Dzīvo gudri!

26.jun 2020
Klāt vasara, un skolēniem pienācis brīvlaiks, kad par mācībām var aizmirst. Taču tas nenozīmē, ka lietainas pēcpusdienas vai pastaigas pie dabas nevar izmantot, lai apgūtu ko jaunu un noderīgu. Tāpēc STEaMup komanda ir sagatavojusi ieteikumus, kā interesanti un bez mācību grāmatu izmantošanas iegūt jaunas zināšanas.
22.jun 2020
Daudzi dosies svinēt vasaras saulgriežus un Jāņus pie dabas krūts. Vai tas būtu ģimenes saiets vecāku dārzā, vai romantiska divvientulība kādā meža norā, gan lielam, gan mazam piknikam ir pienācīgi jāsagatavojas. Pārdomāta cienasta un piknika piederumu izvēle ļaus justies omulīgi pat vismežonīgākajā nostūrī. Veiksmīga piknika ABC atklāj “Kesko Senukai Latvia” sporta, tūrisma un dārzniecības kategorijas vadītājs Ingus Laumanis.
19.jun 2020
Līgo svētku laikā liela daļa Latvijas iedzīvotāju dodas ārpus mājām, lai izbrauktu pie dabas vai dotos ilgākā atvaļinājumā, tāpēc Drošības nozares kompāniju asociācijas eksperti ir apkopojuši padomus, kā brīvdabas aktivitāšu laikā pasargāt sevi, savu ģimeni un mājokli.
18.jun 2020
Tuvojoties Jāņiem, kas tradicionāli tiek svinēti zaļumos, Latvijas Zaļais punkts aicina iedzīvotājus parūpēties par to, lai svētki tiktu svinēti zaļāk un svinību vietās nepaliktu atkritumi. Lai iedzīvotājiem, gatavojoties Jāņu svinēšanai, palīdzētu veikt "zaļākas" un videi draudzīgās izvēles, Latvijas Zaļais punkts apkopojis vienkāršus un ikvienam līgotājam noderīgus ieteikumus.
17.jun 2020
Tuvojoties vasaras saulgriežu garajām brīvdienām, “Zaļā josta” vērš sabiedrības uzmanību uz vienreizlietojamo galda trauku un piederumu pārmērīgu lietošanu – piknikos, Jāņu svinībās, ģimenes izbraukumos pie dabas. Vienreizlietojamie plastmasas trauki ir nozīmīgs vides piesārņotājs, kas dabā sadalās mikroplastmasas daļiņās, veicinot jūras piesārņojumu un tās iemītnieku, putnu un dzīvnieku bojāeju. Taču mūsdienās ir pieejamas vairākas videi mazāk kaitīgas alternatīvas vienreizlietojamiem plastmasas traukiem.
14.jun 2020
Tuvojas Līgo svētki, kas nav iedomājami bez siera. Kamēr vieni šajā laikā izvēlas sietu siet paši, bet citi pieturas tikai pašmāju sieram, "Healthline" atklāj, kādi pasaules sieru veidi ir veselīgākie. Nav jau noslēpums, ka nereti tieši pašmāju sieri ir tie, kas pēc svinībām paliek pāri neaiztikti, kamēr taču ir daudz gardu sieru ko var novietot tiem blakus.
12.jun 2020
Vasara un siltais laiks nemanāmi ievieš savas korekcijas gan pieaugušo, gan bērnu ikdienas paradumos un ēdienkartē – biežāk ēdam grila ēdienus, ļaujamies uzkodām un našķiem, tāpēc viegli var ieslīgt neveselīgu, bet ātri pagatavojamu produktu lamatās. Uztura speciāliste Jevgēnija Jansone kopā ar nacionālo pārtikas mazumtirdzniecības tīklu ELVI skaidro, ko vasaras periodā piedāvāt bērniem un kā veselīgu uzturu apvienot ar domu par vasaras prieku baudīšanu, saglabājot tikai šim gada laikam vien raksturīgo burvību – ēdienu vienkārši paķer no galda, nevis rātni sēdēt pie silta ēdiena porcijas ar baltu salveti klēpī!
10.jun 2020
Skola, lai arī attālinātā režīmā, ir beigusies, un nu bērni var vairāk laika pavadīt svaigā gaisā, kur bieži vien vecāki tos cenšas nodarbināt piemājas dārzā. Vai ir nepieciešams iesaistīt bērnus dārza darbos, kā katrā vecumā to vislabāk darīt un kādas ir tipiskākās vecāku kļūdas, stāsta psiholoģe, Rimi Bērniem eksperte Iveta Aunīte.
9.jun 2020
Ikviens vecāks vēlas saviem bērniem iemācīt veselīga dzīvesveida paradumus, taču panākt to, ka bērni novērtē veselīga uztura nozīmi, var izrādīties gana sarežģīti. Kā bērnos iedvest interesi par veselīgu dzīvesveidu? "Nestlé" piedāvā 7 rosinošas idejas, kā bērnus iesaistīt ar uztura veidošanu saistītos procesos, padarot tos jautrus.
3.jun 2020
Covid-19 pandēmija piespieda vairākus uzņēmumus rekordātrumā pielāgoties jaunajiem apstākļiem, un tas bieži nozīmē tūlītēji pieejamus pagaidu risinājumus. Ārkārtas situācija visticamāk netiks pagarināta, taču eksperti brīdina par iespējamu situācijas atkārtošanos nākamajā rudenī un ziemā. Tāpēc šobrīd ir īstais laiks sagatavot savu uzņēmumu darba un pakalpojumu nepārtrauktībai nākotnē, uzlabojot attālināta darba procesus.
