Jauns pētījums liecina, ka cilvēka tīklenes cilmes šūnas var atjaunot redzi pelēm ar parastām acu slimībām, tomēr, saskaņā ar “Live Science”, ir vajadzīgi vairāk pētījumu, pirms šo ārstēšanu var piemērot cilvēkiem.
Zinātnieki ir identificējuši iepriekš neatklātas cilvēka acs šūnas, kas varētu palīdzēt atjaunot redzi, kas zaudēta tādu izplatītu slimību dēļ kā makulas deģenerācija.
Pētnieki atklāja šūnas tīklenē, gaismas jutīgā struktūrā acs aizmugurē, kas ir ļoti svarīga redzei. Šūnas tika atrastas ziedotos cilvēka augļa audu paraugos, un pētnieki atklāja tādas pašas šūnas arī laboratorijā audzētos cilvēka tīklenes modeļos.
Pārstādot tos pelēm, kas cieš no acu slimībām, grauzēju redze tika atjaunota.
“Šis pētījums ne tikai padziļina mūsu izpratni par tīklenes bioloģiju, bet arī piedāvā milzīgu potenciālu, lai uzlabotu terapeitiskās iejaukšanās tīklenes deģenerācijas slimībās," teikts rakstā, kas publicēts žurnālā “Science Translational Medicine”.
Tīklene uztver gaismu un pārvērš to signālos, ko smadzenes interpretē un nosaka, ko mēs redzam. Tīklenes bojājums ir galvenais akluma cēlonis visā pasaulē, un to var izraisīt daudzi iemesli, tostarp novecošana, diabēts un fiziski ievainojum.
Pašreizējās šo slimību ārstēšanas metodes galvenokārt ir vērstas uz to, lai samazinātu tīklenes šūnu mirstības ātrumu un aizsargātu šūnas, kas joprojām ir veselas, tomēr pašlaik nav efektīvas ārstēšanas, kas veicinātu tīklenes atjaunošanos un tādējādi efektīvi apturētu tīklenes bojāšanos. Iespējamais risinājums ir bojāto šūnu aizstāšana ar cilmes šūnām, kas atbilstošos apstākļos var nobriest par jebkura veida ķermeņa šūnām, taču līdz šim zinātnieki cilvēka tīklenē nebija atraduši pareizās cilmes šūnas, lai to panāktu, raksta jaunā pētījuma autori.
Jaunajam pētījumam komanda laboratorijā analizēja šūnu aktivitāti cilvēka augļa tīklenes paraugos. Pētnieki ir atklājuši divu veidu tīklenes cilmes šūnas ar daudzsološām reģeneratīvām īpašībām: cilvēka nervu tīklenes cilmes šūnām līdzīgās šūnas un tīklenes pigmenta epitēlijam līdzīgas cilmes šūnas.
Atsevišķā eksperimentā pētnieki izaudzēja miniatūras cilvēka tīklenes kopijas - tie ir trīsdimensiju audu modeļi, ko sauc par organoīdiem un kas atdarina cilvēka orgānu unikālās īpašības labāk nekā tradicionālie dzīvnieku modeļi. Šo organoīdu šūnu analīze atklāja, ka tie satur cilvēka nervu tīklenes cilmes šūnas, kas ir līdzīgas tiem, kas atrodami augļa audu paraugos. Komanda arī identificēja īpašas molekulārās ķēdes, kas izraisīja cilmes šūnu pārveidošanu citās tīklenes šūnās.
Pārstādot tās peļu tīklenē ar slimību, kas līdzīga pigmentozai retinītam, organoidālās cilmes šūnas pārvērtās par tīklenes šūnām, kas nepieciešamas gaismas signālu noteikšanai un apstrādei. Šīs jaunās tīklenes šūnas galu galā uzlaboja peļu redzi. Kopumā šie pirmie rezultāti liecina, ka šīs šūnas var izmantot, lai izstrādātu jaunas tīklenes traucējumu ārstēšanas metodes cilvēkiem, bet, saskaņā ar “Live Science”, būs nepieciešami vairāk pētījumu, lai apstiprinātu šo šūnu potenciālu atjaunot redzi arī cilvēkiem.