Kā palīdzēt bērniem pierast pie celšanās uz skolu

© Pixabay

Pēc garā vasaras brīvlaika un atvaļinājumiem gan lieliem, gan maziem, ir grūti pierast pie jaunā dienas režīma.

“Gatavošanās bērnudārza vai skolas gaitām sākas apmēram nedēļu iepriekš. Tas nozīmē - pusstundu ātrāk jābeidz vakara izklaides un jāiet gulēt ātrāk - ja bērnam naktsmiers sākās desmitos, tad nākamajā dienā tas būs jau pusdesmitos. Tā bērns lēnām ieies jaunā režīmā,” uzsver profesore Dace Gardovska.

Agra celšanās par labu nenāk

Pēc viņas teiktā, ir jābūt rituāliem, ar kuriem bērnu vakarā no rotaļām pārslēdz uz miegu - tā ir apgaismojuma un skaņu intensitātes samazināšana, mierīgākas nodarbes, piemēram, pasaku lasīšana. Mierīgie, priekpilnie rīti ir atkarīgi no vecāku pašdisciplīnas, nevajadzētu celties pēdējā brīdī un svarīgi, lai jau laikus ir sakārtota soma un drēbes. Bērnam ir jāzina kārtība, kas notiks no rīta - celšanās, zobu tīrīšana, brokastis. Profesore atzīst - lai bērni augtu veseli un priecīgi, ir jānodrošina viņu pamatvajadzības un jāsabalansē mācības un atpūta: “Manuprāt, ja mācības skolās sāktos nedaudz vēlāk, tas nāktu par labu bērnu attīstībai. Mūsdienu bērni ir ļoti erudīti, bet arī noslogoti. Vecāki savas atvases ved uz dažādiem pulciņiem, bet viņiem pietrūkst nestrukturētas rotaļas, kur viņi paši var pieņemt lēmumus un izsapņot savus sapņus. Izaug paaudze, kas nav bērnībā pietiekami izspēlējusies,” skaidro Dace Gardovska.

Cīruļi un pūces

“Pēc diennakts jeb cirkādiskā ritma cilvēkus var iedalīt cīruļos un pūcēs, šīs iezīmes iedzimst, bet dzīves laikā var nedaudz mainīties, piemēram, jauniešiem ir nosliece uz pūču ritmu, bet dzīves laikā tas mainās,” stāsta miega speciālists Juris Svaža.

“Miega ilgums ir diezgan individuāls un pieaugušajiem var variēt robežās no sešām līdz 10 stundām. Bērniem ir jāguļ ilgāk, piemēram, jaundzimušajam līdz pat 18 stundām, trīs līdz piecu gadu vecumā 10 - 13 stundas, bet pusaudžiem - līdz pat 10 stundām. Miega disciplīna ir ļoti svarīga visas cilvēka dzīves kontekstā. Mazos bērnus vieglāk pieradināt pie miega higiēnas, bet pusaudžu vecumā tas būs jau daudz grūtāk - tie ir skolēni, kas skolā mūžīgi ir neizgulējušies, aizbildinoties ar to, ka ir pūces. Tas atstāj iespaidu gan uz mācību kvalitāti, gan fizisko un emocionālo labsajūtu,” teic Juris Svaža.

Kā agros darba dienu rītus padarīt mierīgus un priekpilnus, kāpēc miega higiēna un režīms ir tik svarīgi, vai par pūci un cīruli piedzimst un kāpēc bērni miegā staigā - šos un citus jautājumus Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) podkāsta jeb raidieraksta RSU Veselības ekspresis ceturtajā epizodē apskata RSU Pediatrijas katedras vadītāja profesore Dace Gardovska un Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas katedras docents anesteziologs un miega speciālists Juris Svaža.

Raidieraksts ir pieejams Spotify un Podbean platformās, kā arī klausāms RSU YouTube kanālā. Jaunais podkāsts savu nosaukumu aizņēmies no augstskolas un AS Pasažieru vilciens kopš 2013. gada kopīgi īstenotās akcijas RSU Veselības ekspresis. Akcijas laikā īpašos reisos devās augstskolas mācībspēki un studenti, lai popularizētu veselīgu dzīvesveidu un uzkrātās zināšanas sniegtu plašākai sabiedrībai. Tāds ir arī jaunā podkāsta mērķis, lielāku akcentu liekot uz starpdisciplināro aspektu, pie diskusiju galda pulcējot dažādu disciplīnu ekspertus, lai vienkāršās sarunās dalītos ar jaunākajiem atklājumiem un atgādinātu senas patiesības par to, kā varam dzīvot veselīgāk un harmoniskāk.

Dzīvo gudri!

Straujiem soļiem tuvojas Ziemassvētki un daudzi no mums šobrīd cenšas atrast piemērotāko dāvanu saviem ģimenes locekļiem, draugiem un kolēģiem. Nereti izvēle krīt par labu dažādām dāvanu kartēm, tostarp, skaistumkopšanas salona pakalpojumiem, tomēr, vai tā ir piemērota dāvana ikvienā situācijā un kā izvēlēties piemērotāko? Kas jāņem vērā pirms šādas dāvanas iegādes, lai efekts nepārvērstos par defektu, un kā to uztver saņēmējam – kā rūpes vai atgādinājumu, ka ir laiks apmeklēt skaistumkopšanas salonu, skaidro skaistumkopšanas salonu īpašniece Kristīne Krama.

Svarīgākais