Istabas augi uzlabo iekštelpu gaisa kvalitāti, jo tie atbrīvo skābekli un absorbē oglekļa dioksīdu - par šo jautājumu ir veikti pētījumi un tas ir apstiprināts. Dārznieks un istabas augu eksperts Džastins Henkoks skaidro sīkāk izdevumam “Better Homes & Gardens”.
Izdevums raksta, ka ideja, ka augiem piemīt attīrīšanas spējas, izriet no 1989. gada “NASA” veiktā pētījuma, kurā konstatēts, ka daži augi no iekštelpu gaisa izvada piesārņotājus. Tomēr tas nav tik vienkārši, un nevar viennozīmīgi teikt, ka istabas augi patiešām spēj efektīvi attīrīt gaisu.
Kas attiecas uz “NASA” pētījumu, tas parādīja, ka augi uzlabo gaisa kvalitāti slēgtās telpās. Turklāt tie ne tikai absorbē oglekļa dioksīdu un izdala skābekli fotosintēzes laikā, bet arī var efektīvi izvadīt no gaisa gaistošos organiskos savienojumus, piemēram, formaldehīdu, benzolu un trihloretilēnu.
Tomēr izdevums norāda, ka pētījuma rezultāti attiecas tikai uz noslēgtām telpām. Tehniski augi noņem netīrumus no gaisa, taču jūs, iespējams, pat nepamanīsiet būtiskas gaisa kvalitātes atšķirības jūsu mājās, saka Henkoks.
"Mēs nedzīvojam slēgtās kamerās - neatkarīgi no tā, cik energoefektīvas ir mūsu mājas vai biroji - un reālajā pasaulē dabiskā gaisa kustība nozīmē, ka visi klātesošie organiskie savienojumi tiek izplatīti pa visu ēku un nepārtraukti izplūst. Tātad, lai gan telpaugi var uzņemt piesārņotājus no gaisa, atsevišķa auga izņemtais daudzums ir niecīgs,” skaidroja dārznieks.
Tomēr viņš nosauca citus pārliecinošus iemeslus, kāpēc patiešām ir vērts telpās turēt istabas augus.
Samaziniet stresu un trauksmi
Droši vien svaigā gaisā jūtaties mierīgāks - jūs varat ieskicēt šo sajūtu arī telpā, izmantojot telpaugus. Henkoks atsaucas uz pētījumu, kas liecina, ka istabas augi var mazināt fizisko un psiholoģisko stresu.
Garastāvokļa uzlabošana
Telpaugi mājā pozitīvi ietekmē kopējo noskaņojumu. Dabīgie mikroorganismi augsnē izdala ķīmiskas vielas, kas palielina endorfīnu un serotonīna līmeni, liekot mums justies laimīgākiem, saka Henkoks.
Fiziskās veselības uzturēšana
Pētījumi arī liecina, ka istabas augi var pozitīvi ietekmēt arī mūsu fizisko veselību. Saskaņā ar vairākiem Skandināvijas pētījumiem, "istabas augi var mazināt fiziskos simptomus, piemēram, galvassāpes, klepu un iekaisušu kaklu", sacīja Henkoks.
Ietekme uz kognitīvajām spējām
Pētījumi liecina, ka istabas augi var uzlabot radošumu, problēmu risināšanas prasmes, atmiņu, koncentrēšanos un kopējo produktivitāti.
Paaugstināt pašcieņu
Tā kā mēs esam pilnībā atbildīgi par savu telpaugu kopšanu, to veiksmīga audzēšana var palīdzēt mums justies labāk un pārliecinātāk par savām spējām, saka Henkoks.