TOP 10 notikumi kultūrā no 11. līdz 17. maijam

5.lapa

Ērģeles un saksofons

Publicitātes foto

Svētdien, 12. maijā, plkst.13.00 koncertzālē “Latvija” uz cikla “Ērģeļmūzika svētdienā” koncertu “Gaviles” aicina saksofonists Artis Gāga (attēlā) un ērģeļniece Renāte Stivriņa.

Koncertā uz vienas skatuves satiksies divas daudzpusīgas personības, kuras saista gan mūzikas klasiskās vērtības, gan radošais improvizāciju radīšanas un pilnveides process.

Koncertprogrammā būs iespēja dzirdēt viegli pavasarīgus latviešu un poļu mūzikas dārgumus, izskanēs pašu mākslinieku radītās kompozīcijas un improvizācijas, kā arī Johana Sebastiāna Baha skaņdarbs, kuru ērģelēm meistarīgi pārlicis franču komponists un virtuozs Marsels Diprē.

Mātes dienas noskaņās izskanēs poļu komponista Fēliksa Novoviejska ērģeļu simfonija, kura balstīta Dievmātei veltītā franču dziesmas tēmā. Šeit spilgti tiek izcelts sievietes kā mātes tēls.

“Ērģeles virmo improvizētā dialogā ar saksofonu, reizēm pielāgojoties, reizēm stāvot blakus.

Pirmās skaņdarba skices tapušas Dziesmusvētku estrādē, vērojot kopkora mēģinājumu Noslēguma koncertam. Tas bija ļoti aizkustinoši: klausoties katra diriģenta pavēles un vēlējumus, un koristus, kuri mēģināja visam sekot līdzi un atbildēt dziedot, man acu priekšā nostājās Latviešu Dziesmas aina. No senseniem laikiem līdz pirmajiem Dziedāšanas, vēlāk - Dziesmusvētkiem, Dziesma bija gatava doties ceļā. Izjutu milzīgu pateicību un gaviles par iespēju vērot to no malas. Tas ir skaņdarbs par Dziesmu - ceļagājēju, kuras klejojumi, cerami, nekad neapstāsies,” ērģelniece un komponiste Renāte Stivriņa (attēlā) stāsta par sava skaņdarbu “Gaviles”, kā nosaukta arī visa koncertprogramma.

Publicitātes foto

Arta Gāgas radītais skaņdarbs “Putnu sasaukšanās” savā mainīgajā skanējumā ir studiju gados radīta improvizācija ar koncepciju, kas savu pirmatskaņojumu piedzīvoja mākslinieka solo koncertā, absolvējot Latvijas Mūzikas akadēmiju.

Skaņdarba skanējums ir kā abstrakts tilts starp dabā notiekošo un cilvēka izjūtu un uztveres pasauli, kur katrs ir aicināts ar smalku otu iegleznot savu krāsu, radot kopēju, skanisku gleznojumu.

Dažādu mākslas veidu savijums ar savu stilu un žanru daudzveidību veido naratīvu, kas ir nodarbinājis mūziķa Arta Gāgas radošos ceļus mūzikā. Improvizācija kā mūzikas valodas izteiksmes veids, ar savu neatkārtojamību un spontanitāti ir allaž bijusi nozīmīga, mūziķi raksturojoša vērtība.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Dzīvesstils

“Jo aukstāks laiks aiz loga, jo vairāk vakarus gribas pavadīt mājās, skatoties filmas un aicinot ciemos draugus. Kādi tusiņi bez uzkodām? Un kādas uzkodas bez mērcītēm? No tā visa izriet, ka garajos un tumšajos vakaros mērcītes ir pat obligātas,” atzīmē virtuves huligāns Pipars.