Lai cik ērtas būtu dūnu jakas un klasiskie mēteļi, dizaineri vienbalsīgi liek saprast - kažoku nekas nevar aizstāt. Un tā ir rudens/ziemas viena no galvenajām tendencēm.
Zīmolu kolekcijās tā figurē visdažādākos modeļos - mini, midi un maxi garumos, īsākas un garākas kažokādas jakas un mēteļi, bāzes un spilgtāku krāsu, ar apdrukām, dekoriem. Šo sarakstu var turpināt. Īsāk sakot, gandrīz katrai gaumei un vēlmei šajā sezonā tiks izdabāts.
Kažokāda ir rudens/ziemas sezonas mūžīgā vērtība, kas modē bija un būs vienmēr - siltāka par apskāvienu, patīkami maiga un mīksta, un tieši šajā sezonā aktuālāka, kā vēl nekad. Ja pavisam aukstam laikam gatavi vēl neesam, tad tomēr kažokādas mētelis, jaciņa vai aksesuāri jau rudenī palīdzēs sajusties omulīgi.
Daudzi dizaineri un modes nami atsakās no dabīgās kažokādas, aizstājot to ar mākslīgo kažoku jeb «faux fur», un šis ziemas virsdrēbju elements jau vairākas sezonas notur savas aktualitātes pozīcijas. Pirms kāda laika mākslīgo kažokādu pat uzskatīja par bezgaumīgu apģērbu, īpaši, ja tas bija krāsains, taču tagad daudz kas ir mainījies. «Faux fur» nu jau iemantojis zināma standarta statusu.
Mūsdienu tekstila nozare attīstās un piedāvā augstas kvalitātes alternatīvas dabīgajam materiālam, kas vizuāli izskatās nevainojami un kas nav mazāk svarīgi ir arī silts. Pateicoties tehnoloģiju attīstībai, mākslīgās kažokādas tagad pilnībā atdarina īstas kažokādas izskatu, un tajā paša laikā tā ir ētiskāka un ilgtspējīgāka izvēle. Mākslīgā kažokāda mūsdienās tiek ražota kvalitatīva un bieži vien ir grūti atšķirama no dabīgās, tomēr aizvien vairāk palielinās tendence izvēlēties tieši to.
Dabas un dzīvnieku aktīvistu centieni tomēr ir bijuši veiksmīgi, un arī industrija nosaka savu - palielinās arī to dizaineru un zīmolu skaits, kas ir apņēmušies pārtraukt dzīvnieku kažokādu izmantošanu. Piemēram, «Prada», «Gucci», «Dolce Gabbana» un «Burberry» ir atteikušies no tiem sintētikas vārdā. Jaunie materiāli izskatās tikpat eleganti.
Izvēle, protams, paliek katra paša ziņā, taču viss, kas ir mākslīgs, rezultātā tomēr nozīmē sintētiku, kas savukārt ir vides piesārņojums. Alternatīva eko un mākslīgai kažokādai var būt arī īstā kažokāda, bet piemēram retro jeb «vintage» izpildījumā. Ja apsveriet par labu īstajai kažokādai, tad labs, bet jau kādam kalpojis kažoks, būs dabai draudzīgāks risinājums nekā pirkt pavisam jaunu. Kā zināms daudziem «vintage» apģērbiem ir bijusi arī cita ražošanas tehnoloģija, un bieži tie kalpo labi gadu desmitiem.
Jau pagājušās sezonas modes skatēs kažokādu bija daudz (atcerēsimies «mob wife» stilistiku) un izskatās, ka arī nākamajā tās nekur negrasās pazust. Tādēļ, izvērtējot aktuālākos veidus, krāsas un formas, var droši to integrēt savā garderobē. Ikviens atradīs sev ko piemērotu.
Apvienojot klasiku, komfortu un eleganci, kažokāda ir kļuvusi par sava veida lietu pārlaicīguma simbolu, un dizaineri iedrošina, ka no kažokādas šosezon drīkst būt viss, sākot no apģērba līdz pat aksesuāriem un apaviem.
