Eksperts: Nelietojiet saules aizsargkrēmu, kam beidzies derīguma termiņš

© Pexels.com

Sagaidot pirmo silto pavasara dienu iestāšanos, UV starojuma līmenis arvien paaugstinās, kas nozīmē, ka ādai jau tagad ir nepieciešama aizsardzība, taču saules aizsargkrēmu, kas palicis pāri no pagājušās sezonas vai kuram ir beidzies derīguma termiņš, šim nolūkam nevajadzētu lietot, saka Joseps Kaljula, “Sumena” dibinātājs, kas ir pirmais veikals Igaunijā, kas pārdod produktus ar tuvojošos vai beidzies “ieteicams līdz” datumu, raksta “limon.postimees.ee”.

“Pēc ziemas āda ir jutīgāka pret saules starojumu, un cilvēkiem ar jutīgāku ādu sauļošanās krēms jālieto jau tad, kad UV indekss paaugstinās virs 3-4,” norāda Joseps.

"Lielākajai daļai patēriņa preču ir norādīts derīguma termiņš vai derīguma termiņš "ieteicams līdz". Produktus, kuriem beidzies derīguma termiņš, parasti var droši lietot arī pēc to derīguma termiņa beigām, taču saules aizsargkrēms ir viens no tiem produktiem, uz kuriem tas neattiecas,” viņš skaidro,

Pexels.com

"Neatvērta saules aizsargkrēma derīguma termiņš ir diezgan ilgs - parasti divi līdz trīs gadi, taču pēc iepakojuma atvēršanas aktīvo vielu iedarbība laika gaitā samazinās, un krēms vairs nesniedz tādas pašas priekšrocības," Joseps uzsver.

“Labāk izmest atlikušo saules aizsargkrēmu, ko lietojāt pagājušajā sezonā, vai vismaz kritiski to izvērtēt - ja mainījusies krāsa vai konsistence, krēms kļuvis ūdeņaināks, atdalījies vai tajā parādījušies kunkuļi, to noteikti nav vērts lietot,” eksperts skaidro.

“Saules aizsargkrēms jāuzglabā vēsā, tumšā vietā, jo tā efektivitāte siltās, gaišās vietās vājinās. Piemēram, pludmalē labāk saules aizsargkrēma pudeli ievietot dvielī un novietot ēnā, neaizmirstot, ka vākam vienmēr jābūt aizvērtam. Vislabāk saules aizsargkrēmu uzglabāt ledusskapī,” viņš saka.

Pexels.com

“Nevajadzētu baidīties lietot uzturā produktus, kas marķēti ar “ieteicams līdz”, pēc derīguma termiņa beigām, jo ​​to kvalitāte ilgstoši nepasliktinās - nav jēgas izmest pārtiku vai citus pilnīgi labus produktus. Piemēram, sausās preces, šokolādi, medu vai konservus var uzglabāt mēnešus vai pat gadus pēc “ieteicams līdz” datuma,” saka Kaljula.

Pēc Josepa Kaljulas teiktā, marķējums “izlietot līdz” tiek piemērots ne tikai pārtikas produktiem, bet arī kosmētikas līdzekļiem. “Ja tie tiek uzglabāti pareizos apstākļos un iepakojums netiek atvērts, ar tiem nekas īsti nenotiks pat divus vai trīs gadus pēc derīguma termiņa beigām. Tas attiecas arī uz saules aizsargkrēmiem, šādus produktus ar marķējumu “ieteicams līdz” vislabāk uzglabāt tumšā un vēsā vietā, piemēram, skapī vai atvilktnē,” sacīja Kaljula.

Dzīvesstils

Teorētiski fritēti ēdieni ir īsta dāvana veselīgam ēdienam — iegūstat fritēta ēdiena garšu, to necepot eļļas jūrā. Taču dažās situācijās tas neattaisno cerības. Sagaidāt kraukšķīgu ēdienu, gandrīz nekādas eļļas un viegla tīrīšana. Bet vai tas ir tas, ko gribējāt saņemt? Šis apgalvojums par "kraukšķīgumu" praksē šķiet nedaudz... optimistisks.