Jauns zinātnieku pētījums atklāj, ka sociālie kontakti var negatīvi ietekmēt veselību un paredzamo dzīves ilgumu. Viņi uzskata, ka tas palīdz saprast, kāpēc daži indivīdi, tostarp cilvēki, nemeklē attiecības, raksta “Interesting Engineering”.
Pētnieki no Dianas Fosijas Gorillas fonda un Ekseteras un Cīrihes universitātēm vairāk nekā 20 gadus pētīja datus par 164 gorillām no Ruandas Vulkānu nacionālā parka un atklāja, ka sociālajai aktivitātei var būt dažāda ietekme uz veselību un ilgmūžību.
"Spēcīgas sociālās saites bieži vien ir labvēlīgas, bet dažreiz ne. Sievietēm šādas saites parasti ir saistītas ar zemāku saslimstības līmeni, savukārt vīriešiem ir pretēji. Vēl nav skaidrs, kāpēc, bet tas, iespējams, nav tikai saistīts ar infekciju pārnešanu," sacīja pētījuma vadošais autors un Cīrihes universitātes vecākais pētnieks Robins Morisons.
Pētnieki pārbaudīja galveno saikņu stiprumu, grupas integrāciju, grupas lielumu un konfliktu līmeni. Rezultāti liecina, ka "optimālais" uzvedības stils ir atkarīgs no daudziem faktoriem - dzimuma, vecuma, pēcnācēju klātbūtnes utt.
"Cilvēkiem un citiem sociāliem zīdītājiem sociālā vide ir viens no spēcīgākajiem veselības un ilgmūžības prognozētājiem. Taču mūsu pētījums liecina, ka šis nav skaidrs gadījums, kad aktīvas un spēcīgas sociālās saiknes ir labākas. Dažās situācijās sociālajām iezīmēm, kuras iepriekš uzskatījām par neadaptīvām, patiesībā var būt būtiskas priekšrocības," skaidroja Dr. Sems Eliss.
Pētnieki arī detalizēti aprakstīja četru gorillu veidu sociālo dzīvi, cenšoties noskaidrot atšķirības starp tiem.
- Gutangara, pieaugusi mātīte, uztur labas attiecības grupā, bet lielāko daļu laika pavada ar saviem bērniem. Viņa kļuva par veiksmīgāko māti pētījumā.
- Megija ir bijusī dominējošā mātīte, kas apvienoja agresiju un rūpes. Pēc tēviņa nāves viņa pārņēma vadību. Rets piemērs mātītēm.
- Tituss ir sudrabains tēviņš, kurš mazuļa vecumā piedzīvoja vecāku un grupas zaudējumu, bet 15 gadu vecumā kļuva par līderi un divas desmitgades saglabāja dominanci. Pazīstams ar savu mierīgo raksturu.
- Vēl viens sudrabains gorillas tēviņš, Kentsbijs, 22 gadus ieņēma vadošo pozīciju, kas ir rekords gorillu vidū. Viņš bija vismaz 28 mazuļu tēvs un bija miermīlīgs un autoritatīvs.
Šie dzīvesstāsti, kā apgalvo pētnieki, ilustrē, kā dažādas sociālās stratēģijas - neatkarīgi no tā, vai tās ir vērstas uz saikni, vadību, agresiju vai miera uzturēšanu - var veicināt panākumus vai neveiksmi atkarībā no sociālā konteksta.