Ja mājdzīvnieks bieži luncina asti, tas ir lieliski, taču tas vien neliecina par suņa labsajūtu. Lai palīdzētu saimniekiem saprast, cik labi klājas viņu mīluļiem, Lielbritānijas vadošais suņu uzvedības speciālists ir izveidojis kontrolsarakstu.
Toms Mičels ir veterinārārsts un viens no pazīstamākajiem suņu uzvedības speciālistiem Apvienotajā Karalistē. Viņš nesen pastāstīja DailyMail par deviņām laimīgas suņa dzīves sastāvdaļām. Kā, pēc viņa domām, jāizskatās suņa ikdienas rutīnai.
Vismaz 60% no mājdzīvnieka nomoda laika jāpavada mierīgā stāvoklī. Tas palīdz atjaunot nervu sistēmu un stiprina emocionālo stabilitāti.
Izveidojiet savam sunim klusu stūrīti ar iecienītāko segu, graužamas rotaļlietas un bez skaļa trokšņa, kur viņš var labi atpūsties.
Suņi guļ vidēji apmēram 10 stundas dienā: tas ir svarīgi viņu garastāvoklim un mācīšanās spējai. Jo labāk suns guļ, jo mierīgāks un draudzīgāks tas ir. Tie nav klaji fakti, bet gan 2020. gada zinātniskā pētījuma rezultāti.
Centieties vakarā netraucēt un nenovērst sava mīluļa uzmanību, izveidojiet viņam mājīgu guļvietu, ieslēdziet mājīgu fona mūziku vai dabas skaņas. Un, ja suns pats dodas atpūsties, pat varat to apbalvot ar kārumu par tā "apzināto" izvēli.
Laime dzimst mūsos, un tas attiecas arī uz suņiem. Pēc Mičela teiktā, suņu barībai jāsatur ne tikai augsts gaļas un dabīgo sastāvdaļu procentuālais daudzums, bet arī prebiotikas. Pēdējie stimulē labvēlīgo baktēriju augšanu zarnās, un tās, savukārt, ir atbildīgas par "laimes hormonu" ražošanu.
“Suņu ekskrementu apspriešana nav iegriba. Šis ir vienkāršs un efektīvs veids, kā saprast, vai mājdzīvnieka gremošana ir kārtībā,” atgādina eksperts.
Īsas, bet regulāras spēļu sesijas uzlabo mācīšanos un samazina stresa līmeni. Sarīkojiet virves vilkšanas spēli, paslēpes ar našķiem vai mini šķēršļu joslu. Izklaidējieties un sniedziet labumu savam mājdzīvniekam.
Glaudīšana, apskāvieni vai vienkārši kopīga atpūta stiprina emocionālo saikni. Tomēr vērojiet suņa reakciju uz glāstīšanu: lūpu laizīšana, skatiena novēršana, sastingšana vai mēģinājums aiziet var liecināt, ka sunim pietiek.
Aktivitātes uztur jūsu locītavas veselīgas un prātu asu. Un, ja nav iespējas doties garā pastaigā, organizējiet treniņus mājās, izmantojot rotaļlietas, vai organizējiet mājas stafetes skrējienu.
Suņiem ir noderīgi ne tikai skriet, bet arī "domāt". Puzles, paklājiņu ošņāšana ar kārumiem, jaunu maršrutu izpēte un triku apguve stimulē viņu garīgo darbību un attīsta intelektu.
Lasi arī: 5 suņu šķirnes, kas necieš vientulību mājās
Un tie arī samazina destruktīvu uzvedību. 2019. gadā veiktā pētījumā par suņiem patversmēs atklājās, ka tiem, kuriem tika veikta papildu kognitīvā stimulācija, uzvedības testos veicās labāk, kas veicināja ātrāku adopciju.
Lielākajai daļai suņu vienkārši ir nepieciešama mijiedarbība ar cilvēkiem. Mičels atgādina, ka atšķirībā no vilkiem mājas suņiem oksitocīna (mīlestības hormona) ražošanu aktivizē kontakts ar cilvēkiem, nevis ar citiem suņiem.
Īsas apmācības sesijas ar atlīdzību veido pārliecību un uzlabo suņa saikni ar tā saimnieku. Galvenais, lai viss būtu jautri un ne pārāk uzbāzīgi.
“Laimes formula nav stingrs grafiks, bet gan elastīgs konstruktors, ko var pielāgot mājdzīvnieka raksturam un īpašībām. Saimnieks vislabāk pazīstat savu suni, un tikai viņš var nodrošināt, lai suns būtu laimīgs, atpūties un visu laiku luncinātu asti,” secina Toms Mičels.