Vai matu krāsa var ietekmēt dzīves ilgumu? Tas var izklausīties pēc mīta, taču zinātnei ir savi argumenti.
Jauns pētījums atklāj saikni starp dabisko matu krāsu, ģenētiku un dzīves ilgumu. Vai matu krāsa ietekmē cilvēka veselību un ilgmūžību, raksta RBC.
Hārvardas Medicīnas skolas pētnieki veica virkni analīžu, kurās piedalījās vairāk nekā 20 000 dalībnieku. Viņi atklāja, ka daži gēni, kas ir atbildīgi par matu pigmentāciju, ir saistīti arī ar veselības riskiem.
Piemēram, cilvēkiem ar rudiem matiem ir lielāka iespējamība, ka būs mutācijas MC1R gēnā. Šis gēns ir saistīts ne tikai ar matu krāsu, bet arī ar UV jutību, melanomas risku un citām slimībām, kas var ietekmēt dzīves ilgumu.
Turklāt sirmi mati ne vienmēr ir vecuma pazīme. Cilvēki ar tumšiem matiem var kļūt sirmi vēlāk nekā tie, kuriem ir gaišāki mati, taču tam nav nekāda sakara ar dzīves ilgumu.
Daži pētījumi, tostarp Minesotas Universitātes Novecošanas institūta ziņojums, liecina, ka cilvēkiem ar gaišiem matiem vecumdienās ir tendence uzrādīt zemāku iekaisuma līmeni. Taču matu krāsa vien nav izšķiroša - visu nosaka ģenētiskais konteksts.
Zinātnieki uzsver: matu krāsa pati par sevi neietekmē dzīves ilgumu. Tā drīzāk ir marķieris, kas norāda uz noteiktām ģenētiskām īpašībām.
Piemēram, sirmošana pirms 30 gadu vecuma var būt saistīta ar mikroelementu deficītu vai vairogdziedzera problēmām, kas var netieši ietekmēt veselību.
Vairākos ASV un Eiropā veiktos pētījumos tika novērots, ka tumšmatainām sievietēm bija nedaudz ilgāks vidējais dzīves ilgums nekā blondīnēm. Tomēr pēc turpmākas analīzes, kur tika ņemti vērā citi faktori (uzturs, sociālais statuss, stress), saistība ar matu krāsu izzuda.
Lasi arī: Vecākās pasaules iedzīvotājas ilgmūžības noslēpumi
Japānā 90% iedzīvotāju ir tumši mati, un vidējais paredzamais dzīves ilgums ir viens no augstākajiem pasaulē. Taču noteicošie faktori nav matu krāsa, bet gan dzīvesveids, paradumi, ģenētika un kvalitatīva veselības aprūpe.
Matu krāsa ir saistīta ar noteiktiem gēniem, taču dzīves ilgumu ietekmē desmitiem citu ģenētisku un uzvedības faktoru:
Ģenētiķi neiesaka izdarīt secinājumus, pamatojoties uz matu krāsu, un tā vietā uzsver galvenos ilgmūžības faktorus: fiziskās aktivitātes, sabalansētu uzturu, stabilu miegu un stresa pārvaldību.