Liels karstums ne tikai noslogo sirdi, bet arī var atstāt neredzamu ietekmi uz ķermeni šūnu un molekulārā līmenī, liekot organismam ātrāk novecot, raksta “Nature”.
Pētnieki pētīja augstas temperatūras ietekmi uz veselību, analizējot vairāk nekā 3000 cilvēku DNS marķierus. Pēc zinātnieku domām, siltuma negatīvā ietekme var neizpausties uzreiz kā redzams rezultāts, bet gan izpausties šūnu un molekulārā līmenī un pēc tam pat izraisīt invaliditāti.
Pētnieki analizēja DNS marķierus no 2016. līdz 2017. gadam 3800 cilvēkiem vecumā no 56 gadiem. Viņi salīdzināja šos datus ar Amerikas Savienoto Valstu temperatūras kartēm un meklēja korelāciju starp molekulāro marķieru stāvokli un dienu skaitu, kurās siltuma indekss - uztvertās temperatūras mērs, kurā ņemts vērā gan siltums, gan mitrums - pārsniedza 26,7 °.C vai 32,2 °C dalībnieka dzīvesvietā.
Pētnieki ņēma vērā arī personas rasi un etnisko piederību, smēķēšanas vēsturi, atrašanās vietu un ienākumus. Viņi atklāja, ka tie, kas vienu līdz sešus gadus dzīvoja apgabalos ar vairāk karstām dienām, bioloģiski novecoja ātrāk nekā tie, kas dzīvoja apgabalos ar vēsāku laiku.
Vienas molekulāro marķieru grupas analīze parādīja, ka katru reizi, kad karsto dienu skaits pieauga par 10%, dalībnieku molekulārajam vecumam tika pievienoti 0, 12 gadi. Cits molekulāro marķieru komplekts parādīja, ka cilvēki, kas dzīvo karstā laikā, novecoja pat par 0,6% ātrāk.