Simptomi, kas prasa tūlītēju psihiatrisku palīdzību

© Foto: pixabay.com

Daži simptomi liecina par steidzamu nepieciešamību nekavējoties konsultēties ar psihiatru.

Garīgie traucējumi var izpausties dažādos veidos, taču dažas pazīmes liecina par kritisku nepieciešamību pēc profesionālas palīdzības, raksta HuffPost. Tās ietver:

Pašnāvnieciskas domas vai nodomi

Jebkuras domas par nevēlēšanos dzīvot, pašnāvības plānošanu vai mēģinājumiem nodarīt sev pāri ir absolūts iemesls nekavējoties meklēt palīdzību. Nepalieciet viens ar šīm domām.

Halucinācijas un murgi

Foto: pixabay.com

Nereālu lietu uztvere (dzirdes, redzes vai taustes halucinācijas) vai stingru, nepatiesu uzskatu uzturēšana, kas neatbilst realitātei (murgi), var būt nopietnu psihisku traucējumu, piemēram, psihozes simptomi. Šie stāvokļi prasa steidzamu medicīnisku iejaukšanos.

Spēcīgas un straujas garastāvokļa svārstības

Pārmērīga uzbudinājuma vai eiforijas epizodes, kam seko dziļa depresija vai apātija un intereses zudums par ikdienas dzīvi, var liecināt par bipolāriem traucējumiem vai citiem nopietniem afektīviem stāvokļiem. Ja garastāvokļa svārstības būtiski ietekmē jūsu uzvedību un funkcionēšanu, ir nepieciešama psihiatriskā novērtēšana.

Intensīvas panikas lēkmes

Pēkšņas, nepārvaramas bailes lēkmes, ko pavada fiziski simptomi (ātra sirdsdarbība, elpas trūkums, reibonis, kontroles zaudēšanas sajūta) — īpaši, ja tās ir biežas un ierobežo ikdienas dzīvi — var prasīt medikamentu lietošanu un terapiju psihiatriskās uzraudzības ietvaros.

Būtiskas uzvedības izmaiņas

Pēkšņa agresija, emocionāla nestabilitāte, impulsīva vai destruktīva uzvedība, pilnīga sociālā izolēšanās, higiēnas neievērošana vai nespēja veikt ikdienas uzdevumus var liecināt par garīgās veselības pasliktināšanos, un tās jārisina profesionāli.

Realitātes sajūtas zudums

Depersonalizācijas (nereālas sajūtas par sevi) vai derealizācijas (nereālas sajūtas par apkārtējo vidi) sajūta, garīgs apjukums un dezorientācija laikā vai telpā var liecināt par nopietnām psihiskām vai neiroloģiskām problēmām, kurām nepieciešama tūlītēja diagnostika.

Foto: unsplash.com

Smagi miega un ēšanas paradumu traucējumi

Dramatisks svara zudums vai pārēšanās, pilnīgs bezmiegs vai pārmērīga miegainība, kas ilgst ilgstoši un nav saistīta ar skaidriem fiziskiem cēloņiem, var būt tādu garīgās veselības traucējumu simptomi kā depresija, trauksme vai ēšanas traucējumi.

Obsesīvas domas un kompulsijas, kas pārņem dzīvi

Smagas obsesīvi kompulsīvo traucējumu formas, kad ikdienas dzīvē dominē uzmācīgas domas un atkārtota uzvedība, arī prasa profesionālu ārstēšanu.

Foto: pixabay.com

Kāpēc ir svarīgi nekavējoties meklēt palīdzību

Garīgie traucējumi, tāpat kā jebkura cita slimība, labāk reaģē uz ārstēšanu, ja tos risina laikus. Akūtu simptomu ignorēšana var izraisīt stāvokļa pasliktināšanos, komplikācijas, dzīves kvalitātes pazemināšanos un dažos gadījumos traģisku iznākumu. Psihiatrs ir ārsts, kas apmācīts diagnosticēt un ārstēt garīgās veselības traucējumus, tostarp nepieciešamības gadījumā izrakstīt zāles.

Psihiatra palīdzības meklēšana nav vājuma vai "neprāta" pazīme — tas ir atbildīgs solis ceļā uz veselību. Ja pats vai kāds paziņa piedzīvo kādu no iepriekš minētajiem simptomiem, neatlieciet palīdzības meklēšanu. Laikus ārstēšana ir ceļš uz atveseļošanos un atgriešanos pilnvērtīgā dzīvē.