Pētījumā atklāts, ka psihopātu smadzeņu struktūra patiešām atšķiras no citu, veselu cilvēku smadzenēm, raksta “Newsweek”.
Bieži vien aiz mūsu tumšākajiem impulsiem slēpjas tas, ko psihologi sauc par “tumšo triādi” - trīs cilvēka dabas ļaundabīgāko tieksmju apvienojums: psihopātija, narcisms un makjavellisms (darbība, kurā mērķa sasniegšanai izmanto negodīgus paņēmienus).
Psihopātijas diagnoze tiek uzskatīta par vienu no spēcīgākajiem pastāvīgas vardarbīgas uzvedības rādītājiem. Izmantojot progresīvas neiroattēlveidošanas metodes un publiski pieejamu smadzeņu atlantu, pētnieki no iestādēm Vācijā un Pensilvānijas universitātē ASV ir precīzi noteikuši smadzeņu tīklus, kas atspoguļo strukturālas izmaiņas cilvēkiem ar psihopātiskām iezīmēm.
Tiek norādīts, ka šis pētījums ir svarīgs solis ceļā uz agresijas un antisociālas uzvedības neirobioloģiskā pamata izpratni.
Pētnieku komanda pārbaudīja 39 pieaugušu vīriešu, kuriem diagnosticēta psihopātija, magnētiskās rezonanses attēlveidošanas datus un salīdzināja tos ar kontroles grupas subjektu datiem. Pētījuma rezultāti atklāja ievērojamu saikni starp antisociālām tieksmēm un specifiskām smadzeņu struktūrām.
Pētnieki izmantoja diagnostikas rīku, ko sauc par psihopātijas kontrolsarakstu, un atklāja, ka augstāki rādītāji dzīvesveida un antisociālas uzvedības kategorijā bija saistīti ar mazākiem apjomiem vairākās smadzeņu zonās. Mazāki apjomi tika atrasti vairākās svarīgās smadzeņu zonās, tostarp bazālajos ganglijos, kas ir iesaistīti motorikas kontrolē un mācīšanās procesā, kā arī sensorās informācijas pārraides centrā.
Tika konstatēts, ka arī smadzeņu stumbra daļas - smadzenītes, kas koordinē kustības un līdzsvaru, un citas zonas, piemēram, orbitofrontālā garoza, kas ir izšķiroši svarīgas emociju, lēmumu pieņemšanas un sociālās uzvedības regulēšanai, bija mazākas.
Tas liek domāt, ka smadzeņu daļas, kas atbild par uzvedības kontroli, cilvēkiem ar psihopātiju patiešām var nedarboties pietiekami efektīvi.
Tika arī konstatēts, ka kopējais smadzeņu tilpums psihopātu grupā bija ievērojami mazāks salīdzinājumā ar kontroles grupu. Visizteiktākā un lokalizētākā atšķirība tika novērota hipokampa daļā, kas saistīta ar atmiņas procesiem. Pētījumā secināts, ka tas liecina par “diezgan plaši izplatītiem smadzeņu attīstības traucējumiem psihopātiem”.
Visbeidzot, autoru atklājumi liecina par “īpaši spēcīgu neirobioloģisku saikni starp antisociālu uzvedību un mazāku smadzeņu tilpumu vairākos smadzeņu reģionos”. Šis pētījums ir nozīmīgs solis izpratnē par ar agresiju saistītajiem neirobioloģiskajiem faktoriem. Turpmākajos pētījumos varētu pārbaudīt, vai šīs strukturālās atšķirības ir iedzimtas vai tās izraisa vides faktori.