25 augi, kas neizsauc alerģiju

© Foto: pixabay.com

Siena drudža sezona bieži liek cilvēkiem aizdomāties, vai kādi ziedi ir hipoalerģiski alerģijas slimniekiem. Labas ziņas: daudzi ziedi ir draudzīgi pret alerģijām.

Daži no smaržīgākajiem dārza augiem nemaz nav alergēni. Ziediem, piemēram, lilijām, hortenzijām un rozēm, nav putekšņu, ko vējš izkliedē, un tie parasti neietekmē cilvēkus ar siena drudzi.

Sliktākie ziedi alerģijas slimniekiem

Ziedi, kas alerģijas slimniekiem var izraisīt simptomu uzbrukumu, ir asteru (Asteraceae) dzimta un citi, ko apputeksnē vējš.

  • Asteres
  • Dālijas
  • Margrietiņas
  • Kumelītes
  • Krizantēmas
  • Ambrozijas
  • Saulespuķes
  • Amarants
  • Dekoratīvās zāles
  • Angļu lavanda

Daudzas jaunas populāru ziedu šķirnes, piemēram, saulespuķes, tiek audzētas floristu vajadzībām; tās ražo ļoti maz ziedputekšņu, kas ir lieliski piemēroti pušķiem, kā arī ir noderīgi alerģijas slimniekiem. Šeit ir 25 labas izvēles iespējas, ko var izbaudīt lielākā daļa alerģijas slimnieku.

Padoms

Daži ļoti smaržīgi ziedi, kas nepastiprina alerģiju, joprojām var būt kairinoši ar to spēcīgo smaržu. Vislabāk ārā baudīt šādus ziedus: gardēnijas, hiacintes, jasmīnus un ceriņus. Daudziem ceriņu hibrīdiem, baltajām vai dzeltenajām šķirnēm nav tik spēcīgs aromāts.

Acālija (Rhododendron spp.)

Foto: pixabay.com

Acālijas ir koka krūmi, kuru apputeksnēšana ir atkarīga no kukaiņiem. Šie pavasarī ziedošie krūmi ir vieni no vislabākajiem ziedošajiem krūmiem cilvēkiem, kuri ir jutīgi pret ziedputekšņiem, taču visas acāliju augu daļas ir indīgas cilvēkiem, tostarp tās ziedputekšņi. Acālijas reti izdala putekšņus vējā.

Begonija (Begonia grupas)

Begonijas mēdz izdalīt maz ziedputekšņu; šie brīvi ziedošie augi ir gandrīz katrā ēnainajā dārzā. Ir simtiem dažādu begoniju, kas iedalītas vairākās grupās. Visi populārie begoniju veidi, ieskaitot reksus, bumbuļus, sakneņus vai semperflorens, ir droši.

Bugenvilejas (Bougainvillea grupa)

Foto: pixabay.com

Skaistie bugenvilejas auga "ziedi" ir specializētas lapas, ko sauc par seglapiņām, kas ieskauj ziedus. Sīkie, cauruļveida baltie ziedi atrodas krāsainajās seglapiņās un rada ļoti maz ziedputekšņu. Bugenvilejas ģintī ir aptuveni 14 sugas. Dārzam kultivētie augi ir dažādu sugu un to šķirņu hibrīdu krustojumi.

Kaktuss (dažādi spp.)

Kaktusu augiem arī ir ziedi. Daudziem kaktusiem ir nepieciešama savstarpēja apputeksnēšana no cita kaktusa auga, lai iegūtu dzīvotspējīgas sēklas, taču tie nepaļaujas uz vēju, lai tās izkliedētu. Par to rūpējas kukaiņi un putni.

Kamēlija (Camellia spp.)

Foto: pixabay.com

Ar jaukiem rozēm līdzīgiem ziediem varētu rasties aizdomas, ka kamēlijas ir alerģiju izraisoši augi. Tomēr kamēlijām ir "ideāli" ziedi, kas nozīmē, ka uz viena zieda ir gan vīriešu, gan sieviešu reproduktīvie orgāni. Tātad viņu ziedputekšņiem nav tālu jādodas, lai apputeksnētos.

Klematis (Clematis spp. un hibrīdi)

Lielākā daļa klematis nekairina cilvēkus ar alerģijām, izņemot Clematis terniflora un Ziemeļamerikas Clematis virginiana. Papildus dažādām formām ir arī zemi augošs klematis, kas ir krūmveida.

Skaistnātre (Coleus spp.)

Foto: pixabay.com

Coleus augi ar savām lapām piešķir dārzam tik daudz krāsu, ka lielākā daļa dārznieku nogriež ziedus pirms skaistnātres augu ziedēšanas. Skaistnātri ir viegli pavairot ar stublāju spraudeņiem.

Ozolīte (kolumbīne) (Aquilegia spp.)

Ozolīte ir augs ar plāniem kātiem un sarkaniem ziediem ar otai līdzīgām putekšņlapām. Lai gan zieda putekšņi izskatās tā, it kā tie varētu eksplodēt kopā ar ziedputekšņiem, šie augi paļaujas uz nektāru mīlošiem putniem un kukaiņiem, kuri iegremdējas, meklējot saldu nektāru, lai notīrītu savus putekšņus un nēsātu līdzi. ziedputekšņus apputeksnēšanai.

Ģerānija (Geranium spp.)

