Gardais dzēriens kafija - cik daudz krūzīšu kafijas dienā ir par daudz?

© unsplash.com

Nacionālās kafijas asociācijas 2023. gadā veiktais pētījums atklāja, ka 63% amerikāņu katru dienu dzer kafiju - tas ir vairāk nekā jebkurš cits dzēriens, izņemot ūdeni. Tajā pašā gadā kafija apsteidza tēju arī Apvienotajā Karalistē - saskaņā ar Britu Kafijas asociācijas datiem Apvienotā Karaliste patērē apmēram 98 miljonus tasīšu kafijas dienā. Aktuāls ir jautājums - cik daudz kafijas krūzīšu dienā ir par daudz? Atbildi meklē “The Guardian”.

Kas notiek, kad dzeram kafiju?

Galvenā kafijas aktīvā sastāvdaļa ir kofeīns, skaidro Kornela universitātes molekulārā uztura profesors Dr. Sanders Kerstens.

Ikviens, kurš ir izdzēris rīta kafijas krūzi, būs pazīstams ar tās sniegtajiem efektiem. Kā stimulants kofeīns liek justies modrākam, saka Kerstena. Cilvēku reakcijas laiks ir ātrāks, viņi spēj labāk koncentrēties, un viņiem ir paaugstināta izturība. Pētījumos atklāts, ka kofeīna patēriņš ir saistīts arī ar uzlabotu sportisko sniegumu.

Pēc Karstena teiktā, šīs sekas parasti izpaužas pusstundas laikā un ilgst līdz divām stundām. "Tas, iespējams, ir iemesls, kāpēc cilvēki mēdz dzert kafiju visas dienas garumā," viņš saka, “jo efekts nav ilgstošs.”

Pexels.com

Kādas ir kafijas dzeršanas priekšrocības veselībai?

Eksperti piekrīt, ka rīta kafijai ir neskaitāmas priekšrocības. Kafija satur "simtiem, ja ne tūkstošiem sastāvdaļu", saka Dr. Edvards Džovanuči, Hārvardas Universitātes veselības skolas uztura un epidemioloģijas profesors.

Dažām no šīm sastāvdaļām "var būt virkne labvēlīgu efektu, kas ilgtermiņā var uzlabot veselību", viņš atzīmē.

Dažiem savienojumiem, piemēram, ir spēcīgas pretiekaisuma un antioksidanta īpašības, skaidro Džovanuči. Citi samazina insulīna rezistenci, kas ir diabēta riska faktors.

Metaanalīzē par kafijas patēriņa ietekmi uz veselību tika atklāts, ka trīs līdz četru tasīšu dzeršana dienā bija saistīta ar mazāku sirds un asinsvadu mirstības, noteiktu vēža veidu un neiroloģisko, vielmaiņas un aknu slimību risku.

Šķiet, ka aknas īpaši iegūst no kafijas - viena kafijas tase dienā var samazināt cirozes risku par 20%, un piecas tases dienā var samazināt risku par 80%.

Pexels.com

Kādi ir kafijas dzeršanas trūkumi?

Liels kafijas patēriņš var paaugstināt asinsspiedienu, saka Džovanuči.

Turklāt daži cilvēki var būt jutīgāki pret kofeīna ietekmi nekā citi. "Kafijas stimulējošā iedarbība var izraisīt trauksmi jutīgiem cilvēkiem un var traucēt miegu," skaidro eksperts.

Lai mazinātu tās traucējošo ietekmi uz miegu, eksperti iesaka ierobežot kofeīna uzņemšanu līdz pulksten 17:00, bet precīzs laiks būs atkarīgs no jūsu miega grafika un jūsu ķermeņa jutības pret kofeīnu. Kādā pētījumā tika konstatēts, ka kofeīna lietošana pat sešas stundas pirms gulētiešanas var ievērojami traucēt miegu un samazināt jūsu kopējo miega laiku par vairāk nekā vienu stundu.

Dažiem cilvēkiem, tostarp grūtniecēm un tiem, kuriem ir smagi osteoporozes gadījumi, jāierobežo kafijas patēriņš.

Pexels.com

Vai ir ierobežojums, cik daudz kafijas izdzert dienā?

Lielākajai daļai pieaugušo ir drošs līdz 400 mg kofeīna daudzums dienā. Viena krūzīte pagatavotas kafijas satur apmēram 95 mg kofeīna, saka Džovanuči, tātad “drošais” daudzums ir līdzvērtīgs apmēram četrām krūzītēm.

Virs šiem līmeņiem cilvēkiem var rasties nervozitāte un paaugstināts sirdsdarbības ātrums - simptomi, ko var sajust trauksmes lēkmes laikā. Personām, kurām ir panikas vai trauksmes traucējumi, ir īpašs risks piedzīvot šīs negatīvās blakusparādības.

Šķiet, ka divas līdz trīs tases dienā ir lieliska vieta, kā gūt labumu no kafijas, neizjūtot tās trūkumus, bet ideālā summa dažādiem cilvēkiem ir atšķirīga, jo cilvēkiem ir dažādi jutības līmeņi pret kofeīnu, un daži var justies nervozi pēc vienas tases, savukārt citi varētu justies vislabāk pēc trim tasītēm.

Jāatceras, ka pārmērīga kofeīna uzņemšana var radīt daudz nopietnākas sekas - kofeīna toksiskā iedarbība, piemēram, krampji, ir novērota, ātri patērējot 1200 mg kofeīna uzreiz. Tīri un ļoti koncentrēti kofeīna produkti, piemēram, tie, kas ir kofeīnu saturošajos pulveros vai enerģijas dzērienos, var radīt ievērojamus draudus veselībai.

Svarīgākais