Saskaņā ar jaunu pētījumu, kanēlis varētu mijiedarboties ar dažām zālēm

© unsplash.com

Jauns pētījums atklāj, ka kanēlis varētu mijiedarboties ar dažām recepšu zālēm, raksta “CNN”.

Lai gan kanēlis ir populāra garšviela, ko pievieno daudziem pārtikas produktiem, tam ir sena lietošanas vēsture tradicionālajā medicīnā daudzās kultūrās. Mūsdienās kanēļa produkti tiek pārdoti kā uztura bagātinātāji, lai palīdzētu ar dažādām veselības problēmām, tostarp diabēta ārstēšanu, svara zuduma veicināšanu un siena drudža un citu iekaisuma stāvokļu atvieglošanu.

Bet cik daudz kanēļa ir par daudz? Vai kanēļa produktu pārmērīga lietošana varētu radīt negatīvu ietekmi? Saskaņā ar pētījumu, kas publicēts žurnālā “Food Chemistry: Molecular Sciences”, cilvēkiem jābūt piesardzīgiem, jo ​​kanēlis var ietekmēt recepšu medikamentu metabolismu. Autori brīdināja par kanēli saturošu vielu pārmērīgu lietošanu, īpaši cilvēkiem ar citām veselības problēmām.

Pexels.com

Labsajūtas eksperte Dr. Līna Vena, neatliekamās palīdzības ārste un Džordža Vašingtona universitātes asociēto profesore, skaidro:

“Kanēlis ir garšviela, ko iegūst no kaltētas Cinnamomum koku mizas. Visizplatītākais kanēļa veids ir Cassia kanēlis no Cinnamomum aromaticum kokiem. Ceilonas kanēlis, ko dažreiz sauc par "īsto" kanēli, ir iegūts no Cinnamomum verum kokiem.

Lai gan daži pētījumi liecina, ka kanēļa piedevas varētu būt noderīgas diabēta ārstēšanā vai svara zaudēšanā, ir nepieciešami papildu pētījumi, lai izpētītu ieguvumus.

Līdzīgi, lai gan sākotnējie pētījumi norāda uz iespējamu deguna aerosola ar Ceilonas kanēli lomu alerģiskā rinīta ārstēšanā, ir nepieciešami papildu pētījumi, lai apstiprinātu, ka tas varētu būt ārstēšanas līdzeklis.”

Uz jautājumu, kā kanēlis var ietekmēt medikamenu iedarbību, viņa atbild:

“Kasijas kanēlis var saturēt augstu kumarīna līmeni, kas ir asins šķidrinātājs. Ceilonas kanēlis var saturēt arī nelielu daudzumu kumarīna. Ja persona, kas jau lieto antikoagulantus, uzņem lielu daudzumu kumarīna, tas var palielināt asiņošanas risku.

Turklāt ir zināma mijiedarbība starp kumarīnu un aknām. Ilgstoša kanēļa produktu ar augstu kumarīna saturu lietošana varētu radīt veselības risku cilvēkiem ar aknu slimībām - pastāv "teorētiski iemesli" uzskatīt, ka varētu būt mijiedarbība starp kanēli, pretvēža medikamentiem un nikotīnu.”

Saskaņā ar pētījuma pētnieku teikto, hronisko slimību sarakstā, kuru gadījumā pirms kanēļa piedevu lietošanas jāievēro piesardzība, ir hipertensija, diabēts, vēzis, artrīts, astma, aptaukošanās, HIV/AIDS un depresija.

“Es šim sarakstam pievienotu ikvienu, kurš lieto asins šķidrinātājus, piemēram, kādu, kam ir sirds slimību un insulta anamnēze, jebkurus medikamentus, kas tiek izvadīti caur aknām, un citus uztura bagātinātājus, kas var mijiedarboties ar kanēli, tostarp kurkumu, žeņšeņu un gingko biloba,” piebilst doktore.

unsplash.com

Vai jāuztraucas, ja ikdienā lietoju kanēļa bulciņas un šķipsniņu kanēļa rīta kafijā?

“Pētnieki diezgan skaidri norāda, ka kanēļa tipiska lietošana kulinārijā, visticamāk, neradīs problēmas. Viņi brīdina par to, ko viņi dēvē par "pārmērīgu lietošanu". Tas nav skaidri definēts, jo viņu pētījums netika veikts, lai izpētītu, kāds varētu būt pārāk augsts kanēļa līmenis. Pārmērīga lietošana, iespējams, attiecas uz koncentrētu kanēļa produktu, piemēram, kanēļa piedevu, lietošanu ilgstošā laika periodā, piemēram, kanēļa kapsulu lietošanu katru dienu mēnešiem ilgi.

Personām, kuras apsver kanēļa piedevu lietošanu, noteikti jākonsultējas ar savu veselības aprūpes sniedzēju, lai pārbaudītu iespējamo mijiedarbību ar citiem medikamentiem. Viņiem arī jāapzinās, ka nav skaidru pierādījumu par kanēļa piedevu ieguvumiem,” secina doktore.

Svarīgākais