Banāni ir uz izmiršanas robežas

© unsplash.com

Daudzu iemīļotais auglis banāns ir uz izmiršanas robežas - sēnīšu patogēns, ko sauc par Panamas slimību, nākamajā desmitgadē draud iznīcināt banānus, raksta “Bloomberg”.

Šī postošā infekcija, kas skārusi pasaulē populārāko augli, izplatās visā pasaulē, skaidro Džordžijas universitātes (ASV) profesors, grāmatu autors Stīvens Mihms.

Panamas slimība ir simptoms daudz lielākai problēmai, kas apdraud lauksaimniecību visā pasaulē - nespējai nodrošināt daudzveidību. Pēdējo divu gadsimtu laikā ir bijusi tendence kultivēt vienu selekcionētu šķirni un burtiski uz tās uzbūvēt veselu fermu.

unsplash.com

Iespējams, pamācošākais piemērs tam, kā sāpīga monokultūras lauksaimniecības prakse var atspēlēties, ir katastrofa, kas Īriju piemeklēja 19. gadsimta vidū. Pēc tam, kad Jaunajā pasaulē tika atklāti kartupeļi, Īrija sāka tos masveidā audzēt. Tomēr īri, atšķirībā no inkiem un citām tautām, kas kopš seniem laikiem audzējuši tūkstošiem kartupeļu šķirņu, apmierinājās tikai ar trim. Tolaik Īrijā visizplatītākā bija vietēji audzētā “Lumper” šķirne. “Lumper” kartupeļi bija pārsteidzoši produktīvi, taču ne pilnībā izturīgi pret patogēnu Phytophthora infestans, kas labāk pazīstams kā kartupeļu sēnīte. 1845. gadā mēris iznīcināja visu “Lumper” gada ražu, pēc tam Īrijā no bada nomira miljons cilvēku, bet vēl divi miljoni devās uz ārzemēm, meklējot labāku dzīvi.

Tomēr, neskatoties uz pat tik pārliecinošu mācību, lauksaimnieki joprojām lielākoties paļaujas tikai uz dažām augu šķirnēm. Šobrīd ir pilnīgi racionāli audzēt daudzu iemīļotas un uzticamas kultūras, īpaši, ja raža tiek realizēta pasaules tirgos, kur apjoma radītu ietaupījumu dominēšanas dēļ vienveidība tiek uzskatīta par augstāku vērtību nekā dažādība. Taču, pēc S. Mihmas domām, šāda prakse var slikti beigties.

unsplash.com

Banānu audzētāji ar to jau ir saskārušies. Lai gan banāniem ir ļoti dažādas formas, izmēri, krāsas un garšas, 19. gadsimta beigās visā pasaulē izplatījās viena šķirne - “Gros Michel”, pazīstama arī kā “Big Mike”, kuras izcelsme ir Dienvidaustrumāzijā. Audzētājiem bija daudz iemeslu izvēlēties “Gros Michel” - šīs šķirnes banāni aug milzīgos ķekaros, ir īpaši saldi, tiem ir fiziska izturība un tie var ilgi saglabāties svaigi. Lieli banānu uzņēmumi, piemēram, “United Fruit”, ir izveidojuši veselas šīs šķirnes plantācijas Latīņamerikā un Karību jūras reģionā.

Tāpat kā vairums ēdamo banānu šķirņu, “Gros Michel” pati nevairojas - no spraudeņiem tiek izaudzēti jauni stādi. Mihms arī raksta, ka visās banānu plantācijās tolaik tika audzēta ne tikai viena šķirne, bet - vēl jo vairāk - banāni ar vienādu ģenētisko kodu. Tas jau bija ekstrēms monokultūras lauksaimniecības veids.