1.jun 2020
Pielāgojoties ārkārtas situācijai valstī, vairums Latvijas iedzīvotāju jau vairākus mēnešus mācās un strādā attālināti. Tas izgaismojis problēmu izglītības jomā - daudzi skolēni neprot mācīties patstāvīgi, savukārt vecāki ne vienmēr zina, kā viņiem palīdzēt. Lai vecāki un skolotāji varētu veiksmīgāk atbalstīt bērnus mācīšanās procesā, "Iespējamā misija" sadarbībā ar izglītības ekspertiem veido digitālu rokasgrāmatu. Swedbank emocionālās labklājības programmas "Stiprāki kopā" ietvaros tapusī rokasgrāmata caur praktiskiem piemēriem skaidros pašvadītas mācīšanās principus un būs pieejama augustā. Sniedzot ieskatu tajā, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā izglītības eksperti dalās ieteikumos, kā vasaras brīvlaikā ikdienas situācijās vecāki var palīdzēt bērniem apgūt mācīšanās prasmes.
26.mai 2020
Maize latviešiem ir svēta. Pret to izturamies ar lielu cienību un tas izpaužas arī dažādos paradumos jau no sendienām, piemēram, nobučot zemē nokritušu maizi. Taču maizi var izmantot arī praktiskākos nolūkos, ne tikai ēšanai. "Bright Side" nosaucis veidus, kā vēl maizi var pielietot virtuvē, mūsu ķermenim un pat veselībai.
21.mai 2020
Šodien zinātne ir pieņēmusi, ka mūsu prāts ietekmē arī fizisko veselību. Prāts un ķermenis ir saistīti un pārsteidzoši, cik daudz dažādus procesus tie savstarpēji ietekmē. Balstoties uz dažādiem pētījumiem, uzskaitījām 6 trikus, kas var palīdzēt "apmānīt" sevi un uzlabot ikdienu.
15.mai 2020
Pavasaris un vasara ir pats labākais laiks, lai ievāktu dažādus ārstnieciskos augus. Pavasara saule augus ir enerģētiski uzlādējusi, un tie ir piesātināti ar cilvēka organismam nepieciešamām un vērtīgām vielām. Vairāk par dažādiem augiem un par to, kā tos izmantot veselības stiprināšanai, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite, "Gada farmaceite 2019" Laila Zālīte.
14.mai 2020
Teju ikviens sērijveida daudzdzīvokļu mājas iemītnieks zina, ka uz balkona sakrājas  daudz dažādu lietu. Diemžēl, vēl kādu laiku nāksies sadzīvot ar padomju laika mantojumu- šaurajām telpām dzīvošanai, līdz ar to, lietas, kas nav ikdienā nepieciešamas “pa rokai”, visbiežāk tiek noglabātas uz balkona vai lodžijā (kurš gan nav dzirdējis vai pats izteicis šo frāzi: “Pagaidām noliec to uz balkona, pēc tam tiksim skaidrībā!”).
14.mai 2020
Ir zinātniski pierādīts, ka veselīgs uzturs ir saistīts arī ar pozitīvāku skatu uz dzīvi, taču ir grūti pieturēties pie veselīga ēdiena, kad pēc grūtas dienas rokas stiepjas pēc kaut kā salda. Šie 9 vienkārši ēdieni spēj palīdzēt šādās dienās, nekaitējot veselībai.
12.mai 2020
Pieļauju, ka daudzi no mums ir saskārušies ar problēmu, kad atvērtai griķu, brokastu pārslu vai auzu pārslu kartona kārbai augšējās daļas malas nekādi negrib normāli "sadarboties" un traucē tās ērti novietot virtuves plauktā vai skapītī. Bekija Holdena Makgī savā "Facebook" profilā dalījusies ar foto un video, kuros atklāj neticami vienkāršu paņēmienu, kā ar 5 soļu palīdzību "savaldīt" atvērtās pārtikas produktu kastes.
10.mai 2020
Ilgstoši atrodoties mājās, daudzi no mums ļauj vaļu lielākām rūpēm par savu dzīves telpu un arī telpaugiem, kas to rotā. Kāpēc tomēr cītīgi koptā, čubinātā un mīļotā puķe neizrāda sajūsmu, bet vīst, kalst vai nīkuļo? Iespējams, jūs rūpējaties par daudz! Biežāk izplatītās kļūdas telpaugu kopšanā apkopojusi “K Senukai” iepirkšanās centra “Ozols” augu speciāliste Līna Spure.
9.mai 2020
Daudziem produktiem ledusskapī patiesībā nav jābūt, kaut spītīgi cenšamies tos tur uzglabāt. Šādi mēs tikai aizņemam vietu, bet produkti zaudē savu garšu vērtīgās uzturvielas.
8.mai 2020
Kaloriju skaitīšana nogurdina un internetā ir daudz dažādu diētas plānu, bet ne visi no tiem ir efektīvi. Lūk, vienkārši veidi, kas palīdzēs noteikt porcijas lielumu un uzturēt vēlamo ķermeņa svaru.
7.mai 2020
Mūsdienās, kā vēl nekad, cilvēki seko līdzi savam uzturam un tā kvalitātei. Kāpēc to mazināt, ēdot labus un veselīgus produktus nepareizi? Tomātus, zemenes, gurķus un citus vērtīgs produktus īstenībā jāēd tā, lai izceltu to veselīgās īpašības.
5.mai 2020
Daudziem produktiem ledusskapī patiesībā nav jābūt, kaut spītīgi cenšamies tos tur uzglabāt. Šādi mēs tikai aizņemam vietu, bet produkti zaudē savu garšu vērtīgās uzturvielas.