Fenomenālās smadzenes. Kāpēc, uzzinot ko jaunu, pēc tam to var pamanīt visur

© Foto: pixabay.com

Mūsu smadzenes ir unikālas, un, zinot, kā tās darbojas, realitāti ir viegli mainīt. Tas ir absolūti zinātnisks apgalvojums. Piemēram, Bādera-Meinhofa fenomenu, kad uzzināt kaut ko jaunu un pēc tam redzat to visur, var izmantot savā labā. Kā to izdarīt?

Vai esat kādreiz ievērojuši, ka tiklīdz dzirdat vārdu, faktu vai fiksējaties uz kādu objektu, sākat to sastapt visur? Piemēram, sapņojot par bērnu, visur redzat grūtnieces un visu, kas ar viņām saistīts - rodas sajūta, ka visa pasaule ir sazvērējusies, lai jums par to atgādinātu.

Vai arī nolemjat iegādāties jaunu noteiktas markas un krāsas automašīnu un nekavējoties sākat redzēt šādas automašīnas visur. Jūs dzirdat par šo slimību - un sākat redzēt informāciju par to laikrakstos, rakstos, reklāmās un pat draugu sarunās pie blakus galdiņa kafejnīcā.

Šī parādība ir pazīstama kā Bādera-Meinhofa fenomens. Būtībā tā ir ilūzija, kas ir saistīta ar divām kognitīvām neobjektivitātēm: selektīvo uzmanību un apstiprinājuma neobjektivitāti.

Kāpēc tas notiek?

Foto: pixabay.com

“Mūs ieskauj liels daudzums visdažādākās informācijas, kas mūsu smadzenēm jāapstrādā. Un, lai taupītu enerģiju, tās koncentrējas tikai uz to, kas šķiet svarīgs. Jūs uzzinājāt kaut ko jaunu - smadzenes to uzskata par svarīgu un sāk to pamanīt apkārtējā pasaulē. “Jūs koncentrējāties uz vienu lietu - smadzenes tam rod apstiprinājumu,” DoctorPiter pastāstīja psiholoģe.

Selektīva uzmanība ļauj prātam izvēlēties tikai to, kas ir vissvarīgākais konkrētajā situācijā, un ignorēt pārējo. Un tieksme apstiprināt savu viedokli ļauj izvēlēties tikai to, kas apstiprinās šo viedokli, pat ja tas neatbilst realitātei.

“Informācija nesāk parādīties biežāk, mēs vienkārši to vairāk uztveram. Lūdzu, ņemiet vērā: informācija tiek atlasīta selektīvi, mūsu galvā sagrozīta un uzglabāta ne gluži pareizi, bet gan smadzenēm labvēlīgā vai ierastā veidā. Tātad var pateikties kognitīvajām aizspriedumiem,” skaidro eksperts.

Lasi arī: Simptomi, kas prasa tūlītēju psihiatrisku palīdzību

Kā paši sagrozām realitāti

“Ir svarīgi atcerēties, ka Bādera-Meinhofa fenomens var izkropļot realitātes uztveri,” saka psiholoģe un turpina, “piemēram, ja šaubāties par saviem sasniegumiem, tad sākat pamanīt tikai citu cilvēku panākumus un atrodat apstiprinājumu tam, ka patiesībā “neesat līmenī”. Lai gan tas var nebūt vispār. Saglabājiet kritisko domāšanu un neizdariet pārsteidzīgus secinājumus."

Ja pamanāt šo parādību, varat to izmantot savā labā - kā instrumentu mērķa sasniegšanai vai pārmaiņām dzīvē.

Foto: pixabay.com

Ir ļoti viegli iestatīt smadzenes, lai tās meklētu kādu informāciju, un pēc tam koncentrētu uzmanību uz šo informāciju. Vai vēlaties pārmaiņas savā dzīvē? Sāciet pievērst uzmanību tam, ko vēlaties iegūt - lasiet, klausieties, runājiet. Smadzenes uztvers vilni un sāks “dot” visu, kas saistīts ar jauno mērķi. It kā visa pasaule būtu iekļauta lūgumā. Bet patiesībā tu vienkārši griezies pret sevi."

Ja vēlaties sākt saskatīt iespējas, sāciet sev uzdot jaunus jautājumus. Ja vēlaties pārtraukt domāt par trauksmi, mainiet savu fokusu.

“Jūsu iekšējā “meklētājprogramma” jau ir iestatīta, atliek vien ievadīt jaunu vaicājumu. Un jūsu smadzenes sāks dot apstiprinājumus, idejas, iespējas. “Visu, ko iepriekš nepamanījāt, lai gan tas viss bija turpat,” saka psiholoģe.

Bādera-Meinhofa fenomens atgādina par to, cik selektīva ir mūsu uztvere. Un kā, pievēršot tam uzmanību, var labāk izprast sevi, apkārtējo pasauli un veidot savu dzīvi.

Dzīvesstils

Rabarbers un panna cotta varētu šķist neparasta kombinācija, bet tie ir kā radīti viens otram. Maigā, krēmīgā panna cotta bāze ideāli kontrastē ar rabarberu skābenumu, radot desertu, kas ir gan izsmalcināts, gan atsvaidzinošs. Un, jā - to pagatavot ir vieglāk, nekā izklausās! Ar recepti dalās “The Guardian”.

Svarīgākais