Daži cilvēki, satiekoties ar jaunu partneri, uzreiz domā: "Jā, tas ir viņš - īstais!" Savukārt citi gaida apstiprinājumu no vecākiem, draugiem vai mīļajiem, lai justos pārliecināti par savu izvēli. Psihologs Marks Travers stāsta par trim ieradumiem, no kuriem vajadzētu atbrīvoties, meklējot īsto partneri, saskaņā ar izdevumu “Forbes”.
Vajadzība pēc apstiprinājuma no apkārtējiem var apgrūtināt partnera atrašanu. "Pat tad, kad atrodat īsto cilvēku, bet gaidāt, kamēr citi apstiprinās jūsu lēmumu, jūs radāt šaubas paši sev," viņš sacīja, piebilstot, ka tas var pat novest pie potenciāli brīnišķīgu attiecību beigām.
Travers identificēja trīs psiholoģiskus iemeslus tendencei meklēt apstiprinājumu savām izvēlēm, tostarp romantiskajām, un to, kā tas ietekmē cilvēku.
Jūs uzskatāt, ka mīlestība ir ar nosacījumiem
Augot ģimenē, kurā mīlestība bija nosacīta, kur tā bija jānopelna, var palikt dziļas emocionālas brūces. Ja jūs pastāvīgi tikāt kritizēts vai esat uzskatījis, ka jums ir jāatbilst neiespējamiem standartiem, lai jūs pieņemtu, laika gaitā tas var pārvērsties par ieradumu meklēt apstiprinājumu no citiem gan draudzībā, gan darbā, gan mīlestībā.
Attiecībās tas var izpausties kā bailes izvēlēties "nepareizu" partneri, pastāvīgi prātot, ko domā citi, vai sajūta, ka jūsu laime ir atkarīga no ārēja apstiprinājuma. Tas ne tikai apgrūtina mīlestības atrašanu, bet arī var izraisīt aizvainojumu, vilšanos un emocionālu izdegšanu.
Psihologs atzīmēja, ka tad, kad jūsu pašcieņa balstās uz stabilām iekšējām vērtībām, jūs kļūstat izturīgāks pret kritiku vai noraidījumu.
"Brīdī, kad pārstāj dzīvot pēc ārēja apstiprinājuma, dzīve kļūst vieglāka. Lēmumi kļūst mazāk saspringti, un attiecības kļūst autentiskākas. Tu sāc izvēlēties to, kas dara tevi laimīgu, nevis to, kas iepriecina citus. Un šī maiņa radīs dziļāku gandarījumu ne tikai mīlestībā, bet arī dzīvē," skaidroja eksperts.
Sabiedrības standarti liek šaubīties par savu izvēli
Pastāvīga sevis salīdzināšana ar citiem var likt jums justies tā, it kā jūs neesat pietiekami labs. Tā vietā, lai koncentrētos uz savu attiecību dziļumu un nozīmi, jūs varat sākt uztraukties par to, kā jūsu pāris izskatās no malas.
Psihologs atzīmēja, ka kultūras un sabiedrības spiediens var arī likt jums šaubīties, vai jūsu attiecības ir "pietiekami labas".
Tā vietā, lai uztrauktos par to, kā jūsu attiecības izskatās citiem, vai mēģinātu iekļauties sabiedrības standartos, mēģiniet praktizēt apzinātību.
Teikt sev: "Es izvēlos savu izvēli", ir vēl viens veids, kā apstiprināt, ka jūsu lēmums ir svarīgs. "Mīlestība nav saistīta ar statusu, izskatu vai apstiprinājumu - tā ir cieņa un uzticēšanās," sacīja Travers.
Kavēšanās sāpēs no pagātnes attiecībām
Ja cilvēkam ir bijušas neveselīgas vai emocionāli aizskarošas attiecības, viņa pašvērtības sajūta var būt iedragāta, padarot viņu atkarīgāku no ārēja apstiprinājuma, lai justos "pietiekami labi".
Psihologs uzsvēra, ka nedrošībai piemīt spēja piesaistīt cilvēkus, kas to baro. "Tas attiecas ne tikai uz romantiskiem partneriem - tas attiecas arī uz draugiem, paziņām un pat kolēģiem. Ja to nekontrolē, šis modelis var iezagties citādi veselīgās attiecībās," brīdināja eksperts.
Travers atzīmēja, ka būtībā tas, kā mēs uztveram attiecības, ir atkarīgs no tā, kā mēs redzam sevi. Ja pašapziņa ir zema, pastāv tendence projicēt nedrošību partnerī - šauboties par viņa mīlestību, apšaubot viņu nodomus un pastāvīgi meklējot apstiprinājumu.
"Patiesība ir tāda, ka apstiprināšanas meklējumi nav tas, kas veido spēcīgas attiecības; pašpārliecinātība ir. Jo vairāk mēs attīstām pašapziņu, jo vairāk mēs piesaistām tādu mīlestību, kas neprasa pastāvīgu apstiprinājumu, bet tā vietā jūtamies droši, stabili un patiesi," secināja eksperts.