No atkausēšanas metodes ir atkarīga ne tikai produkta garša un tekstūra, bet arī uzturvielu daudzums, kas paliks gatavajā ēdienā. Pārtikas sasaldēšana ir ērta un praktiska. Šī pārtikas uzglabāšanas metode pagarina tā glabāšanas laiku un ļauj saglabāt maksimāli labvēlīgās īpašības.
Taču, lai nesabojātu ziemas krājumus, ir ļoti svarīgi pareizi atkausēt visu saldētavas saturu.
Pēc ekspertu domām, vislabākais veids ir ievietot sasaldēto ēdienu ledusskapī. Tad produkts atkausēsies lēni, bet patogēno baktēriju aktivitāte būs minimāla.
Nelielas gaļas vai mājputnu gaļas porcijas var droši atkausēt mikroviļņu krāsnī. Bet zivis un jūras veltes nevajadzētu likt mikroviļņu krāsnī, jo tas tikai sabojās produkta struktūru.
Šo metodi nevajadzētu izmantot ogu, dārzeņu un augļu atkausēšanai: mikroviļņu krāsns tos uzsildīs un atņems dažas no labvēlīgajām vielām.
Saldētā gaļā vai zivīs esošais proteīns labi pārdzīvo sasalšanu. Saldēti pārtikas produkti saglabā arī dzelzi, vitamīnus B un E. Turklāt sasaldēšana, īpaši šoka sasaldēšana, palīdz iznīcināt baktērijas.
Ir vēl viens populārs veids, kā ātri atkausēt - paturēt ēdienu karstā ūdenī. Tomēr eksperti brīdina: to nevajadzētu darīt. Fakts ir tāds, ka silta, mitra vide rada ideālus apstākļus kaitīgo mikroorganismu attīstībai. Sekas var būt ļoti nopietnas - pat saindēšanās.
Auksts ūdens arī nav piemērots atkausēšanai: tas izskalos dažas labvēlīgās vielas. Un, ja ar to karsējat zivis, tad uz produkta parādīsies nepatīkamas gļotas.
Tāpat neatkausējiet ēdienu cepeškrāsnī. Pat zemā temperatūrā baktērijas sāks aktīvi vairoties. Ja paaugstināsiet siltumu pārāk daudz, produkts gatavosies nepareizi un nevienmērīgi.
Starp citu, daži ēdieni pirms gatavošanas vispār nav jāatkausē. Tās ir, piemēram, ogas, augļi un dārzeņi, kā arī pusfabrikāti. Tās var uzreiz izmantot paredzētajam mērķim - pievienot zupām un konditorejas izstrādājumiem.
Īpaši populāri ziemas laikā kļūst karstie bezalkoholiskie dzērieni. Ar to palīdzību varat sasildīties un radīt mājīgu atmosfēru. Bet cik daudz labvēlīgo īpašību saglabājas ogu un augļu uzlējumos un tējās? Daži vitamīni viegli pārdzīvo termisko apstrādi, bet citi tiek iznīcināti gandrīz pilnībā.
Lasi arī: Dodiet brokastis ienaidniekam: kam nevajadzētu ēst brokastis