Izmēģiniet potētus tomātu stādus! Šie rūpīgi izstrādātie un augsti produktīvie augi ir daudz priekšā spēka un ražas ziņā. Neatkarīgi no tā, vai dodat priekšroku mazām ķiršu tomātu šķirnēm, parastiem salātu tomātiem vai milzīgiem, gaļīgiem tomātiem, šeit ir viss, kas jāzina par potētajiem tomātiem un to, kā no tiem gūt maksimālu labumu.
Tomātu potēšana ir dārzkopības paņēmiens, ko izmanto Āzijā un Eiropā siltumnīcu un augstu tuneļu ražošanā, un tā kļūst arvien populārāka. Parasti potcelmus izvēlas pēc to spējas pretoties dažu augsnē pārnēsātu patogēnu infekcijām vai to spējai palielināt sparu un augļu ražu. Potētā tomāta sēklis ir auga augšdaļa, un to izvēlas tā augļu kvalitātes īpašību dēļ.
Potētu tomātu stādu iegūst, sapludinot viena tomāta auga spēcīgo potcelmu ar citas šķirnes augšanas virsotni. Augs ar spēcīgo sakņu sistēmu piešķir augstākajai šķirnei (parasti izvēlētai pēc garšas) milzīgu stimulu, palielinot saražoto augļu ražu, raksta hub.suttons.co.uk.
Tomātu stādi tiek potēti, izmantojot divus augus, kurus audzē vienlaikus; galotnei -garšīga augļu šķirne, apakšai - superspēcīgs potcelms. Augļu šķirnes galotnes un īpaši spēcīgais potcelms tiek rūpīgi un prasmīgi noņemti ar rokām, izmantojot ļoti asu asmeni, kas leņķī pārgriež katru stublāju.
Pēc tam potcelma apakšdaļa un augļauga augšdaļa tiek uzpotēti kopā, noturot to vietā, izmantojot īpašu klipsi, kas dabiski nokrīt, abām stumbra daļām saplūstot un augam augot.
Potcelmu nogriež virs pirmās īstās lapas virs ‘sējeņu’ lapām (dīgļlapām). Uzpotējot augu virs pirmās īstās lapas, jaunais augs liek domāt, ka tas ir vecāks, nekā tas patiesībā ir. Tāpēc tomātu augs ražo savus augļus daudz agrāk un daudz zemāk par stublāju, lai nodrošinātu vēl lielāku ražu.
Potētu tomātu stādu audzēšana sniedz vairākas priekšrocības, tostarp:
Kad saņemat savu jauno augu, ir svarīgi dot tai laiku pielāgoties jaunajai videi. Pārbaudiet, vai komposts ir mitrs — ja tas ir nedaudz sauss, ielieciet augu (potā) ūdens paplātē uz piecām līdz desmit minūtēm vai līdz komposta augšdaļa pieskaroties ir mitra.
Novietojiet augu siltā, gaišā, gaisīgā vietā, piemēram, uz palodzes vai ziemas dārza, un ļaujiet tam augt, saglabājot kompostu mitru.
Lasi arī: Dārzkopība: negaidīts ilgdzīvotāju hobijs
Potētie augi ir enerģiskāki nekā standarta augi, tāpēc tiem nepieciešama regulāra barošana. Mēs iesakām sākt barot potētos augus ar augstu potaša mēslojumu, tiklīdz parādās pirmie ziedpumpuri. Var nākties barot savus augus pāris reizes nedēļā, kad augi labi nes augļus.
Pēc saulrieta rūpīgi laistiet potēto augu (ja komposts vai augsne izžūst). Labi laistīti tomātu augi dod lielākus, sulīgākus augļus ar garšīgu garšu.
Kad tomātu augs aug un attīstās, tas būs jāpārstāda lielākā podā, lai saknēm būtu pietiekami daudz vietas augšanai. Neatkarīgi no tā, vai stādāt jaunajā podā vai ārā, pārbaudiet, vai vieta, kurā tika veikts potējums (uz kāta redzēsit “izciļņu”), atrodas virs komposta/augsnes. Ja potēšanas vieta atrodas zem augsnes, augstākā šķirne iesakņojas pati, novēršot priekšrocības, ko var audzēt uz īpaši spēcīga potcelma.
Kad augs sasniedz apmēram 40 cm augstumu vai parādījis pirmos dzeltenos ziedus, novietojiet to siltumnīcā vai jaukā saulainā vietā ārā, traukā vai zemē. Esiet piesardzīgs un nepārvietojiet tomātu stādu ārā, līdz viss sala risks ir pagājis.
Aptuveni maijā/jūnijā no ‘V’ vietas starp galveno stublāju un lapu zariem sāk augt mazi dzinumi. Tos sauc par sānu dzinumiem, un tie ir jānoņem vai jāizspiež (tie nenes augļus). Tas ļauj augam koncentrēt savu enerģiju un barības vielas uz to, kas kļūs par augļu kopnēm.
Tomātu augam attīstoties, pārliecinieties, ka katrai lapai ir pietiekami daudz vietas, lai gozētos saulē, un tā būtu atbalstīta no zemes. Jo vairāk dienas gaismas tie uzņem, jo vairāk veselīgu minerālvielu nonāks tomātos. Ēnota lapa fotosintēs mazāk, ražojot mazāk enerģijas un mazākus augļus. Bez pietiekami daudz saules lapas arī paliks nedaudz mitras, padarot augu uzņēmīgāku pret sēnīšu slimībām.
Apgrieziet tomātu auga lapas, izmantojot asas šķēres, lai noņemtu visas zemu nokarenās vai nokaltušās lapas. Sākotnēji lapu noņemšanas procedūra jāveic auga apakšējā daļā zem pirmās augļa kopnes. Augiem augot, var pakāpeniski noņemt papildu lapas, lai gaisma sasniegtu nogatavojušos augļus.
Kad potētais tomātu augs sāk ziedēt, atbalstiet to. Ir divi veidi, kā to izdarīt. Izmantojiet vai nu 1,5 m garu balstu, lai atbalstītu savu augu, vai apguldiet to uz auklas. Izmantojot balstus, vienkārši ievietojiet to augsnē pēc iespējas tuvāk galvenajam kātam.
Ap balstu apvelciet nelielu auklas gabalu, pāri tam pāri un pēc tam apvelciet ap tomāta kātu, lai izveidotu skaitli 8 un nosietu. Dariet to regulāri virs augļu zariem. Tomēr visefektīvākais veids ir likt augt uz augšu, izmantojiet vertikālu auklu.
Vēlāk sezonas laikā, kad jūsu augs audzē labu tomātu ražu, noņemiet augšanas galu no auga augšdaļas. Tas novirza visas uzturvielas un enerģiju augļos, kas nogatavojas, mudinot tos nobriest.
Kad augļi ir vienmērīgi oranži sarkanā krāsā, bet joprojām ir stingri, tie ir gatavi, lai novāktu. Kad tie sāk nogatavoties, pārbaudiet augu ik pēc pāris dienām, lai noķertu pēc iespējas vairāk augļu. Izmantojiet īkšķi un pirkstu, lai nofiksētu augļa stublāju resnākajā vietā tieši virs augļa. Atstājot piestiprinātu zaļo kātu, augļa mūžs pagarinās. Lai iegūtu vislabāko garšu, uzglabājiet tomātus istabas temperatūrā.
Potētus dārzeņu augus ir vērts audzēt to uzlabotās ražas un spēka dēļ. Vai šogad grasāties kādu audzēt? Neapstājies pie tomātiem — apskatiet arī visus citus neticamos potētos dārzeņus!