Ikviens, kam ir savs dārzs vai augļu koks laukos, vismaz reizi ir teicis: “Šogad laikam būs ābolu gads.” Un nav nekāds brīnums - daži gadi pārsteidz ar zaru smagumā noliektām ābelēm, bet nākamajā gadā koku lapotnēs valda klusums. Vai tas ir tikai šķietami, vai arī dabai tiešām ir savs cikls? Skaidro “Rhs.org.uk”.
Izrādās - šī parādība ir reāla un tai pat ir savs vārds: periodiska jeb biennāla ražošana.
Kas ir periodiska ražošana?
Periodiska ražošana nozīmē, ka augļu koki - īpaši ābeles - mēdz ražot bagātīgi vienu gadu, bet nākamajā raža ir ļoti maza vai pat nav vispār. Šis cikls nav gluži nejaušs - kad koks vienu gadu ieliek lielu enerģiju augļu ražošanā, tas "pārstrādājas", un nākamajā sezonā vienkārši nespēj izveidot pietiekami daudz ziedpumpuru.
Britu Karaliskā dārzkopības biedrība (RHS) skaidro, ka “pārbagātas ražas gados koks patērē tik daudz enerģijas augļu attīstībai, ka tas traucē nākamā gada ziedu veidošanos.” Tas nozīmē - jo vairāk ābolu šogad, jo mazāk būs nākamgad, ja vien netiek veikta aktīva iejaukšanās.
Latvijas dārzkopības eksperti atzīmē, ka ne visas ābeles ražo vienādi. Ir šķirnes, kas dabiski ir tendētas uz periodisku ražošanu. Piemēram, populārās šķirnes ‘Tellissaare’ un ‘Iedzēnu’ bieži vien "smagi strādā" vienu gadu, bet nākamo - atpūšas.
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) norāda, ka šī tendence bieži saistīta arī ar kopšanas trūkumu - ja koks nav pietiekami mēslots, laistīts vai nav veikta retināšana, cikls kļūst izteiktāks, raksta llkc.lv
Ko var darīt, lai “ābolu gads” būtu katru gadu?
Lai izvairītos no dramatiskām pārmaiņām ražā, var ieviest dažus vienkāršus, bet efektīvus soļus.
Ziedu un augļu retināšana - bagātīgās sezonās izretini daļu ziedu vai vēl jaunos auglīšus, tā palīdzot kokam saglabāt līdzsvaru.
Regulāra mēslošana un laistīšana - nodrošina, ka kokam netrūkst resursu ziedu pumpuru veidošanai arī nākamajam gadam.
Pareiza vainaga veidošana - gaismas un gaisa piekļuve ir svarīga veselīgai augšanai un ražai.
“Ābolu gads” nav mīts, bet dabisks cikls
Izrādās, ka frāze “ābolu gads” ir ne tikai tautas novērojums, bet arī zinātniski pamatots fakts. Un kaut arī daba pati organizē šos ritmus, mēs, cilvēki, varam to mazliet koriģēt ar zināšanām un rūpēm.
Tātad - ja šogad ābeles ir pilnas, priecājies, bet nākamgad nedaudz pieliec roku, lai arī tas kļūtu par "ābolu gadu".