Nesen veikts amerikāņu zinātnieku pētījums liecina, ka laulībai var būt gluži negaidītas negatīvas sekas, raksta “limon.postimees.ee”.
Apprecēšanās var palielināt jūsu demences attīstības risku, liecina Floridas Valsts universitātes Medicīnas koledžas pētnieku jauns pētījums, ziņo zinātniskais žurnāls “Alzheimer's & Dementia”.
Šie atklājumi bija pārsteidzoši, ņemot vērā, ka laulība iepriekš ir bijusi saistīta ar pozitīvu ietekmi uz veselību, piemēram, mazāku sirds un asinsvadu slimību risku un garāku dzīves ilgumu. Tiek uzskatīts, ka laulības samazina arī kognitīvo traucējumu iespējamību.
Pētījuma ietvaros zinātnieki analizēja veselības datus no 24 107 gados vecākiem pieaugušajiem 18 gadu laikā. Dalībnieku vidējais vecums bija 71,8 gadi. Viņi visi tika sadalīti četrās grupās: precējušies, atraitņi/atraitņi, šķīrušies un nekad nav precējušies.
Cilvēkiem, kuri nekad nebija precējušies, bija par 40% mazāks risks saslimt ar demenci nekā tiem, kas bija oficiālā laulībā. Atraitņu vidū risks bija par 27% mazāks, bet šķirto cilvēku vidū - 34%.
Pētnieki norāda, ka vientuļi cilvēki var labāk uzturēt sociālos sakarus, kam var būt svarīga loma demences profilaksē. Vientuļie cilvēki biežāk socializējas ar draugiem un kaimiņiem, un viņiem ir veselīgāks dzīvesveids. Turklāt ir vērts padomāt par neveiksmīgu laulību negatīvo ietekmi uz veselību. Pēc šķiršanās daudzi cilvēki jūtas ievērojami laimīgāki, atzīmē zinātnieki.
Tomēr autori uzsver, ka viņu pētījums galīgi nepierāda, ka laulība pati par sevi veicina demences attīstību. Iespējams, neprecētiem cilvēkiem slimība vienkārši tiek diagnosticēta vēlāk, jo viņiem tuvumā nav dzīvesbiedra, kurš pamanītu pirmās brīdinājuma zīmes un uzstātu uz vizīti pie ārsta.