīs” – stilistiski pilnīgi citādāku, nekā līdz šim bija ierasts dzirdēt Sabīnes daiļradē.
 
5.jan 2021
1. gads Latvijā var kļūt par repa dominances gadu – viens no pretendentiem uz “Zelta mikrofonu” Gada albuma kategorijā droši vien būs ansis ar savu darbu “Liela māksla”, savukārt “Gada debijas” nominācijā nopietna kandidāte uz gada jaunās zvaigznes titulu izskatās latgaliešu repere Ūga.
 
5.jan 2021
Aizvadītā gada nogalē diriģenta Raita Ašmaņa vadītais Jelgavas bigbends izdevis albumu “Latvijas sajūtas”, kurā Raimonda Paula un latviešu tautasdziesmas džeza orķestrim piemērotās aranžijās sarūpējis komponists, “Grammy” balvas laureāts Maikls Abene.
 
4.jan 2021
Pļaviņās bāzētā muzikālā apvienība "Elpus" radusies 2020. gada pavasarī, kovida noteiktās piespiedu dīkstāves laikā, kad arī tapuši debijas albumā apkopotie ieraksti.
 
2.jan 2021
Parasti gads latvju mūzikā iesākas ar Aleksandra Sircova jeb Muraveja rīkoto “Muzikālo skudrupūzni”: 2. janvārī šim basa lielmeistaram ir dzimšanas diena (šogad aprit 63), un akurāt tad parasti arī notiek šis jestrais “muravejņiks”.