Miega uzlabošana demences pacientiem: padomi un risinājumi

© Pexels.com

Demence bieži ietekmē miegu – pacienti kļūst satraukti, dezorientēti, bieži mostas naktī. Šādu stāvokli mēdz dēvēt par “sundowning” jeb vakara dezorientāciju, kas parasti sākas vakarā un turpinās līdz pat rīta stundām. Tomēr to ir iespējams atvieglot - ir pārbaudīti veidi, kā mājas apstākļos mazināt šo simptomu intensitāti un nodrošināt mierīgāku naktsmieru, raksta “Express.co.uk”.

Regulāra dienas kārtība un “pareiza gaisma”

Pierasta dienas rutīna - celšanās, ēdienreižu un gulētiešanas laiki jāveido konsekventi. Tas palīdz stabilizēt bioloģisko pulksteni un mazināt vakara dezorientāciju .

Dabīgās gaismas iedarbība, īpaši rīta gaisma, veicina miega ritmu, bet vakarā svarīgi izmantot maigu iekštelpu apgaismojumu, lai mazinātu satraukumu un noskaņotos uz naktsmiegu.

Pexels.com

Mierīgas vakara aktivitātes un tīra vide

Nomierinošas nodarbes vakarā - lasīšana, mūzika, vieglas sarunas - palīdz mazināt satraukumu un uzlabo miera sajūtu pirms gulēšanas.

Arī trokšņu un jucekļa samazināšana nodrošina drošu, mierīgu vidi, kas mazina vakara nemieru.

Miega higiēna un apkārtējās vides uzlabošana

Tīra, tumša un klusa guļamistaba - mēģiniet izvairīties no spilgtas gaismas vai radīt tumšāku vidi ar naktslampiņu. Lampu var apklāt ar vieglu audumu (pievērsiet uzmanību ugunsdrošībai!), lai radītu maigu noskaņu.

Optimāla temperatūra un ventilācija, kā arī gulēšana uz sāniem palīdz labākam miega režīmam.

Pexels.com

Fiziskās aktivitātes dienā + ierobežot stimulāciju vakarā

Kustība un pastaigas dienā, vēlams ne vēlāk kā četras stundas pirms gulētiešanas, veicina dabisku nogurumu vakarā.

Izvairīšanās no kofeīna, alkohola un stimulējošām aktivitātēm vakarpusē palīdzēs labāk aizmigt un mierīgāk gulēt.

Profesionāla atbalsta un medicīnisku risinājumu iekļaušana

Sazinies ar ārstu, ja miega traucējumi turpinās - dažkārt nepieciešama melatonīna terapija, vai medikamentu, kurus lieto vakarā, izvērtēšana, jo tie var pasliktināt kognitīvās funkcijas.

Nakts apgaismojums, spilveni pie gultas kāju pusē, matrači uz grīdas - arī šie ir praktiski risinājumi, kas pasargā no kritieniem un pamošanās.

Miega traucējumiem demences gadījumā nav vienas “ārstnieciskas zāles”, tomēr, ieviešot vienkāršus rituālus, sakārtojot vidi un sekmējot mierīgu dienas ritmu, iespējams ievērojami uzlabot dzīves kvalitāti gan pacientam, gan aprūpētājam. Svarīgi pievērsties kopīgai ikdienai, gaismām, kustībām un vakara strukturēšanai - pierādīts, ka šie soļi palīdz mazināt vakara dezorientāciju un nodrošināt labāku atpūtu.

Svarīgākais