TOP 10 notikumi kultūrā no 26. oktobra līdz 1. novembrim

7.lapa

Koncerts kā mistiska pieredze

Foto: publicitātes

Sestdien, 26. oktobrī, Koncertzālē “Cēsis” gaidāms koncerts “Rituāli”, kas iecerēts kā laikmetīgās mākslas spogulis ar mūzikas un vizuālās mākslas sintēzi. Kā baudījums ausīm un acīm.

Izcilie sitaminstrumentālisti Guntars Freibergs un Juris Āzers, atskaņojot komponistes Annas Fišeres un grieķu 20. gadsimta leģendas Jaņņa Ksenaka mūziku, priekšnesumā apvienos virtuozu plastiku ar dzīvo scenogrāfiju, kuras autors ir orģinālais latviešu mākslinieks Miķelis Fišers.

Šis būs otrā sitaminstrumentālistu tandēma - Guntara Freiberga un Jura Āzera, koncertpogramma, kas tapusi esot koncertzāles “Cēsis” rezidējošajiem māksliniekiem.

Publicitātes foto

Koncerts iecerēts kā laikmetīgās mākslas spogulis, kur sintezējas mūzika un vizuālā māksla. Tā dramaturģija veidota domājot gan par muzikālo, gan vizuālo, gan garīgo pieredzi.

No vienas puses matemātiski konceptuāla pieeja ar diviem leģendāriem Ksenaka darbiem sitaminstrumentu solo “Rebonds A” Jura Āzera un “Rebonds B” Guntara Freiberga izpildījumā, no otras - intuitīvs un vairāk spontāns papildinājums ar Annas Fišeres darbu “Hesychia” lielam ansamblim, kurš ticis izvirzīts starptautiskajam komponistu konkursam Rostrum 2024. Bet koncerta lielā intriga - pasaules pirmatskaņojums Annas Fišeres lielformāta opusam sitaminstrumentu duetam un elektronikai “Hagneia”.

Publicitātes foto

“Vērojot savvaļas dzīvnieku, piemēram, putnu, abinieku un zivju uzvedību, mēs varam secināt, ka rituāli ir bijuši neatņemama pasaules un arī cilvēces sastāvdaļa kopš tās mistiskajiem pirmsākumiem.

Rituāli ir tik dziļi iesakņojušies cilvēka ikdienā, ka bieži vien mēs tos pat neapzināmies.

Mani īpaši interesē senatnē praktizētie rituāli, kuru noslēpumainās liecības ir saglabājušās līdz mūsdienām. Sengrieķu valodā vārds “Hagneia” nozīmē rituālu šķīstīšanos. Garīgajā kontekstā tā vairs nav tikai fiziska darbība vai stāvoklis, bet arī dvēseles un sajūtu attīrīšana, lai pietuvotos vai pat nonāktu saskarsmē ar dievišķo,” skaņdarba ideju atklāj komponiste Anna Fišere (attēlā).

“Hagneia” pirmatskaņojumā tajā tiks izmantoti ne tikai skatuves objekti, bet arī līdz šim neredzēti, pašu radīti skaņas instrumenti. Daļa no šiem skanošajiem priekšmetiem piedzīvos savu otro dzīvi pēc skumjas dīkstāves metāllūžņu konteineros. Skatuves skanējumu bagātinās arī unikāls bronzas rotējošais zvans, ko īpaši šim notikumam radījis perkusionists un sitaminstrumentu meistars Joao Pais Filipe no Portugāles, kā arī eksotiski un neparasti instrumenti no dažādiem pasaules nostūriem. Koncerta klausītājiem būs iespēja kļūt par metafiziska rituāla lieciniekiem.

Programmā arī Ksenaka OKHO džambu trio, kurā Freibergam un Āzeram pievienosies lietuviešu sitaminstrumentu zvaigzne Pāvels Ginters.

Publicitātes foto

Koncerta īpašā viešņa būs pasaulē aktīvi muzicējošā zviedru “Paetzold” flautas virtuoze Anna Petrini, solo atskaņos Fausto Romitelli skaņdarbu “Seascape”. Petrīni kā izpildītājmāksliniece sevi apliecinājusi gan laikmetīgajā, gan senajā mūzikā. Viņa regulāri tiek aicināta uzstāties nozīmīgos Eiropas festivālos un koncertvietās. Lai paplašinātu sava neparastā instrumenta - “Paetzold” flautas, repertuāru, Petrini daudz laika velta jauniem mūzikas projektiem, kā arī sadarbojas ar komponistiem, pasūtot jaundarbus.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Svarīgākais