Nedēļas sākums cilvēkiem izraisa noturīgu fizioloģisku reakciju, kas ilgst mēnešiem ilgi un var palielināt sirds un asinsvadu slimību risku, atklājuši Honkongas Universitātes zinātnieki.
Pētījumā, kas publicēts žurnālā "Affective Disorders", atklāts, ka cilvēkiem, kuri pirmdienās izjūt vislielāko trauksmi, matos ir vidēji par 23% augstāks stresa hormona kortizola līmenis nekā tiem, kuri citās dienās izjūt trauksmi. Turklāt šis efekts ir novērojams pat pensionāriem, kas apstiprina, ka vainīgs nav tikai darbs, bet gan dziļi iesakņojusies stresa reakcija, raksta sciencedirect.com.
Zinātnieki analizēja datus no 3511 pieaugušajiem, kas vecāki par 50 gadiem, no Lielbritānijas longitudinālā pētījuma ELSA. Dalībnieki ziņoja par savu stresa līmeni un sniedza matu paraugus, kas ļāva divu līdz trīs mēnešu laikā izmērīt ilgtermiņa kortizola līmeni.
Pirmdiena darbojas kā "kultūras stresa pastiprinātājs", izraisot bioloģisko reakciju kaskādi. Cilvēki ar hroniski augstu kortizola līmeni ir visneaizsargātākie — viņi nedēļas sākumā izjūt lielāku trauksmi.
Zinātnieki secināja, ka ilgstošs stress ir saistīts ar hipotalāma-hipofīzes-virsnieru sistēmas disfunkciju, kas palielina sirds slimību un aptaukošanās risku.
Jau iepriekš bija zināms, ka pirmdienās biežāk notiek smagas sirdslēkmes. Jaunais pētījums ir atklājis iespējamu cēloni: pastāvīgu hormonālo nelīdzsvarotību, kas rada pamatu šādām slimībām.