Pārlieka sterilitāte: draugs vai ienaidnieks?

© Pexels.com

Pandēmijas laikā roku dezinfekcija, ziepes un antibakteriāli līdzekļi kļuva par ikdienas normu, taču pēdējos gados arvien vairāk pētījumu liecina - pārspīlēta tīrība var kaitēt gan mūsu imūnsistēmai, gan dabiskajam ādas mikrobiomam. Vai, cenšoties būt “sterili tīri”, mēs nejauši padarām sevi jutīgākus un mazāk aizsargātus? Skaidro “BBC Future”.

Kas ir mikrobioms - un kāpēc tas ir svarīgs?

Ādas un zarnu mikrobioms sastāv no miljardiem baktēriju, sēnīšu un citu mikroorganismu, kas palīdz uzturēt līdzsvaru mūsu ķermenī. Tie aizsargā pret kaitīgajiem mikrobiem, regulē imunitāti un pat ietekmē garastāvokli. Kad mēs pārāk bieži mazgājamies ar spēcīgiem līdzekļiem, mēs ne tikai likvidējam netīrumus, bet arī labvēlīgās baktērijas.

unsplash.com

Ziepju un antibakteriālo līdzekļu ēnas puse

Daudzi ikdienā lieto antibakteriālās ziepes vai spēcīgus ķīmiskos mazgāšanas līdzekļus, kas paredzēti “100% tīrībai”. Taču daļa šo līdzekļu iznīcina ādas aizsargbarjeru, izraisot sausumu, jutīgumu vai pat dermatītu. Īpaši problemātiska ir viela triklozāns, kas var traucēt hormonālo līdzsvaru un veicināt antibiotiku rezistenci.

Imunitātes “treniņš”: vai mazliet netīrumu ir veselīgi?

Higiēnas hipotēze skaidro, ka pārāk sterila vide bērnībā var mazināt imūnsistēmas attīstību un palielināt alerģiju un autoimūno slimību risku. Dzīvojot “mikroorganismu vakuumā”, ķermenis zaudē iespēju iemācīties, kas ir kaitīgs un kas nav.

Pexels.com

Jaunā attieksme: mazgāties gudri, nevis bieži

Aizvien vairāk cilvēku izvēlas “taupīgāku” pieeju higiēnai - piemēram, dušā iet ne katru dienu, bet pēc nepieciešamības, lietot maigus, mikrobiomam draudzīgus produktus un mazgāt matus retāk. Daži pat eksperimentē ar to, kā atteikšanās no ziepēm ietekmē ādu - ar pozitīviem rezultātiem. Svarīgākais ir līdzsvars - tīrība, kas neiznīcina dabisko aizsargspēju.

Tīrība ir svarīga, taču arī pārspīlēta sterilitāte var radīt problēmas. Dabiskā mikroflora nav mūsu ienaidnieks - tieši otrādi, tā ir pirmā aizsardzības līnija. Rūpēties par savu ķermeni nozīmē ne tikai to tīrīt, bet arī cienīt tā dabisko līdzsvaru. Mazāk reizēm nozīmē vairāk - arī higiēnā.

Lasi arī, ar ko atšķiras dušas želeja un roku ziepes.

Dzīvesstils

Vienkārša sastāvdaļa var pilnībā pārveidot pamata, iecienītāko tunča salātu recepti, īpašs ir šis spilgtais, aromātiskais un gardais garšvielu maisījums.