Rudens ir viens no gadalaikiem, kad īpaša uzmanība jāpievērš veselībai. Krasā laikapstākļu maiņa reizēm ir arī pamatīgs pārbaudījums cilvēka imūnsistēmai, tāpēc esam apkopojuši vairākus padomus, ko darīt, lai šajā sezonā izvairītos no saslimšanas ar kādu vīrusu.
#MAZGĀ ROKAS
Slimību profilakses un kontroles centrs atgādina, ka svarīgākais nav roku mazgāšanas reižu skaits.
"Nomazgā rokas!" Šī ir frāze, ko savas dzīves laikā, iespējams, katrs no mums dzirdējis desmitiem reižu. Slimību profilakses un kontroles centrs atgādina, ka svarīgākais nav roku mazgāšanas reižu skaits (piemēram, 10 reizes dienā), bet gan to mazgāšana tad, kad tas ir īpaši nozīmīgi:
Rokas jāmazgā:
pēc pieskaršanās dzīvniekiem, dzīvnieku barošanas vai to atkritumu savākšanas;
pēc uzkopšanas darbiem un pieskaršanās atkritumiem;
pēc sabiedrisko vietu apmeklēšanas, t.sk., atgriežoties mājās, atnākot uz bērnudārzu vai skolu;
pirms ēšanas un dzeršanas, vai ēdiena pasniegšanas;
pirms un pēc ēdiena gatavošanas;
pirms un pēc brūces apkopšanas;
pirms zāļu lietošanas, dekoratīvās kosmētikas uzlikšanas, rīcības ar kontaktlēcām;
kad rokas ir acīmredzami netīras;
ja konkrētā situācijā rodas šaubas par roku tīrību;
pēc infekcijas slimnieka aprūpes vai pēc kontakta ar slimnieka aprūpes priekšmetiem, rotaļlietām un citiem priekšmetiem, ar kuriem slimniekam ir kontakts.
Kā pareizi mazgāt rokas?
# TĪRA VIDE
Jāatceras, ka baktērijas, kas var izraisīt vīrusus atrodamas arī uz lietām, ko izmantojam teju visu laiku.
Ja par roku mazgāšanu kādreiz mēdzam arī aizmirst, tad nevajadzētu piemirst, ka ir jārūpējas arī par sakoptu vidi sev apkārt. Žurnāls "Vogue" uzsver, ka jāatceras, ka baktērijas, kas var izraisīt vīrusus atrodamas arī uz lietām, ko izmantojam teju visu laiku. Piemēram, mobilais telefons, datora klaviatūra nebūs tie tīrākie priekšmeti. Lieku reizi nenāks par ļaunu padomāt arī par papildu mājas uzkopšanu un vides sakopšanu.
# PAREIZS UZTURS
Rudens laikā ikdienas ēdienkartē jāiekļauj pēc iespējas vairāk produktus, kas satur fitokomponentus.
Laikā, kad aiz loga laiks nav, iespējams, tāds, kādu mēs vēlētos un risks saslimt ar dažādām vīrusa slimībām pieaug, būtiski ir neaizmirsts par pareiza uztura nepieciešamību ikdienā. Latvijas republikas Veselības ministrija veselīga uztura ieteikumos norāda, ka rudens laikā ikdienas ēdienkartē jāiekļauj pēc iespējas vairāk produktus, kas satur fitokomponentus. Tie ir bioķīmiski savienojumi, kas palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt veselību. Šīs vielas ir svaigos kāpostos, ķiplokos, lociņos, citrusaugļos.
Uztura ieteikumi rudenī:
Lieto uzturā skābpiena produktus, jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē imūno sistēmu.
Nozīmīga loma ir C vitamīnam. Tas veicina interferona izstrādi organismā, kas darbojas vīrusiznīcinoši. Tāpēc ēd daudz kivi, mežrozīšu augļus, kāpostus, saldos piparus, apelsīnus un greifrūtus.
Daudz lieto škidrumu - zāļu tējas, svaigi spiestas sulas, minerālūdeni!
RECEPTE IMUNITĀTES STIPRINĀŠANAI- INGVERA, MEDUS UN CITRONA TĒJA
# VESELĪGS MIEGS
Vismaz brīvdienās parūpējies par kārtīgu atpūtu.
Arī šajā rudenīgajā laikā saglabāt stipru veselību palīdzēs kārtīga atpūta. Ja ikdienā, iespējams, steidzīgā dienas ritma dēļ miegam un atpūtai netiek veltīts pienācīgi daudz laika, tad nenāk par ļaunu atcerēties, ka vismaz brīvdienās reizēm ir ieteicams parūpēties par to, lai organisms kārtīgi atpūšas.
Pirms miega:
Pirms iešanas gulēt:
# FIZISKĀS AKTIVITĀTES
Ikdienā fiziskajām aktivitātēm jāvelta 30-60 minūtes.
Pat ja ikdienā ar fiziskajām aktivitātēm esi uz "jūs", tad nevajadzētu aizmirst, ka Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijās noteikts, ka cilvēkam ikdienā tām jāatvēl vismaz 30-60 minūtes no diennakts laika. Veselības ministrija atgādina, ka fizisko aktivitāšu ilgums var būt sadalīts īsākos periodos, bet ne mazāk kā 10 minūtes katrs. Arī īslaicīgas aktivitātes spēj ievērojami uzlabot veselību, piemēram, ikdienā lifta vietā izmantot kāpnes, pārvietoties ātrā solī vai braukt ar velosipēdu.
Regulāras fiziskās aktivitātes: