Ēst vai neēst? Kas notiek ar ķermeni, ja dodas gulēt izsalcis

© unsplash.com

Ko darīt, ja pirms gulētiešanas jūtat diskomfortu vēderā? Tāpat kā ar citām veselības tēmām, atbildes par uzturu un miegu nav universālas - arī uz jautājumu, vai pirms miega ēst vai nē, nav viennozīmīgas atbildes. Lai noskaidrotu, kā rīkoties pareizi, ir jāiedziļinās daudz vairāk, ņemot vērā sava ķermeņa individuālās vajadzības, raksta “TSN”.

Eksperti apgalvo, ka ir normāli iet gulēt tukšā dūšā. Ir daudz iemeslu, kāpēc cilvēks varētu iztikt bez vakariņām. Lūk, daži no tiem.

Atbilstoša ēdienreižu grafika ievērošana

Ir svarīgi, cik bieži cilvēks ēd; ja dienas laikā bija trīs pilnvērtīgas ēdienreizes un uzkodas starp tām, vakariņas nav obligāti jāēd.

Dienas laikā patērēto kaloriju skaita samazināšana

Ja ievērojat noteikumus, tad pirms gulētiešanas noteikti nav iespējams izjust bada sajūtu, taču jums ir jāsaprot, kāpēc cilvēks atturas no došanās pie ledusskapja vēlu vakarā.

Periodiska badošanās

Ja cilvēks ievēro šo diētu, viņš bieži vien izlaiž brokastis, pusdienas vai vakariņas. Tas nekādā veidā neietekmē miega kvalitāti.

unsplash.com

Kad ēst pirms gulētiešanas

Šeit atkal ir jāpievērš uzmanība tam, ka viss ir individuāli. Pastāv noteiktas situācijas, kad ēšanas traucējumi var ietekmēt miegu. Tāpat dažos gadījumos nepietiekams miegs var izraisīt gremošanas problēmas, piemēram:

Dzīvošana stresa apstākļos vai miega trūkums

Ja ir miega deficīts, organisms sāks izdalīt vairāk proteīna grelīna, kas stimulēs apetīti pirms gulētiešanas.

Nepietiekams uzturs

Uzturvielu trūkums un stingras diētas var izraisīt miega traucējumus, tāpēc bieži vien šādos gadījumos cilvēkam vakarā ir nepieciešams noteikts pārtikas daudzums.

Ja jūtat, ka nakts izsalkums negatīvi ietekmē jūsu dzīves kvalitāti, jums jākonsultējas ar somnologu - miega speciālistu - vai uztura speciālistu.

unsplash.com

Gulēšana tukšā dūšā - vai ir kādas blakusparādības?

Daži cilvēki cenšas izvairīties no uzkodām pirms gulētiešanas, baidoties, ka tas negatīvi ietekmēs viņu svaru. Tomēr diskomforts, kas rodas, ja naktī ir izsalkums, var ietekmēt smadzeņu modrības attīstību un apgrūtināt atpūtu, tāpēc no rīta varat justies letarģisks un noguris.

Savukārt miega trūkums novērš smadzeņu daļas, kas ir atbildīga par apetītes regulēšanu, relaksāciju, tāpēc palielinās tieksme pēc dažādiem augstas kaloritātes pārtikas produktiem. Šādus datus parādīja 2013. gadā veikts pētījums, kurā zinātnieki atklāja, ka izsīkums izraisa vēlmi kaut ko apēst, tāpēc rodas svara pieaugums. Tāpēc labāk visas dienas garumā uzkodās ēst mazkaloriju pārtiku, nevis dienas beigās remdēt izsalkumu ar makaroniem vai picu.

Citā 2015. gada pētījumā atklājās, ka cilvēki ar 1. tipa cukura diabētu un tie, kuriem ir glikogēna uzkrāšanās traucējumi, nespēja pretoties uzkodām naktī. Šis jautājums ir atbildīgs par dzīvības saglabāšanu. Saskaņā ar šo pētījumu, pārtikas produkti, ko šādi cilvēki patērē pirms gulētiešanas, palīdz muskuļiem labāk pārstrādāt olbaltumvielas un uzlabo vielmaiņas procesus un sirdsdarbību.

Gulēt tukšā dūšā nav ieteicams arī tiem, kas vēlas veidot muskuļu masu. Ja ilgstoši ir barības vielu deficīts, tas izraisa muskuļu noārdīšanās procesu. Pētījumi liecina, ka olbaltumvielu uzņemšana pirms gulētiešanas var palīdzēt pieņemties svarā, īpaši, ja uzkodu apvienojat ar fiziskām aktivitātēm.

Pexels.com

Kam vajadzētu izvairīties no vakara uzkodām?

Esam noskaidrojuši, ka dažiem cilvēkiem ēšana pirms gulētiešanas ir nepieciešama, bet citiem tas var radīt negatīvas sekas. Japānā veiktā pētījumā, kurā tika novēroti dalībnieki no 2009. līdz 2014. gadam, tika atklāta saikne starp vielmaiņas sindromu (dislipidēmiju) un ēšanu naktī - tas nozīmē, ka ēšana pirms gulētiešanas var palielināt diabēta attīstības risku un negatīvi ietekmēt holesterīna līmeni.

Saskaņā ar citu pētījumu, pastāv tieša saikne starp aptaukošanos un vēlu ēšanu. Un tas nav tik daudz saistīts ar to, ko cilvēks ēd vēlu vakarā, bet gan ar ēdiena kaloriju saturu un brokastu izlaišanu.

Ja ejat gulēt ar pilnu vēderu, varat saskarties ar vēl vienu problēmu - grēmas, un arī tas var traucēt pienācīgu atpūtu.

Pexels.com

Ko ēst pirms gulētiešanas?

Ja pirms gulētiešanas bieži jūtat izsalkumu, ir vairākas veselīgas pārtikas iespējas:

pilngraudu graudi - auzu pārslas, pilngraudu grauzdiņi;

produkti ar triptofānu - šī aminoskābe uzlabo miega kvalitāti (tītara gaļa, zivis, vistas gaļa, rieksti un olas).

Tajā pašā laikā vajadzētu izvairīties no taukainiem un ceptiem ēdieniem, ļoti sāļām vai pikantām uzkodām un vajadzētu arī ierobežot šķidruma uzņemšanu, lai vēlāk nebūtu jāpārtrauc miegs.