unsplash.com

Diemžēl drīz pēc tam, kad šī šķirne kļuva par zelta standartu banānu cienītājiem, piemeklēja negaidītas nepatikšanas - augi sāka brūnēt, vispirms apakšējās lapas, tad augšējās. Galu galā banānkoks vienkārši nogāzās miris. Drīz vien tika atklāts, ka augi mirst no sēnīšu infekcijas Fusarium cubense. Pirmo reizi izplatoties Austrālijā, slimība ātri izpostīja Panamas banānu plantācijas un turpmāk kļuva pazīstama kā Panamas slimība. Tā bija izturīga pret fungicīdiem, tāpēc, ja tā jau bija iekļuvusi plantācijā, bija skaidrs, ka no augu bojāejas nav iespējams izvairīties. Vēl ļaunāk, sēnīšu infekcija spēja saglabāt dzīvotspēju gadu desmitiem. Tā piespieda banānu audzētājus vienkārši pamest inficētās plantācijas. Sākumā viņi mēģināja ierīkot jaunas plantācijas, šim nolūkam izcērtot milzīgas tropu mežu platības, taču no infekcijas tomēr neizbēga.

30. gados strauji pieauga banānu trūkuma problēma un lielie banānu uzņēmumi sāka meklēt aizstājējus. “United Fruit” veica daudzus testus, taču izvairījās laist tirgū jaunas šķirnes. Tika uzskatīts, ka patērētāji vēlas tikai “Gros Michel” un ka jebkurš mēģinājums piedāvāt uzņēmumam kaut ko citu būtu neizbēgams. “United Fruit” centās glābtu iemīļoto šķirni. Banānu lauki pat tika applūdināti cerībā, ka sēne pazudīs, tomēr rezultāts bija pretējs - sēnes konkurenti tika iznīcināti, un pati sēne pēc lauku nosusināšanas atgriezās - tikai daudz izturīgāka.

unsplash.com

Uzskatot, ka centieni glābt “Gros Michel” nenāks par labu, “Standard Fruit”, mazāks banānu audzēšanas uzņēmums, sāka eksperimentēt ar jaunu banānu šķirni.

Banānu šķirne "Cavendish" tika nosaukta par godu Devonšīras hercogam Viljamam Kavendišam, kura pūles šķirnei palīdzēja izdzīvot. Kavendišs, būdams dedzīgs dārznieks, nodarbojās ar banānu spraudeņu pavairošanu. Drīz šie spraudeņi izplatījās visā pasaulē un tika nosaukti viņa vārdā, lai gan šī šķirne nekļuva komerciāla uzreiz. Kā izrādās, “Cavendish” banāni, tāpat kā to aristokrātiskais patrons, mīl ārkārtējus apstākļus. Salīdzinot ar saviem priekšgājējiem, tie izrādījās daudz neaizsargātāki un ātri bojājas, padarot tos ļoti neērtus transportēšanai.

Nenovērtējot risku, “Standard Fruit” bija pārliecināts, ka “Cavendish” drīz ieņems “Gros Michel” vietu. Lai banānus būtu vieglāk transportēt, uzņēmums izgatavoja īpašas kastes ar polsterētām sienām. Turklāt, lai banāni ilgāk saglabātu svaigumu, “Standard Fruit” sāka izmantot saldēšanas iekārtas.

unsplash.com

Patērētājiem patika “Cavendish”, bet “United Fruit” palika skeptiski pret jauno šķirni. Kad pirmie šīs šķirnes banāni parādījās lielākajos ASV lielveikalos, viens no uzņēmuma vadītājiem paziņoja, ka "šķirne ir netīra".

Tomēr 1962. gadā “United Fruit” bija jāatzīst, ka “Gros Michel” banāniem ir pienācis gals, bet tā vietā, lai mēģinātu dažādot banānu tirgu ar kaut ko jaunu, “United Fruit” nolēma paļauties tikai un vienīgi uz “Cavendish” šķirni. Roberts Stovers, viens no vadošajiem Panamas slimības ekspertiem, toreiz brīdināja, ka šāda stratēģija var būt postoša, ja izrādīsies, ka šķirne nav izturīga pret jauniem nāvējošo sēņu celmiem.

Nepagāja ilgs laiks, kad “Cavendish” banānu plantācijas Dienvidaustrumāzijā apdraudēja jauns Panamas slimības celms ar nosaukumu TR4. Tagad, pēc Mihma domām, arī šīs šķirnes izzušana ir tikai laika jautājums. Kad tas notiks, tā atkal būs jāaizstāj ar kaut ko citu.

Atceries, kas notika...?

Svarīgākais