Vai šodien esi saņēmis apskāvienu? Fiziskā pieskāriena nozīme veselībai un labsajūtai

© unsplash.com

Ikdienas apskāvieni un pozitīvs fiziskais kontakts ir vairāk nekā tikai patīkamas mijiedarbības formas - tie būtiski ietekmē mūsu fizisko un emocionālo veselību, raksta “medicine.net”.

Stresa un trauksmes mazināšana

Fizisks kontakts, piemēram, apskāvieni, veicina oksitocīna - tā sauktā mīlestības hormona - izdalīšanos, kas palīdz samazināt stresa hormona kortizola līmeni organismā. Rezultātā mēs jūtamies mierīgāki un drošāki.

Sirds veselības uzlabošana

Pētījumi liecina, ka regulāri apskāvieni var pat samazināt asinsspiedienu un sirdsdarbības ātrumu, tādējādi veicinot sirds un asinsvadu sistēmas veselību.

unsplash.com

Imūnsistēmas stiprināšana

Interesanti, ka apskāvieni var arī stiprināt imūnsistēmu. Pētījumi rāda, ka cilvēki, kuri saņem vairāk apskāvienu, retāk saslimst ar saaukstēšanos un citām infekcijām.

Sāpju mazināšana

Fizisks kontakts var palīdzēt mazināt sāpes, jo tas veicina endorfīnu - dabisko pretsāpju līdzekļu - izdalīšanos organismā.

Garastāvokļa uzlabošana un depresijas mazināšana

Apskāvieni un citi fiziska kontakta veidi var palielināt serotonīna un dopamīna līmeni smadzenēs, kas uzlabo garastāvokli un samazina depresijas simptomus.

Sociālo saišu stiprināšana

Regulārs fizisks kontakts veicina tuvību un uzticēšanos starp cilvēkiem, stiprinot sociālās saites un uzlabojot attiecības.

Ikdienas apskāvieni un pozitīvs fiziskais kontakts sniedz daudzveidīgus ieguvumus mūsu fiziskajai un emocionālajai veselībai, tāpēc ir vērts iekļaut šīs vienkāršās, bet efektīvās darbības savā ikdienas rutīnā, lai uzlabotu pašsajūtu un stiprinātu attiecības ar apkārtējiem.

unsplash.com

Cik daudz apskāvienu mums dienā nepieciešams?

Ir veikti vairāki pētījumi un izteikti ieteikumi par apskāvienu biežumu un ilgumu, kas saistīti ar emocionālo un fizisko veselību.

Psihoterapeite Virdžīnija Satīra, viena no ģimenes terapijas pionierēm, reiz teica:

"Mums vajag četrus apskāvienus dienā, lai izdzīvotu, astoņus - lai uzturētu veselību, un divpadsmit - lai augtu.”

Šis teiciens bieži tiek citēts psiholoģijas un veselības aprindās kā labs orientieris. Lai gan tas nav burtiski pierādīts skaitlis, tas simboliski atgādina par fiziskā kontakta nozīmi katru dienu.

unsplash.com

Cik ilgi jāapskaujas?

Pētījumi rāda, ka apskāviens, kas ilgst vismaz 20 sekundes, aktivizē oksitocīna izdalīšanos - tas ir hormons, kas veicina uzticību, tuvību un mazina stresu.

10 sekunžu apskāviens jau var pazemināt asinsspiedienu un kortizola līmeni - stresa hormonu.

20+ sekunžu apskāviens sāk radīt dziļāku fizioloģisku efektu - tas ir līdzvērtīgs īsam meditācijas brīdim vai nomierinošai terapijai.

Ja apskāvieni nav iespējami - arī rokasspiediens, draudzīgs pieskāriens uz pleca vai pat siltu smaidu apmaiņa arī spēj radīt līdzīgu tuvības un drošības sajūtu, īpaši cilvēkiem, kam fiziskais kontakts ir sensitīvs temats.

Dzīvesstils

Dūmu smaka var saglabāties drēbēs nedēļām ilgi vai pat ilgāk, ja tās netiek pareizi mazgātas. Eksperti norāda, ka ir svarīgi pēc iespējas ātrāk izmazgāt ar dūmiem piesūkušos apģērbu, jo, jo ilgāk tas stāv, jo vairāk aromāts iesūksies jūsu apģērbā, apgrūtinot tā svaiguma atgūšanu.

Svarīgākais