TOP 10 notikumi kultūrā no 14. līdz 20. oktobrim

Vērts redzēt, dzirdēt, apmeklēt: Liepiņš un Zālīte, Boters un Zariņa, Karapetjans un Golomazovs, Miltiņš un Akuratere.

Atgriešanās 90. gados

Publicitātes foto

Piektdien, 20. oktobrī pirmizrāde Jaunā Rīgas teātra (JRT) Lielajā zālē - ar traģikomēdiju “Fēlikss, Anatolijs un Ilona” debitēs pazīstamais kino un operas iestudējumu režisors Aiks Karapetjans.

Režisors Aiks Karapetjans sadarbībā ar dramaturģi Justīni Kļavu piedāvā doties ceļojumā laikā un atgriezties 90. gados. Latvija ir kļuvusi par neatkarīgu valsti. PSRS bruņotie spēki beidzot ir savākuši savu mantību un devušies prom. Simbolisku jēgu iegūst Skrundas lokatora uzspridzināšana. Dzimtenē atgriežas Otrā pasaules kara beigās emigrējušie latvieši un viņu bērni. No Pārlielupes cietuma kārtējo reizi ir izbēguši noziedznieki. Kamēr viena daļa Latvijas iedzīvotāju ir sapratuši jaunā laika iespējas, kā kļūt bagātiem, un aktīvi darbojas, tikmēr citi grimst nabadzībā un turpina sapņot.

Kādā 1995. gada novakarē aizdomīgā Rīgas bārā bijušais Skrundas lokatora inženieris Anatolijs un viņa sieva Ilona satiek noslēpumainu vīrieti vārdā Fēlikss. Nupat iepazītais svešinieks piedāvā ne vien cienījamu vietu jaunā laikmeta sabiedrībā, bet arī apņemas piepildīt abu kvēlākos sapņus. Vai Anatolijs būs gatavs atteikties no savām vērtībām, lai dāvātu iespēju vismaz Ilonai īstenot visu mūžu lolotu sapni?

Izrādes žanrs ir traģikomēdija, kas bez sentimenta un nostalģijas caur melnā humora prizmu ļauj atcerēties sevi tajā laikā. Un izmisīgos centienus pielāgoties mežonīgajiem 90., nezaudējot ideālus.

Īpaši interesanta izrāde varētu būt tiem, kuri tajā laikā bija bērni vai tobrīd vēl tikai dzima, vai nebija pat vēl piedzimuši. Šiem skatītājiem tā būs iespēja sastapties ar viņiem nezināmo Latviju un tās cilvēkiem nesenajā pagātnē.

“Man gribējās izveidot izrādi ne tikai par sapņiem, kuri rādās cerībās uz nākotni, bet arī par otro pusi - par samierināšanos ar to, ka tie nekad nepiepildīsies. Labāku laika periodu kā 90. gadi nevar iedomāties,” piebilst izrādes režisors Aiks Karapetjans.

Izrādes komandā darbojas dramaturģe Justīne Kļava un māksliniece Kristīne Jurjāne.

Lomās: Vilis Daudziņš, Andris Keišs, Baiba Broka, Kaspars Znotiņš, Jevgēnijs Isajevs, Marija Linarte vai Sabīne Tīkmane.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Dzīvesstils

Ķīniešu horoskops liecina, ka 2024. gada jūlijs ir Metāla kazas mēnesis. Veselība, karjera, nauda un ceļojumu prognozes visām 12 zodiaka zīmēm, radošajai Kazai ienākot vasarā.