Foto: depositphotos.com

Daudzgadīgās ģerānijas (Geranium spp.), izdala ļoti maz ziedputekšņu. Selekcionāri pat ir izstrādājuši ģerāniju bez ziedputekšņiem. Nejaukt ar viengadīgajām zonālajām ģerānijām (Pelargonium), abas apputeksnē kukaiņi. Ģerānijas var neizraisīt šķaudīšanu, taču daži cilvēki saskaras ar kairinājumu, pieskaroties lapām.

Hibisks (Hibisus spp. un hibrīdi)

Hibiska augs ar lielu, sarkanu ziedu ar garu putekšņlapu blakus pumpuriem. Hibiska ziedi ražo ļoti smagus ziedputekšņus, kas neceļas gaisā. Tomēr cilvēkiem ar siena drudzi vajadzētu izvairīties no hibiska tējas dzeršanas, kas pagatavota no ziediem un joprojām var saturēt ziedputekšņus.

Hosta (Hosta spp.)

Foto: pixabay.com

Hosta augs ar zili zaļām rievotām lapām, kas aug viena uz otras. Hosta augi ir darba zirgi dārzā. Dārznieki tos mīl, jo tiem ir nepieciešama maza aprūpe. Tā kā hosta ziedi bieži tiek nogriezti pirms to ziedēšanas, ar alerģijām nav problēmu. Tomēr daudzas šķirnes piedāvā skaistu, maigu ziedēšanu, kas piesaista apputeksnētājus. Ziedputekšņi vējš nepārnēsāun neizraisa alerģiju.

Hortenzijas (Hydrangea spp.)

Hortenzijas augs ar maziem baltiem ziedu puduriem. Lielākā daļa hortenziju nav kairinošas, īpaši mūsdienu šķirnes. Tomēr jutīgi cilvēki varētu vēlēties izvairīties no hortenzijām "Pee Gee" un "Oak Leaf".

Balzamīnes (Impatiens spp.)

Foto: pixabay.com

Balzamīnes aug ar tumši zaļām lapām, kas ieskauj spilgti rozā ziedus. Balzamīnes augu ziedputekšņu daļiņas ir lielas un lipīgas: lieliski piemērotas, lai apmeklētu kukaiņus, lai tos pārnēsātu uz nākamo ziedu, bet pārāk smagas, lai vējš tās paceltu. Parastā balzamīne (Impatiens walleriana) vairākus gadus gandrīz izzuda plaša mēroga peronālās miltrasas invāzijas dēļ. Tomēr šai sen iecienītajai šķirnei tagad ir pieejamas pret slimībām izturīgas šķirnes.

Bārdainais īriss (Iris spp.)

Foto: pixabay.com

Bārdaino īrisu ziedi ir ar baltām, raibām ziedlapiņām uz plāniem kātiem. Īrisa apputeksnēšana nav atkarīga no vēja. Īrisa zieda slīpie sepali ir lieliski izstrādāti, lai ievilinātu kamenes dziļi zieda iekšienē, kur tās mielojas ar nektāru, berzējoties pret lipīgajiem ziedputekšņiem, lai aiznestu uz nākamo ziedu.

Lilijas (Lilium spp.)

Foto: pixabay.com

Lai gan lilijām ir daudz putekšņu, putekšņlapu un to noņemšana ir vienkārša, esiet uzmanīgi, jo dzeltenie ziedputekšņi var notraipīt drēbes un pirkstus. Vēl sliktāk, no kātiem var izdalīties sula, kas jutīgiem cilvēkiem izraisa kairinājumu.

Orhideja (Orchidaceae dzimta)

Orhideju ziedputekšņi bieži neizraisa alerģiskas reakcijas, lai gan dažiem jutīgiem cilvēkiem var rasties siena drudzis, īpaši, ja augs atrodas telpās. Ja jums ir alerģija, visticamāk, dažu orhideju sulas izraisīts ādas kairinājums var rasties.

Petūnija (Petunia spp.)

Foto: pixabay.com

Petūnijas izdala vāju smaržu, kas kļūst daudz izteiktāka, kad augus audzē masveidā. Tomēr petūnijas ziedputekšņus neuzskata par alergēnu.

Floksis (Phlox. subulata, P. paniculata)

Floksu ziedputekšņi neizplatās gaisā, un augi bieži tiek ieteikti kā alternatīva. Kā dārza augi visbiežāk sastopamas divas flokšu sugas: Phlox subulata (ložņu floksis) un P. paniculata (augstais dārza floks).

Rozes (Rosa spp. un hibrīdi)

Foto: pixabay.com

Lai gan rožu ziedputekšņi var izplatīties gaisā, lielākā daļa rožu neizraisa siena drudzi. Šķiet, ka vissliktākās vaininieces ir savvaļas sugas rozes. Rozes ar blīvām ziedlapiņām — parasti hibrīdas formas — izdala mazāk ziedputekšņu nekā atsevišķi ziedi.

Lauvmutīte (Antirrhinum majus)

Foto: pixabay.com

Lauvmutīte ir augs ar augstu kātu ar spilgtiem ziediem apakšā un pumpuriem augšpusē. Lauvmutīte ir lieliska izvēle gan pavasara, gan rudens dārziem. Bitēm patīk iespiesties ziedā, kas saglabā ziedputekšņus. Ir pieejamas garo un īso lauvmutītšu šķirnes, un šie augi brīvi izsējas, lai izveidotu ziedu kolonijas.

Kā panākt, lai pelargonijas zied visu vasaru, lasiet šeit.

Dzīvesstils

Ķīniešu horoskops liecina, ka 2024. gada jūlijs ir Metāla kazas mēnesis. Veselība, karjera, nauda un ceļojumu prognozes visām 12 zodiaka zīmēm, radošajai Kazai ienākot vasarā.