Lai koptēlu veidotu izsmalcinātu, izvēlēties lakoniskākus modeļus ar klasisku piegriezumu un mierīgākos toņos, piemēram, bēšu, brūnu, tumši zilu, zaļu vai melnu. Savukārt izteiksmīgākam tēlam derēs masīvākas formas kažoki, jakas vai mēteļi, kā, piemēram, 70. un 80.gadu stilistikā ieturētā «Chloe» kolekcija, «Saint Laurent», «Bottega Veneta» vai «Proenza Schouler». Starp citu, masīvāki kažoki uztur vairāk siltumu.
Lasi arī: Musubi un tabi, kad dizains kļūst par ikonu
Atsevišķi var pieminēt krāsu izvēli - brūns šogad ir stiprā pārsvarā pār melno, aizņemot gandrīz visu modes arēnu. Lai gan pirms dažām sezonām to uzskatīja par garlaicīgu, neaprakstāmu un slikti pārdodamu, 2024. gadā brūnās krāsas palete pārspēj visus rekordus. Un šī ir pelnīta parādība, jo brūno toņu daudzpusība nekādā ziņā neatpaliek no citām pamatkrāsām un izskatās ļoti eleganti. Galvenais ir piemeklēt īsto toni.
Kažokādas apkakle ir šīs sezonas lielākā un pamanāmākā tendence un to apliecina daudzu zīmolu sezonas kolekcijas, piemēram, «Prada», «Simone Rocha», «Michael Kors» un «Ann Demeulemeester», kā arī «Loewe». Zīmoli piedāvā šo aksesuāru valkāt ne tikai ar mēteļiem vai jakām, bet arī ikdienā - ar uzvalkiem, kleitām vai pat vienkāršām jaciņām.
Vienkāršākais un reizē daudzpusīgākais variants šo tendenci ieviest praksē ir mētelis ar kažokādas apdari. Šī 90. un 2000. gadu tendence lieliski pilda savu galveno funkciju - pasargā no vēja un aukstuma un var itin viegli aizstāt šalli.
Starp citu, kažokādas apdares aizvien vairāk parādās arī kombinācijā ar dūnu jakām, bet drosmīgākās modes sekotājas var izmēģināt zīmola «Prada» paņēmienu, kur kažokādas apkakli kombinē ar elegantu kleitu. Izvēles variantu un iespēju ir daudz, turklāt šī tendence izskatās iespaidīgi, stilīgi un reizē arī lieliski pilda savu sildošo funkciju.
Apskatot sezonas rokassomiņu aktualitātes, pūkainās «anti-stress» somas jau apskatījām. Atliek vien piebilst, ka, ja meklējiet patiesi īpašu aksesuāru, tieši «mīkstās» somas ir labākā izvēle šogad. Tās piešķirs mājīgumu pelēkajām rudens dienām, un jūsu koptēlam būs papildus dimensija faktūras dēļ.
Somas var būt ar bārkstīm, izgatavotas no mākslīgās kažokādas, kā redzams «Dries Van Noten» kolekcijā, vai pat tamborētas no dzijas un pūciņas — izvēlieties savu.
Kombinēt šādu aksesuāru var dažādos veidos. Tas vienlīdz labi iederēsies savienojumā ar bikškostīmu darbam, ar tādu pašu «pūkainu» džemperi un džinsiem kādai pastaigai, kā arī ar elegantu kleitu vai svārkiem un blūzi randiņam.
Pūkaini kā «Carven» vai «Jil Sander» kolekcijās šādi apavi viennozīmīgi izskatās amizanti un būsim godīgi - nepraktiski, sevišķi mūsu klimatā. Taču, kāpēc gan neļauties, un mazliet izkāpt no ierastajām robežām, piemēram, uz kāda svinīgāka pasākuma laiku?